vissza

Milyen a bipoláris személyiség, avagy bolyongás a lélek elvarázsolt kastélyában..

máj
4
2006

Belső Nóra pszichiáter, Sümegi András a Magyar Pszichiátriai Társaság főtitkár-helyettese és Novák András az Édesvíz Kiadó igazgatója segítette a depresszió megértését.

A BIPOLÁRIS SZEMÉLYISÉG  

Persze ma reggel is csak araszolok a Lánchídon, fúrnak, faragnak, tülkölnek míg én állok, mutogatnak - de mégsem bánom. Az állandó rohanásban most legalább tűnődhetek - milyen gyönyörű a látvány, zöld a hegy, arany a fény, ragyognak a házak. Sóhajtok, szokatlan ez a boldogság - úgy sejtem, vissza húzódott a depresszióm. Este ugyan ebben a városban, ugyan ebben az állapotban megyek a klubba. A páholy is szép, az élet is, ma IDE NEKEM AZ OROSZLÁNT: beszéljünk a depresszióról!

A Korkontroll Társaság klubja a Pallasz Páholyban 2006.05.04.

A búskomor-kórság egy különös, és gyakran nem, vagy nem helyesen diagnosztizált fajtája volt a beszélgetés tárgya, a bipoláris személyiség zavara. Belső Nóra pszichiáter, Sümegi András a Magyar Pszichiátriai Társaság főtitkár-helyettese és Novák András az Édesvíz Kiadó igazgatója segítette a betegség, az állapot megértését.

Miért állapot, és mikor betegség?

A bipolaritás jellegzetessége, hogy a két pólus közül a "fenn" igen produktív, kreatív vagy éppen szórakoztató viselkedést hoz. Aki így "pörög", az addigi munkája többszörösét is képes elvégezni, alvásra alig van szüksége, boldog, túláradó, tettre kész, igazi szupermen!
Van-e valaki, aki ne szeretné, hogy mindig ilyen teljesítményre legyen képes, ilyen lelki állapotban, könnyedén oldja meg a feladatait? Bizonyára a környezetünkben számos ilyen irigylésre méltó ember él, talán magunk is vibrálunk időnként így - én biztos. Az állapot jótékony, de kevesek kiváltsága, hogy álladó és kiegyensúlyozott módon legyen a személyisége része. A többségnél a "lenn" fázis mint derült égből villámcsapás érkezik: ez a klasszikus depresszió tüneteivel jár. Összességében az életuntság, a jövőkép nélküliség jellemzi és mindannak az ellentéte, amit fentebb írtam.

A szakértő vendégek közül Novák Andrásnak sem volt ismeretlen e két fázis. A jelentős könyvkiadót igazgató férfi - mint mondta - tegnap még lelkesen vállalkozott az önvallomásra, ma már lemondta volna az egészet, de végül erősebb volt benne az akarat.
Szemkerekítő lendülettel mesélt munkaszervezési, emberirányítási képességeiről a hipomán, tehát a fenti korszakaiban és a rettentő összeomlásról, ami hála a gyógyszeres és pszichoterápiás kezelésnek, már jó ideje távol van, s egy csillapítottabb, kézben tartható fenn-közép habitusra szelidült.

Mi ez, hiszti?

Szépen, lassan kiderül, hogy a legtöbb személyiségi jellegzetesség kialakulásának hátterében is vagy a genetika, vagy a születés és várandóság- ideji hatások tehetők felelőssé, vagy persze ezek együttesen. Az idegrendszer kezdeti fejlődési szakaszában már eldől, hogy a megszülető gyermek hordozza-e magában a bipolaritásra, vagy a skizofréniára való hajlamot. Ha mindkét szülő bipoláris, az esély a gyermeknél 80%-os lesz és ez akkor sem javul, hogyha a gyerek nevelőszülőknél él. A környezeti hatások jelentősem nem csökkenthetik a betegség kialakulásának esélyét.

A bipolaritásnak 2 fajtája létezik. A 2.típusban az élhető és produktív hipománia kerül szembe az öngyilkos hajlamokkal, az 1.típusnál a mánia súlyosan túllépi az elviselhető határt. A köznyelv ezeket a betegeket nevezi tapintatlanul őrülteknek, ők a "napóleonok", kiket téves eszmék, hallucinációk kínoznak.

...csak egy sima depresszió!

Bármilyen életkorban, élethelyzetben felbukkanhat a kedélybetegség. Gyakoribb a napfény-hiányos évszakokban, az egyoldalú táplálkozás következtében, a bánat, szomorúság feldolgozatlansága miatt. A változókor hormonális hatásai miatt felborult un. boldogsághormon, vagyis szterotonin és endorfin anyagcsere zavara is kiválthatja a depressziót, de a kamasz és serdülőkor egyfajta „beavatása�" is lehet a felnőtté válás folyamatában.

Sümegi doktornak sem volt ismeretlen ez az állapot diákévei idején. Veszélyt azért jelent az ifjúkori depresszió, mert ilyenkor még a központi idegrendszer igen sérülékeny. Ha ekkor "üt be" a betegség, következményei egész életen át kísérhetik az érzékennyé vált embert.

A depressziók bármelyikét lehet kezelni gyógyszeres és pszichoterápiával, a legfontosabb segítők azonban a család és barátok lehetnek. A lényeg, hogy direkt módon, cselekvő attitűddel lássanak hozzá, és felejtsék el azt, hogy el KÉNE menned orvoshoz, vagy hogy SZEDD MÁR ÖSSZE MAGAD!


Nagy Emese