Vendég: Dr. Szendrei Kálmán gyógyszerész professzor és Dr.Babulka Péter gyógynövény kutató
A Kor Kontroll Társaság októberi találkozóra a Pallas Páholyba invitált két kiváló szakembert, Dr. Szendrei Kálmán gyógyszerész professzort és
Dr.Babulka Péter gyógynövény kutatót
A spenót erejének titka, avagy mi az etnomedicina?
Ezerjófű, mezei zsurló, macskakarom, ginzeng. Íme néhány hazai, meg Dél- Amerikában, Koreában található gyógynövény. Gondolták volna, hogy a Föld virágos növényeinek 10 százaléka ide tartozik, hogy 25 000 és 50 000 közé tehető a gyógynövények száma? Se szeri, se száma a betegségeknek, melyekre használhatjuk őket. A repertoár elképesztően nagy: sebek, emésztőrendszeri betegségek, gyulladások, szív- és -érrendszeri betegségek. Európában a fitoterápiás készítmények 27,2 százalékát az utóbbi betegségcsoport kezelésére alkalmazzák.
Világszerte, így hazánkban is rendkívül népszerűek az ártalmatlannak hitt gyógynövények. A kétségtelen jó hatások mellett azonban egyre több bizonyíték szól amellett, hogy éppúgy vannak ártalmas mellékhatásaik, mint a "mesterségesen" előállított vegyületeknek. Hatóanyaguk nem minden esetben ismert, viszont a bevizsgált gyógyszerekkel ellentétben legtöbbjük szabadon hozzáférhető. Világszerte több felmérés készült, így például a Dél-afrikai Köztársaságban, ahol a máig is élő hagyományok miatt komoly szerepet játszanak az ősi gyógymódok, a halálos mérgezéseknek több, mint a felét (51,7 százalékát) okozták gyógynövények , alig hat éve, 2000-ben.
A Kor Kontroll Társaság októberi összejövetelén a Pallas Páholyban épp ez , a fitoterápia volt a téma.
Két szakértő vendég közérthető előadásából okosodhatott a közönség. Dr. Szendrei Kálmán gyógyszerész professzor Szegedről erre az alkalomra érkezett szinte átutazóban a fővárosba, hiszen rögvest Bécsbe utazott tovább egy kongresszusra. Dr. Babulka Péter népi gyógymód- kutató sajátos történeteivel egészítette ki a szegedi professzor mondandóját. A vendégek figyelme nem lankadt és ennek egyik oka a téma érdekessége, de még inkább az, hogy autentikus vélemény bővítette az ismereteket. Szendrei professzortól - aki egyébként Genfben az ENSZ Kábitószerügyi Intézetét vezette hosszú éveken át- jó volt hallani, hogy egy 35 házból álló apró falu szülötte. Alaptudását az édesanyjától szerezte, aki maga is gyógynövényismerő és gyűjtő volt. Amint diplomás gyógyszerész lett kísérletezni kezdett a növényi alapú gyógyszerekkel. Így fedezte fel a herpesz elleni gélt, melyet ma is eredményesen használnak a betegek, az anyatejet fokozó természetes segítséget, és a növényi alapú immunserkentőt. Ez utóbbi magyar szokás szerint nem indulhatott el hódító útjára, külföldön azonban hatalmas siker lett, a keserédes magyar történet eredményeként Japánban forgalmazzák.
Megtudtuk, hogy az adagolás mértéke a gyógynövények esetében is döntő. Sokan talán ma is csodálkoznak azon, hogy a legsúlyosabb mérgek növényi alapúak. Példa rá az ártatlannak tűnő őszi kikerics.
Egy másik méreg. A túlsúlyos hölgyek majdnem mindenre képesek, hogy felesleges kilóiktól megszabaduljanak. És ezt nem egészséges és mértékletes táplálkozással, valamint elegendő testmozgással kívánják elérni, hanem gyorsan látványosan. Kínából érkezett Európába az a természetes alapú fogyasztószer, - zöld teának álcázva- mely ugyan leszedte a kilókat a hölgyekről, ámde évek múlva kiderült, hogy visszafordíthatatlan folyamatokat indított el a szervezetben, ami veserákkal ért véget. Így hát a szépülni vágyó lányok, asszonyok közül sokan belehaltak a szépítő szándékú kalandba.
Az etnomedicina fogalma szinte ismeretlen, a népi orvoslásé sokkal inkább elfogadott a köztudatban. Dr. Babulka Péter évtizedek óta kutatja a magyar gyógymódokat: ide tartozik a gyógyvizes fürdő, a masszírozás, a köpölyözés és megannyi más, évezredes tapasztaláson alapuló gyógyítás és természetesen a gyógynövények szakszerű használata. Babulka doktor hibáztatja a mesterséges készítmények túlzott reklámját, aminek következtében az emberek inkább nyitogatják pénztárcáikat és vásárolják a vitaminkészítményeket, ahelyett, hogy biogyümölcsöket , zöldségeket, magvakat ennének. Érdekes összehasonlítást hallhattunk arról, hogy az Indiában található, gyógyászatra használt növények, főként illóolajok többsége megegyezik a hazaiakkal.
Az est e nagy meglepetése a tápláléknövények gyógyító hatásáról szóló információ.
A sárgarépa, a cékla és főként a fokhagyma jótékony volta nem újdonság, de az, hogy a spenót miért növeli a testi erőt, annál inkább. Szendrei professzortól megtudhattuk, hogy a paraj valóságos drog lehet a sportolók számára , hiszen anabolikus fitoszteroidot tartalmaz. Izomtömeg növelő hatása van, így már mindenki számára egyértelmű honnan a mesefigura félelmetes ereje: Popey a tengerész is a spenótnak köszönhette hatalmas karizmát.
Várhegyi Andrea
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen