Belső Nóra pszichiáter, Sümegi András a Magyar Pszichiátriai Társaság főtitkár-helyettese és Novák András az Édesvíz Kiadó igazgatója segítette a depresszió megértését.
A BIPOLÁRIS SZEMÉLYISÉG
Persze ma reggel is csak araszolok a Lánchídon, fúrnak, faragnak, tülkölnek míg én állok, mutogatnak - de mégsem bánom. Az állandó rohanásban most legalább tűnődhetek - milyen gyönyörű a látvány, zöld a hegy, arany a fény, ragyognak a házak. Sóhajtok, szokatlan ez a boldogság - úgy sejtem, vissza húzódott a depresszióm. Este ugyan ebben a városban, ugyan ebben az állapotban megyek a klubba. A páholy is szép, az élet is, ma IDE NEKEM AZ OROSZLÁNT: beszéljünk a depresszióról!
A Korkontroll Társaság klubja a Pallasz Páholyban 2006.05.04.
A búskomor-kórság egy különös, és gyakran nem, vagy nem helyesen diagnosztizált fajtája volt a beszélgetés tárgya, a bipoláris személyiség zavara. Belső Nóra pszichiáter, Sümegi András a Magyar Pszichiátriai Társaság főtitkár-helyettese és Novák András az Édesvíz Kiadó igazgatója segítette a betegség, az állapot megértését.
Miért állapot, és mikor betegség?
A bipolaritás jellegzetessége, hogy a két pólus közül a "fenn" igen produktív, kreatív vagy éppen szórakoztató viselkedést hoz. Aki így "pörög", az addigi munkája többszörösét is képes elvégezni, alvásra alig van szüksége, boldog, túláradó, tettre kész, igazi szupermen!
Van-e valaki, aki ne szeretné, hogy mindig ilyen teljesítményre legyen képes, ilyen lelki állapotban, könnyedén oldja meg a feladatait? Bizonyára a környezetünkben számos ilyen irigylésre méltó ember él, talán magunk is vibrálunk időnként így - én biztos. Az állapot jótékony, de kevesek kiváltsága, hogy álladó és kiegyensúlyozott módon legyen a személyisége része. A többségnél a "lenn" fázis mint derült égből villámcsapás érkezik: ez a klasszikus depresszió tüneteivel jár. Összességében az életuntság, a jövőkép nélküliség jellemzi és mindannak az ellentéte, amit fentebb írtam.
A szakértő vendégek közül Novák Andrásnak sem volt ismeretlen e két fázis. A jelentős könyvkiadót igazgató férfi - mint mondta - tegnap még lelkesen vállalkozott az önvallomásra, ma már lemondta volna az egészet, de végül erősebb volt benne az akarat.
Szemkerekítő lendülettel mesélt munkaszervezési, emberirányítási képességeiről a hipomán, tehát a fenti korszakaiban és a rettentő összeomlásról, ami hála a gyógyszeres és pszichoterápiás kezelésnek, már jó ideje távol van, s egy csillapítottabb, kézben tartható fenn-közép habitusra szelidült.
Mi ez, hiszti?
Szépen, lassan kiderül, hogy a legtöbb személyiségi jellegzetesség kialakulásának hátterében is vagy a genetika, vagy a születés és várandóság- ideji hatások tehetők felelőssé, vagy persze ezek együttesen. Az idegrendszer kezdeti fejlődési szakaszában már eldől, hogy a megszülető gyermek hordozza-e magában a bipolaritásra, vagy a skizofréniára való hajlamot. Ha mindkét szülő bipoláris, az esély a gyermeknél 80%-os lesz és ez akkor sem javul, hogyha a gyerek nevelőszülőknél él. A környezeti hatások jelentősem nem csökkenthetik a betegség kialakulásának esélyét.
A bipolaritásnak 2 fajtája létezik. A 2.típusban az élhető és produktív hipománia kerül szembe az öngyilkos hajlamokkal, az 1.típusnál a mánia súlyosan túllépi az elviselhető határt. A köznyelv ezeket a betegeket nevezi tapintatlanul őrülteknek, ők a "napóleonok", kiket téves eszmék, hallucinációk kínoznak.
...csak egy sima depresszió!
Bármilyen életkorban, élethelyzetben felbukkanhat a kedélybetegség. Gyakoribb a napfény-hiányos évszakokban, az egyoldalú táplálkozás következtében, a bánat, szomorúság feldolgozatlansága miatt. A változókor hormonális hatásai miatt felborult un. boldogsághormon, vagyis szterotonin és endorfin anyagcsere zavara is kiválthatja a depressziót, de a kamasz és serdülőkor egyfajta beavatása�" is lehet a felnőtté válás folyamatában.
Sümegi doktornak sem volt ismeretlen ez az állapot diákévei idején. Veszélyt azért jelent az ifjúkori depresszió, mert ilyenkor még a központi idegrendszer igen sérülékeny. Ha ekkor "üt be" a betegség, következményei egész életen át kísérhetik az érzékennyé vált embert.
A depressziók bármelyikét lehet kezelni gyógyszeres és pszichoterápiával, a legfontosabb segítők azonban a család és barátok lehetnek. A lényeg, hogy direkt módon, cselekvő attitűddel lássanak hozzá, és felejtsék el azt, hogy el KÉNE menned orvoshoz, vagy hogy SZEDD MÁR ÖSSZE MAGAD!
Nagy Emese
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen