Bizonyára hasonló kíváncsiság hajtja a mindenféle szerkentyűt a lehető legapróbb darabkáira szétszedő kisfiúkat, mint a boncoló orvost: Mi van benne? Hogy működik? Mit rejt a szép bőr? Mi rejtőzik a szembogár mögött?
A génsebészet korszakalkotó vívmány: Ettől várjuk a gyógyírt eddig gyógyíthatatlan, örökletes betegségekre, s ez tette lehetővé a génkezelt élelmiszerek megjelenését is. Vajon ezek inkább hasznunkra vagy kárunkra vannak? Magyarországon is ezt esszük?
A gyermekekben a szülők, nagyszülők tulajdonságai keverednek, mint például a hajszín vagy a termet. Ezek a tulajdonságok a gének segítségével öröklődnek.
Régi megfigyelés szerint "az alma nem esik messze a fájától". Mindez azt sugallja, hogy az örökletes jellegzetességek, jellem, alkat, biológiai tulajdonságok alapvető meghatározója a gének összessége ("genom").
Szinte naponta érkeznek a szenzációs bejelentések újabb és újabb genetikai beazonosításokról, mind több súlyos betegségért felelős génszakaszt sikerül meghatározni.
Az ezredforduló meghozta az ember génkészletének, az emberi genomnak régóta várt megfejtését. A hozzáértők számára olvashatóvá vált az a "könyv", amely az ember örökletes tulajdonságainak részletes leírását tartalmazza.
Az orvostudomány fejlődése nem egy területen messze megelőzi az alkalmazását. Ilyen a genetika tudománya is, amely életet menthet, életminőséget javíthat, ha eredményeit figyelembe veszik, jól használják fel. Erre ad módot a genetikai tanácsadás.
A vizelettartási problémákat a közvélekedés elsősorban női bajnak tartja, hiszen a felnőtt nők körülbelül 40 százalékát érinti. Nem bagatellizálható azonban az sem, hogy minden ötödik férfi életét is megkeseríti valamilyen fokú inkontinencia.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen