Január 30-ig még beküldheted! A nyertes 3 napos wellness hétvégén vehet részt partnerével együtt Hévízen a Hotel Spa Hévíz jóvoltából, a további díjazottak vércukormérőt kapnak, illetve könyvjutalomban részesülnek. Egy finom csirkés recept a már beérkezettek közül.
Zöldfűszeres túróval töltött csirkecombok párolt zöldkörettel
Hozzávalók:
Elkészítés:
A csirkecombokat jól megmossuk, majd néhány órára (esetleg előző nap) bepácoljuk a következő fűszerekkel: kókuszzsír, só, bors, cukor-és sómentes szárított zöldségkeverék, cukormentes szárnyas fűszerkeverék, petrezselyem.
Sütés előtt a csirkecombokon a bőrt fellazítjuk, s alá zöldfűszerrel, sóval, petrezselyemmel, kaporral, snidlinggel kikevert zsírszegény túrókrémet teszünk. A húsokat töltelékes felükkel felfelé hőálló tálba tesszük, kevés himalája sót és cukormentes szárnyas fűszerkeveréket szórunk rá, lefedjük fóliával, s sütőbe tesszük.
Fólia alatt 30-40 percig sütjük, majd a nélkül még kb. 30 percig, amíg szép pirosra nem sül.
A túró a párolás során levet ereszt, az így kapott szafttal sütés közben többször meglocsolhatjuk a csirkecombokat, ennek köszönhetően nem szárad ki, omlós lesz, puha, majd ropogós. A zöldfűszeres túróval töltött csirkecombokat párolt zöldséggel tálaljuk.
A felhasznált élelmiszerek, alapanyagok egészségre gyakorolt hatása:
1. Kapor
A „természet inzulinjának" is nevezik. A kapor értékes antioxidáns, kiváló C-vitamin-forrás. A növény tartalmaz A-vitamint, riboflavint, B1-, B2-, B3-, B6-, E-vitamint, valamint folsavat, pektint, kalciumot, vasat, rezet, magnéziumot, káliumot, foszfort, cinket és igen nagy mennyiségű rostot. Fogyasztása képes csökkenteni a megnövekedett koleszterinszintet, miközben kiváló rostforrás. Magas káliumtartalma segít rendben tartani a vérnyomást, így rendszeres fogyasztása nagy segítség a szívinfarktus és az agyvérzés megelőzésénél.
A kapor gyomorerősítő hatása közismert, de vizelethajtóként is számon tartjuk, valamint nyugtató és antibakteriális hatása is van. Magjának illóolaja segít a hasmenést okozó mikroorganizmusok elleni küzdelemben.
Baktériumellenes hatása igen erős. A kapor szívkoszorúér-tágító, csökkenti a magas vérnyomást, és jótékony hatású a szívizom vérellátása szempontjából.
Elsőrendű étvágyfokozó, egyben szélhajtó is. Használata bélféregűző teák összetevőjeként is ismeretes. A szájban megtelepedő baktériumok ellen is hatásos, friss leheletet biztosít.
A népgyógyászatban a renyhe menstruáció megerősítésére alkalmazzák.
A kapor, vércukorszint-csökkentő hatását a vanádiumnak köszönheti, mert szabályozza az inzulin termelődését és megakadályozza a zsír elraktározódását, így az elfogyasztott szénhidrát nem raktározódik el, mint zsír, hanem egyenesen az izomsejtekbe jut és energiává alakul át. A gyakorlat azt mutatja, hogy a kapor néhány hónap alatt jelentősen részt vesz a vér cukorszintjének a csökkentésében.
2. Túró
Az ételben felhasznált túró magas fehérjetartalma miatt egyike az igen értékes élelmiszereinknek, finom és egészséges. Emésztés és élettani szemszögből nagyban hasonlít más tejsavbaktérium kultúrával készített tejtermékéhez. Rendkívül csekély a zsírtartalma, valamint sok magas biológiai értékű fehérjét, kalciumot és foszfort is tartalmaz. Minimális energiatartalma és élettani hatása miatt májbetegeknek, cukorbetegeknek, idősebb embereknek és fogyókúrás étrenden lévőknek is javallott a fogyasztása. A túró roppantul könnyen emészthető, a szervezet könnyűszerrel bontja le, ezért használják a gyógyításban, valamint megannyi diétaformában is megtalálható.
