vissza

Alvászavar - Szép Álmokat!

júl
5
2007

SZÉP ÁLMOKAT!
Kleitman orosz alváskutató önmagán kísérletezve 180 órás ébrenlét után jutott arra a következtetésre, hogy a kínzás egyik leghatékonyabb módja, ha nem engedik aludni az embert. A 20. századi történelem megannyi eseményét ismerve tudjuk, hogy a kihallgató tisztek és hű alattvalóik a kihallgatások során mindig éltek is – sőt vissza is éltek
– ezzel a módszerrel. Aludni tehát kell, és az sem mindegy hogyan.

A nyári szünet előtt utoljára július 5-én tartotta összejövetelét a Kor Kontroll Társaság a Pallas Páholyban. A téma az alvás, illetve a kórós álmatlanság volt. Ez alkalommal dr. Szakács Zoltán alváskutató, a Magyar Alvástársaság főtitkára és G. Németh György, az első magánkézben lévő alvásdiagnosztikai centrum alapítója volt a vendég a moderátor szerepét, most is B.Király Györgyi töltötte be. A műsorvezető bevezetőjében arról érdeklődött, hogy elég-e egy felnőtt embernek 4-5 óra alvás, hiszen például Edison a feltaláló is ennyit szánt önmaga regenerálódására. Dr. Szakács Zoltán főorvos elmondta, hogy a lassú, mély alvás nélkülözhetetlen a másnapi fittséghez és ennek időtartama lehet valaki igényéhez mérten rövidnek tűnő is, hiszen ilyenkor az agy szeparál se ki, se be nem enged információt, ingereket. Anyagcsere zajlik az agyban, ekkor történik meg a cukorfeldolgozás, és bármennyire is furcsa: egyetlen központ működik éberen, a memóriáé. Ezért tanácsolják a pedagógusok, hogy este tanulják meg a gyerekek a verseket, a memória központ éjjel beépíti, és reggel már megy, mint a vízfolyás.
A történelem során az ősember már alkalmazkodott a fény és a sötét váltakozásához, érzékelte a nappalok és az éjszakák egymásutánját, kialakult benne a belső biológiai óra. A civilizáció következtében változott az életmódunk. Este aránylag sokat eszünk, későn tesszük, este iszunk colát és kávét - helytelenül. Alvás helyett éjszaka álmatlanul foglalkozunk a napi tennivalókkal, és nem pihenéssel töltjük az időt.
Fáradt, kimerült, nyugtalan éjszaka után mindenki megtapasztalhatta már, hogy nehezebben telt a nappal, kevésbé volt képes munkájára koncentrálni, sőt az is tény, hogy komoly pszichés károkat is okozhat a kialvatlanság. Mivel többnyire társas lények vagyunk, így aztán férjünk, kedvesünk mellett hajtjuk álomra a fejünket, a forgolódás, a nyögés, a sóhajtás és nem utolsó sorban a horkolás kifejezetten zavarja a másikat.
A horkolás, nem csak kellemetlen, hanem jelzi, hogy nem alszik rendesen az illető. Garatfala összetapad, nem tud levegőt venni, fullad, nem kerül elegendő levegő a tüdejébe, egymást követik a légzéskimaradások. Ezért úgynevezett mikroébredések gyötrik, sőt a vérnyomása is emelkedik ilyenkor. Bekövetkezhet a szívritmuszavar, ami „szép halálhoz” is vezethet.
G. Németh György elmondta, hogy ő maga is küzdött ezzel a problémával.
Minden szakirodalmat áttanulmányozott mielőtt orvoshoz fordult volna és jól meglepődött azon az adaton, mely szerint a felnőtt lakosság 15 százaléka alvászavaros. A saját kezelésére több hónapot kellet volna várnia, ez indította el  a gondolatot, hogy alapítson  alváscentrumot. A legjobb szakemberek megnyerése után, most már sok sorstársán képes segíteni a Józsefvárosban, de ennek a piaci viszonyok figyelembevételével természetesen ára van. Egyébként az ország orvosképzéssel is foglalkozó egyetemi városaiban, így Debrecenben, Szegeden, Pécsett, Budapesten, valamint Szombathelyen is működik alváscentrum, a nagyobb kórházakban.
A társaság összejövetelén szóba került, hogy valóban több alvást igényel-e a gyermek és igaz-e, hogy a fiatalnál jóval kevesebbet az idős ember. A szakvélemény szerint így van. Érdekes betegség a narkolepszia, ami nappali álomfázist jelent, vagyis a beteg nappal a legváratlanabb pillanatokban és helyzetekben képes elaludni, akár a volán mögött ülve is. Ez pedig igen veszélyes, gondoljunk az elalvásos közlekedési balesetekre. Az alvászavarok kezeléséhez mindenképpen kell az orvosi segítség, ezért aki ilyen gondokkal küszködik, szánja rá magát és jelentkezzen az alvás centrumok valamelyikében.

Várhegyi Andrea

Partnereink