vissza

A francia paradoxon-borban az egészség?

febr
2
2006

A Korkontroll Társaság 2006. február 2-i klubestjének vendégei voltak: dr.Zámolyi Károly a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke és Szeremley Huba szőlősgazda. 

A FRANCIA PARADOXON - BORBAN AZ EGÉSZSÉG?

Mára a táplálkozás-tudomány és a nyugati, hagyományos orvoslás is bizonyította amit a görög-római gondolkodók, filozófusok és a világ számos kultúrájának költői már régen magasztaltak a bor áldásos hatásairól. "Azzá leszel, amit megeszel"...megiszol, pontosítunk, hiszen kiderülni látszik, hogy a bor az "élet vize".

Az ihletadó, gondűző, mosolygató ital már csupán ilyen hatásaiért is kitüntetett lehetne, de tudjuk már, hogy az u.n. francia paradoxon a borban lévő polifenoloknak, esszenciális nyomelemeknek, fémeknek és ásványi anyagoknak köszönhető.

A FRANCIA PARADOXON

Miért kevesebb az infarktusos, a túlsúlyos, a szív- és érrendszeri betegek száma Franciaországban mint pl. Angliában vagy az USA-ban - tették fel a kérdést már 90 évvel ezelőtt a tudósok -, mikor a táplálkozás minősége, vagyis a telített zsírsavak, szénhidrátok aránya, a dohányzás és stressz hatás is azonos? A mai kutatások eredménye megerősíti azt a feltételezést, hogy a franciák általánosan jobb egészségi állapota egyfelől a rendszeres bor, különösen a vörösbor fogyasztásának tudható be, másrészt a táplálék könnyű emészthetőségének.

Amerikában 30% az elhízottak aránya, míg a franciáknál csupán 7%. Amerikában a gyorsétkezdék és gyors étkezések vannak szokásban, a franciák a kicsi adagos, de gyakori eszem-iszom hívei, és az időt sem sajnálják a falatozásra. Tehát, jól megrágják a falatokat és illő borral öblítik a torkukat. - tudtuk meg Zámolyi Károlytól a Magyar Kardiológusok Társaságának elnökétől.
Szeremley Huba azonban nem híve a kíméletes, egészségcentrikus életnek, de azért a bor barátja marad. A vörösbor ugyanis 2000mg/l fölötti polifenol tartalmú, a fehérborban ez általában 300mg/l értékű, ami szintén jelentősnek mondható de vannak bizonyos ürmös borok melyek többszörös koncentrációban tartalmazhatják az értékes anyagot.
A polifenolok a vérben lévő szabadgyököket kötik meg, antioxidáns hatásúak, a vérzsír oxidációját megakadályozva a koleszterin lerakódást előzik meg. Egyes polifenolok gátolják az endoterin képződését ami érösszehúzó hatása miatt érelmeszesedéshez vezet. A bor nitrogénoxid tartalma kitágítja az ereket, akadályozza a vérlemezkék kapcsolódását tehát a vérrögképződést, ami kóros esetben trombózishoz vezethet.

A vörösbor jótékony hatásait a franciák tovább növelik a telítetlen zsírsavakban gazdag hal és birka ételek fogyasztásával, a bor és ezek együtthatása ezáltal kifejezetten egészségmegőrző.
Hazánkban ilyen zsírsavakkal rendelkezik pl. a mangalica, de a mediterráneum olivaolaját sok háziasszony használja már.

Bakanek György sportegészségügyi szakember most a vendégoldalról "szakértett". Az alkohol okozta májelégtelenség is vezető helyen szerepel a honi halálozási listán - emelte ki. Megosztotta a hallgatósággal egyedi kísérletének eredményét, miszerint ha már szesz, derüljön ki melyik az igazán vétkes fajta a rossz mutatókért. Önfeláldozó kísérleti alanyként bizonyos tömény ital fogyasztása után mérte a májfunkcióját, ami kiugróan magas lett, míg a jó minőségű száraz vörösbor csökkentette azt! Véleménye szerint a stressz az igazi koleszterinszint emelő. Érdekes módon a teljes absztinencia is rizikófaktort jelent. 50%-kal csökkenthető az infarktus esélye ha kis mennyiségben, de rendszeresen fogyasztunk bort.

A klub hangulatát emelte a Szeremley pincészet kiváló minőségű kóstolója, s az oldott légkör fokozódott, amikor Bakanek György megvallotta, hogy lánya - aki ma egészséges és sikeres fiatal nő - már nyolc évesen mértéktartó barátságot kötött a borral, mára pontosan ismeri melyik bort melyik ínyencséghez illik és célszerű fogyasztani.
Itt kapcsolódott be Prof.dr. Horváth Csaba az Oszteoporózis Társaság elnöke, aki kiemelte, hogy a fiatalok körében is oly’ népszerű üdítőitalok foszfortartalma felborítja a kalcium-anyagcserét, miközben a vér kalciumszint-ingadozása, szemben a koleszterinével, csak minimális lehet.

De lehet-e a franciából magyar paradoxon?

Kiváló minőségű boraink nekünk is vannak. Például a Balaton-felvidékiek tartalmaznak olyan esszenciális nyomelemeket és fémeket, melyek a vulkanikus örökség maradványai, adományai a mai kor embere számára.
A táplálkozási reformok a konyhaművészetben megvalósíthatóak, alapanyag, receptötletek bőségesen állnak már rendelkezésre.
Ám a magyar virtus is kulturális hagyomány. A mértékletesség elsajátítása a feladat mind a borfogyasztásban, mind az evésben.

Nagy Emese