vissza

Hitek és tévhitek a változó korról

márc
2
2006

A Korkontroll Klub a Pallasz Páholyban
A Korkontroll Társaság vendégei: Romics Imre professzor az Urológiai Klinika főigazgatója, a Korkontroll Társaság alelnöke, Marton István szülész-nőgyógyász az Egészséges Öregedésért Tudományos Egyesület elnöke és Horváth Csaba a Magyar Oszteoporózis Társaság elnöke.

A változó kor - tények és tévhitek  

Március 2-án a Pallas Páholyban jó hangulatú klubesten a szép számban összegyűlt hallgatóság előtt neves szakértők boncolgatták az előbb-utóbb mindenkit érintő és érdeklő témát, a változás korát. B. Király Györgyi, a Kor Kontroll Társaság elnöke vezette a beszélgetést, amelyen Dr. Romics Imre, az Urológiai Klinka igazgatója a Kor Kontroll Társaság alelnöke, Dr. Marton István, az Egészséges Öregedésért Tudományos Egyesület elnöke, szülész-nőgyógyász és Dr. Horváth Csaba, a Magyar Oszteoporózis Társaság elnöke, belgyógyász világította meg különféle aspektusait a témának.

Kiderült, hogy a különböző civilizációkban máskor és máskor jelentkezik a változókor. Ázsiában Afrikában 44 év körül, míg Európában 48-50 év táján. A keleti országokban, így például Afganisztánban öröm a menstruáció elmaradása, a nők ezzel az aktussal válnak a férfiakkal egyenjogúvá, tölthetnek be olyan tisztségeket, olyan hívatalt amiről korábban nem is álmodhattak.
A változókor, a széles körben elterjedt vélekedéssel szemben, nem csupán a nőket, hanem a férfiakat is érinti. Bár a nőknél általában látványosabb tünetek jelzik a klimaxot, a férfiak sem mentesek a kellemetlenségektől, az esetleges káros következményektől. Nagyrészt rajtunk múlik azonban, mennyire tudjuk megvédeni magunkat a ránk leselkedő bajoktól. A kulcsszó most is a megelőzés és az egészséges életmód.

Marton professzor szenvedélyesen kiállt a modern medicina vívmányainak alkalmazása és igénybevétele mellett, s arra ösztökélte a női hallgatóságot, hogy bátran, szókimondóan, minden részletre ügyelve orvosukkal megbeszélve, közösen döntsenek a rendelkezésre álló lehetőségek közül. Minden ember más és más, minden szervezet más és más. Éppen ezért nem automatikusan kell a gyógymódokat alkalmazni mindenkire egyformán, hanem személyre szóló kivizsgálás alapján. Ez fokozottan vonatkozik a hormonpótlásra (valamint a fogamzásgátlásra) is. Bár a változó kori szív és érbetegségek, valamint a csontritkulás kivédésére a hormonok jók, megfelelő kivizsgálás nélkül nem szabad felírni azokat, ugyanis
bizonyos esetekben növelik az emlőrák kockázatát.

Romics professzor azt hangsúlyozta, hogy a betegek nagy része elhanyagolja a bajokat, s gyakran olyan állapotban kerül az orvos elé, amikor már csodákat nem nagyon lehet tenni. Ez a magatartás valamiért a férfiakra még sokkal jellemzőbb. Ugyanakkor saját klinikája tapasztalatait elemezve , elmondta, hogy a korai stádiumban felfedezett prosztatarákba nem halnak bele a betegek. Beszélt az 1988-tól alkalmazott PSA szűrésről, ami egyetlen csepp vérből kimutatja a prosztata kóros elváltozását. Arra bíztatott, hogy a lehető legkisebb gyanú esetén, valamint a 45 éves kort elérve rendszeres szűrővizsgálatra menjenek el a férfiak, mert ez mindenkinek sokkal olcsóbb, sokkal egyszerűbb, sokkal biztonságosabb, mint a már kialakult betegséget gyógyítani.

Dr. Horváth Csaba a hallgatók kérdéseire válaszolva szintén az egyéni jellemzők figyelembevételét hangsúlyozta. Az ellentmondó orvosi javaslatok kivédésére azt tanácsolta, hogy keresse meg a páciens azt az orvost, akiben megbízik, aki ismeri őt, és aki korábbi egészségi állapotának ismeretében tudja jól meghatározni, hogy milyen diétát, milyen életmódot folytasson. A csontritkulás, amelyet néma kórnak is szokás nevezni, a lakosság 10 százalékát érinti. Alattomos kór, mert sok éven át tünetmentesen rombol, s amikor már észlelhető, sokszor nincs visszaút. Éppen ezért nagyon fontos a megfelelően átgondolt táplálkozás és a rendszeres sportolás, mozgás. Természetesen nem a változókorban kell elkezdeni, hanem a lehető leghamarabb. Ez mindannyiunk érdeke és felelőssége is egyben.