„Plazmát adni jó”
A Pallas Páholy adott ismételten otthont a Kor Kontroll Társaság legutóbbi összejövetelének április 3-án. A téma több érdeklődőt vonzott, nem véletlenül. Ismereteink ugyanis kissé hiányosak a plazmaferezist illetően. Azt már tudjuk, hogy a vér a szó szoros értelmében életet ment, hiszen a frissen levett vérből gyógyszerek készülnek, miközben bizonyos műtéteknél és baleseteknél nélkülözhetetlen. A vérplazma kivételes hasznáról már kevésbé vagyunk jól informáltak. A Kor Kontroll Társaság elnöke B.Király Györgyi, a Hálózat Televízióban is látható teadélután háziasszonya és műsorvezetője is egy személyben ezúttal is a téma szaktekintélyeit invitálta: dr. Petrányi Győző akadémikust, hematológus professzort, dr. Szabó Imre debreceni főorvost, az ottani Plazmaferezis Állomás vezetőjét és vendégként megjelent Kardos Krisztina, egy várva várt kicsi lány boldog édesanyja.Az egybegyűlteket érdekelte az ő története, hiszen a törékeny fiatalasszony öt évet várt gyermekére, akit sorozatos vetélések után egész terhességét ágyban töltve- hála Petrányi professzornak és csapatának- egészségesen hozott a világra. Krisztina diagnózisa : a habituális abortusz..
Ez egy immun probléma következménye: a mama szervezete nem ismeri fel, hogy védőhálót kellene képeznie a megfogant magzat köré. Hogy miért? A magzat 50 százaléka a mama, 50 százaléka pedig a papa. Az apai rész idegen, az anyai nem. A mama sajnos ezekben az esetekben vak és süket, idegenként azonosítja saját magzatát, és kilöki azt. Hogy ez végre ne történjen meg időközönként immunglobulint kell kapnia a kismamának,. A módszert a világon elsők között Petrányi professzor és munkatársai fedezték fel. . A professzor egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy az autoimmun betegségek esetén a terhesség kezelése más módszert igényel. Nagy baj, hogy az OEP nem támogatja a Kardos Krisztinához hasonló sorsú , sorozatosan vetélő kismamákat, így a kezelés több százezres költségét nekik kell magukra vállalniuk. Plazmaferezis nélkül a terápia elképzelhetetlen. A plazmaferezis azt jelenti, hogy a vért alkotórészeire bontják, és vér többi részét- a plazma kivételével- visszakeringetik a donor szervezetébe. E egy félórás időtartamú intravénás eljárás. Szabó doktor mindenkit megnyugtatott: nem fájdalmas az eljárás, ráadásul a donor egészségi státuszára fény derül, hiszen a plazmát - hepatitis, AIDS vírus stb- ugyanúgy szűrik, mint a véradás esetén.
Plazmát adni jó. Ezt Balogh Márk egyetemi hallgató jelentette ki. Ebben persze a ferezis állomás csinos nővérkéi is szerepet játszanak. Márk és egyetemista társai szívesen segítenek, nemes dolognak tartják a plazma adását.
Nyilván nem üzleti érdek vezérli őket, hiszen egy alkalommal mindössze 15oo forintot kapnak, ami útiköltségre egy pizzára és maximum egy sörre elég, hogy pótolhassák a leadott plazmát. Az ilyen segítség, mint hallottuk akár kéthetente is megtörténhet, baj nélkül ismételhető. Az országnak nagy szüksége van a nemzeti önellátásra, hiszen az Európa Tanács szerint is megbízhatóbb a saját vérkészítményeinket adnunk a saját lakosainknak. A vérzékenyek számára életmentő VIII. faktorból- e nélkül vérömlenyek, bevérzések, izületi gyulladások keletkeznek- ma még importra szorulunk . Javulást jelenthet a debreceni, majd a tervbe vett 5-6 plazmaferezis állomás megnyitása. Az is kiderült, hogy nemcsak a Vöröskereszt segít a donorok szervezésében, az Országos Mentőszolgálat 7000 tagjával mutat példát, hiszen együttműködési megállapodást írtak alá a Plazmaferezis Kht-val, vállalják, hogy munkatársaik plazmát adnak. Az esemény résztvevői azt is megtudhatták, hogy a plazmalevétel után egy órával az anyagot lefagyasztják, és három hónapig pihentetik. Ennyi idő után ugyanis kiderül, hogy van-e benne HÍV vírus vagy sem. Aki plazmát ad életet ment, hiszen nemcsak a vérzékenyeknek segít, hanem az égési sérülteknek, a kivérzetteknek, de a teteanusz elleni készítményt is ebből állítják elő. Kardos Krisztina esete pedig azt igazolta a hallgatóságnak, hogy aki plazmát ad, nem csak életet ment, hanem életet is adhat.
Várhegyi Andrea
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen