vissza

Lenin „korkontroll” alatt

febr
21
2008

Könyvbemutató a Pallas Páholyban Azt mindig is tudtam, hogy B. Király Györgyi nem fér a „szellemi” bőrébe. Ezernyi akciója, ötlete, anyasága, munkája mellett, most kiadott egy könyvet. Éppen a hetediket. A címe: Ki van a koporsóban? - kérdezi pont tőlünk, az olvasóitól. Rögtön olyan érzésem támad, ha valaki, akkor ő pontosan tudja, hogy ki van Lenin koporsójában. Hogyan íródik meg egy ilyen történelmi nyomozás? - töprengenék el rajta, de a sajtótájékoztatón Györgyi már kész is a válasszal: „Rendet csináltam a szekrényemben, megtaláltam ezt a kéziratot! - és máris derül a közönség. Sőt, nemcsak mi, de Kun Miklós történész és Kopper László patológus szakértő urak is kuncognak.Aztán szép sorban kiderül, hogy Maár Gyula filmrendező tehet mindenről. Ugyanis 1994-ben a tévé késő éjjel  leadott egy filmet A kommunizmus múmiái címmel, amely akkora hatással volt  a mi Györgyinkre, hogy nyomban elkezdett érdeklődni a téma iránt. Mivel történészi diplomája is van ( mid nincs?), úgy érezte, hogy ki kell derítse, Lenin fekszik-e a koporsóban vagy egy bábú? A könyvben rengeteg oknyomozói idézet, szakértői tézis keresi a választ erre a kérdésre. Györgyi a mélységekig beleveti magát az ókori egyiptomi balzsamozás technikájába, nem hagy ki egyetlen lépcsőfokot sem. Kákosy László régész professzorral készült dialógusából mindent megtudunk az egyiptomi múmiák nyugvóhelyeiről és a mumifikálás részleteiről. (Közben Györgyi jókat kérdez tőle…) Ott például nem volt szokás a halotthoz való zarándokolás, ez a kultuszteremtő Lenin-mauzóleum építésével vált azzá.Olvasom tovább a könyvet, mert baromira tetszik, hogy végre nem kell a napi aktuálpolitikai kérdésekről olvasnom, látnom, hallanom. 

Hogy valakit manapság az hoz lázba, 1924-ben hogyan halt meg Lenin, hogyan temették el, hogyan mumifikálták-, ha tudták egyáltalán- hogyan őrizték meg a kultuszát, talán egészen a mai napig. A könyvben előrehaladva, az is izgalmas, ahogyan Györgyi és a kutatók egy csapattá válnak. Ahogy együtt eljutnak az alapkérdések ismeretlenbe merüléséig. Vajon ismerhették-e az orosz és szovjet elvtársak a balzsamozás titkát? A megőrzés tudományáét? Ha Gottwald teste bizonyíthatóan felbomlott, lehet-e Lenin a kristályüveg koporsóban? A választ mindenkinek magának kell megadnia.  Ha én mernék rá válaszolni, akkor a nemet mondanám. De, nem merek.
A könyv tele van sejtelemmel. Az biztos, hogy a második világháború idején 1941-ben Lenin holttestét evakuálták. Az Urálba szállították, és ezt követően mondta a nagy Zbarszkij, aki a mumifikálást végezte, hogy Lenin halála után 17 évvel találta meg a végleges balzsamozás titkát. És a test nyugodtan bevárta? Nem romlott? Nem változott? Az biztos, hogy Vlagyimir Iljics Uljanov Lenin semmi isteni szerepet nem akart halála után eljátszani. Felesége, Nagyezsda Krupszkaja is élénken tiltakozott a mumifikálás ellen, Lenin azt akarta, hogy édesanyja mellé temessék.
Idézet a tartalomjegyzékből: „ A múmiagyártás specialistái”
 „Az egyiket elhamvasztották, a másikat lebetonozták, a harmadik feloszlott, na és a negyedik?
„ Miért akartak aszfaltot önteni Gottwald mellkasába?”
„Mért betonozták le Sztálint? „
„Plasztinált és formalinos hullák a tudomány szolgálatában”
Na ebben a fejezetben van horror is ,meg sokkolás is bőven. Igaza volt Kun Miklósnak, amikor azt mondta, olyan ez a könyv, mint egy krimi.
Az utolsó fejezet csupa közelmúlt.

1990 októberében egy híradás jelent meg a Szelszkaja Zsizny című lapban. Ebben az áll, hogy Lenin teste még jó néhány évtizedig fennmaradhat.  Szakemberek szerint földi maradványaiban lelassultak a biológiai és kémiai folyamatok. Györgyikém! Irány a Vörös tér! Meg kell nézni akárcsak huszonéves korodban, - de most már meg is kell válaszolni, - hogy ki van a koporsóban?
Irigylem az írót, de most már magamat is. Nem érdekel a vasutas sztrájk, a vizitdíj, csak Lenin. Meg egy kicsit Sztálin. Esküszöm Hruscsov alig.
Leginkább azt várom, hogy Györgyi mikor csinál újabb rendet a szekrényében.      

Bozsán Eta

Partnereink