Az európai túrók egyik legrégebb óta ismert fajtája az olaszok által készített ricotta, ami abban különbözik az általunk ismert túrótól, hogy kétszer kerül felfőzésre a tej, illetve a savó.
Egy kissé északabbra, az angolszász területeken a túró már cottage cheese-ként szerepel. Ez a kifejezés jól jelzi, milyen kevés választja el a túrót a friss sajttól.
Erdélyben zsendicét készítenek, amiből néhány óra után már orda lesz. A szláv gasztronómiai kultúrában fontos szerepe van a tejnek és a túrónak is, Törökországban kesnek hívják a friss túrót, német nyelvterületen quark néven ismeretes. A németek többféle quarkot állítanak elő, amelyek zsírtartalmukban s krémességükben térnek el egymástól. Ez egyébként más országokban is jellemző, a felhasználás módjához idomultan többféle alapanyagot készítenek. Manapság már nagy keletje van a zsírszegény vagy épp zsírmentes túrónak, és kedvelt a süteménybe igen jól alkalmazható krémtúró is.
A túrót a világ sok pontján kedvelik, sokszor friss sajt formájában fogyasztják. Túrót nem csak tehéntejből készítenek. Indiában bivalytejet használnak, Szlovákiában a karakteresebb juhtejből készítik a bryndzát.
A túró nagyon egyszerű módon jön létre: a megaludt tejet felmelegítik (de nem forralják), majd egy gézkendőbe kötik, fellógatják, és hagyják, amíg a savó kifolyik a kendőből. A fennmaradt, még össze nem állt anyag a túró.
3. Petrezselyem
A petrezselyem gyógyító hatásai között tartjuk számon, hogy erős vizelethajtó, antiszeptikum (fertőzés elleni szer), antiprotozoicum (egysejtűek által okozott fertőzéseket gyógyító szer), görcsoldó, szélgörcsoldó, étvágyjavító, frissítő, immunrendszert serkentő, nőgyógyászati panaszokat enyhítő, allergia elleni és rákellenes szer.
Erős vizelethajtó tulajdonsága van, a magas vérnyomást csökkentő teakeverékek alkotóeleme. Vizelethajtó hatása miatt a lábduzzanatokat csillapító teakeveréknek és a reuma elleni teáknak fontos összetevője.
A petrezselyem gyökere, ha csak a levesben van, javítja az étvágyat, mert elősegíti az emésztőnedvek képződését. Gátolja a hisztamin túlzott kiválasztását és ezért csökkenti az allergiás tünetek intenzitását. A petrezselyem enyhén tonizálja a szívizmot. A nyers gyökér stimulálja a mellékvesék működését és a pajzsmirigy munkáját. Ez abban nyilvánul meg, hogy a mellékvese több hormont termel, és ezzel javul a szervezet alkalmazkodó képessége.
A homeopátia is alkalmazza a petrezselymet: húgyúti betegségek, gyomorbántalmak, meghűlés és prosztatabántalmak ellen. A petrezselyem a nőkre úgy hat, mint a férfiakra a zellergyökér, de fel lehet használni a rendszertelen menstruációs ciklus szabályozására is. Összezúzott nyers levele enyhíti a fülfájást.
Ha kedvet kapott a versenyzéshez, kérjük, a pályázatokat e-mailben a következő címre küldje: receptverseny@korkontrolltarsasag.hu
Honlapunkon folyamatosan megismerkedhet a versenyen részt vevő receptekkel. Reméljük, egyre többen csatlakoznak azoknak a táborához, akik egészséges receptjeikkel saját maguk is hozzájárulnak ahhoz, hogy minél kevesebb érrendszeri betegség, 2-es típusú cukorbetegség, magas koleszterinszint, vagy éppen ezek kockázatát növelő túlsúly alakuljon ki családjukban, környezetükben!
Beküldési határidő: 2015. január 30
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen