Vendég: Dr Csiba László a Magyar Stroke Társaság elnöke, Dr Kiss István
a Magyar Hyertónia Társaság elnökhelyettese, és Aradszky László énekes.
A három nővér: vagyis a stroke , a szívinfarktus és az érszűkület.
Megtelt a Pallas Páholy teadélutánján a nézőtér december 7-én, köszönhetően a témaválasztásnak és a szakértők vonzó jelenlétének. B.Király Györgyi a társaság elnöke- és a Kossuth Rádió népszerű Hangos recept című műsorának felelős szerkesztője- ez alkalommal Dr. Csiba László, debreceni egyetemi tanárt a magyar Stroke Társaság elnökét, Dr. Kiss Istvánt, a Hypertónia Társaság elnökhelyettesét valamint a közönség kedvencét Aradszky László táncdalénekest hívta meg. Az esztendő legutolsó összejövetelének fókuszában az érelmeszesedés állt. A megjelentek valószínűleg sosem gondolták volna, hogy a szívinfarktus, a stroke, meg az érszűkület a lábban "édestestvérek", hiszen egyetlen érrendszerünk van a fejünk búbjától a lábujjunkig. Ahogy a moderátor megjegyzéséből kiderült: az érelmeszesedés sajnos nem kizárólag a felnőttek betegsége. Balesetben elhunyt tíz éves gyereke boncolásakor tapasztalták, hogy a sárga zsírcsík, vagyis a koleszterin lerakódás már ott van az ereikben.
Már a bevezetőben elhangzott, hogy mint megannyi más kór esetében, úgy itt is beszélhetünk öröklött hajlamról, és életmód okozta betegségről egyaránt.
Kiss főorvos megemlítette, hogy a különböző környezetbe került egypetéjű ikerpárok esetében a jobb környezet, az egészséges életmód, a korszerű táplálkozás és a mozgás meghozta jótékony hatását az egyiknél, kimutatható volt viszont a nem kívánatos elváltozás a másik esetben. Az úgynevezett plakk, mint a vízkő a csaptelep környékén úgy rakódik le az ereinkben, ha magas a koleszterin szint a vérünkben. Ellenszere a kevés állati zsiradék, az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás.
Csiba professzor saját példájával hozakodott elő, ugyanis ő naponta kerékpáron jár be a lakásáról az egyetemre, vagy a klinikára. Kapott is kritikát Aradszky Lászlótól, mondván könnyű a Nagyerdőben, Debrecenben, de próbálná ezt meg a fővárosban, a Nagymezőben.
A jó hangulatú, derűs ismeretterjesztés azzal folytatódott, hogy szóba került a magas vérnyomás, a stroke, az infarktus, sőt a veseelégtelenség is, hiszen ezek a betegségek sajnos egymásból következnek. Jó tudni, hogy az ideális vérnyomás érték 140/90 alatt van, nem véletlen a szlogen: "Éljen 140/90 alatt! Helyes, ha a háztartásokban van vérnyomásmérő, persze nem kell három: ennyit használ ugyanis a népszerű táncdalénekes, aztán meg panaszkodik, hogy különböző értéket mérnek. Kiss István szerint egy tökéletesen elegendő, az sem mutatja ugyanazt a számot egymás után háromszor, de ez teljesen természetes.
A megelőzésé kell legyen a főszerep, foglalkozzunk magunkkal, figyeljünk az elváltozásokra, hiszen testünk üzen-de mi történjék, ha zsibbad a kéz, lefittyed a száj, zavaros a beszéd? A tünetek ismeretében, az lenne a legjobb, ha szomszédasszony is tudná, hogy ilyenkor nem szabad várni - az emberek többsége ugyanis orvos helyett a szomszédjával konzultál- azonnal mentőt kell hívni. Mentő, mentő és harmadszor is mentő- hangsúlyozták az előadók. E nélkül ugyanis sansza sincs a szélütött betegnek, hogy három órán belül stroke osztályra kerüljön, ott elvégezzék a CT vizsgálatot, és amennyiben szükséges a vérrögoldást. Három óra múlva a folyamat visszafordíthatatlanná válik, jobb, ha ezt tudjuk, és így gazdálkodunk az idővel.
Kiss doktor beszélt a Nemzeti Szív és Érrendszeri programról, arról, hogy a kistérségek is központokhoz jutnak majd, ahol a szakorvosok tudása és egyidejű, együttes jelenléte garantálja a bajbajutottak megsegítését, azaz figyelnek majd a beteg szív, nyaki és láb ereire egyaránt. . Böszörményi Nagy Klára a Springmed Kiadó igazgatója nehezményezte az angol " stroke " elnevezést, mondván miért nem használjuk a magyar agyvérzés kifejezést helyette. Csiba László professzor elmondta, hogy agyi keringési zavarról kell beszélnünk, ám ennek csak egy része az agyvérzés, más esetekben éppen ellenkezője történik, az agy vérellátása akadozik.
Aradszky László, a gyógyult érelmeszesedésben szenvedő jogán vett részt a teadélutánon, jó ízű beszólásaival nagy sikert és derültséget aratva. A " nagyérdemű", de beszélgetőtársai sem akarták elhinni, hogy 71 éves, Csiba professzor egyenesen úgy kommentálta életkorát, hogy " Te hetvenkedsz!" Szerencsére időben felismerték a táncdalénekes koszorúér problémáját, megkatéterezték a szívét, beültettek egy stentet, ami tágítja a szűkült eret, így hetvenen túl is szórakoztathatja közönségét. Dr. Molnár György hozzászólásában felhívta a figyelmet, a dohányzás érszűkületet okozó hatására, és arra, hogy többen veszítik el kezüket, lábukat miatta, és mégsem dobják el a cigarettát. Majd felajánlotta mágneses rezonancián alapuló leszoktató módszerét azok számára, akik mégiscsak szabadulni szeretnének káros szenvedélyüktől. A sok kérdésből és válaszból emeljünk ki még egyet: ha nem akarjuk, hogy magas legyen a vérnyomásunk, sózzunk kevesebbet, fogjuk meg valakinek a kezét, és legalább félórát sétáljunk vele naponta.
Várhegyi Andrea
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen