A cím akár plágiumnak is tűnhetne, hiszen Merle világhírű regényét ezen a címmel tarthatjuk nyilván. Hat évvel ezelőtt készült televíziós felvételünkön rémisztő adatok tükrében döbbenhettünk rá, hogy a közöttünk élő férfiak 59 százaléka éri csak meg hatvanadik születésnapját, a maradék 41 százaléknak egész egyszerűen nincs ideje megöregedni, merthogy 45 és 65 éves kora között távozik az élők sorából. A tények mögött biológiai állapot, genetikai adottság és rengeteg társadalmi gond húzódik meg.
A rossz hír, hogy hat esztendő alatt, mi nők is elkezdtünk felzárkózni a férfiakhoz, már ami a szívhalált illeti. A televíziós műsor szereplői: dr. Bagdy Emőke pszichológus, egyetemi tanár, dr. Eisler Olga pszichiáter – ő már eltávozott közülünk - és Bisztray György a Nordic Walking világbajnokság egyetlen magyar férfi résztvevője .
A férfiak korai távozását kiváltó okok között előkelő helyet foglal el a stressz. A stressz következménye a fokozott dohányzás, az alkoholfogyasztás, a munkamánia és a drog, mindez magában hordozza a családi konfliktusokat és azok következményeit. Eisler Olga szerint a presztízsvesztés, a társadalmi hierarchián való lecsúszás jobban megviseli az alacsony végzettségűeket, mint a diplomásokat. Ők ugyanis, nem rendelkeznek a lelki megküzdés képességével, úgy vélik, mindent a testtel kell megoldani, bele is betegszenek helyzetükbe sokkal hamarabb, mint tanultabb férfitársaik.
Megismerkedhetnek az anómia fogalmával, ami azt jelenti, hogy értékvesztett társadalmunkban, sorra-rendre meg kell sértenie a törvényeket, paragrafusokat annak, aki boldogulni akar, ez pedig mérgezi a lelket.Bizonyítható az összefüggés – állította Bagdy Emőke - az értelmesen tervezett életbe vetett hit, valamint a ritkább megbetegedések között. Hamarabb feladja, hamarabb lesz depressziós, majd produkál egyéb testi tüneteket is, aki nem képes célokat tűzni maga elé.
Az is kiderül, hogy a rossz, meg a jó párkapcsolat is befolyásolja az életkort. Egy svéd - magyar összeghasonlító elemzés szerint a magyar férfiak jobban szívűkre veszik a rossz házasságot, a rossz élettársi kapcsolatot, és könnyebben kapnak szívinfarktust, mint svéd társaik.
Dr. Eisler Olga beszélt arról, hogy a férfiak sérülékenyebbek a nőknél. Értékvesztett korunkban nehezebben alkalmazkodnak a környezethez. A nőknek több az érzelmi muníciójuk a bajok elviseléséhez, ráadásul a tipikus női szerep- anya, feleség/ erősít bennünket.
Következzenek az egészségvédő faktorok. A legfontosabb a fészek meleget nyújtó család, melynek tagjai odafigyelnek egymásra, törődnek a másikkal, érzik egymás szeretetét. Bármilyen meglepő, bizonyos értelemben a számítógép is védi az idősödő férfiakat. Rengeteg információhoz jutnak, így tájékozottnak a világ aktuális történéseit jól ismerőnek, frissen informáltnak érzik magukat.
Aztán a mozgás. Korábban ismert volt a néhai sportriporter és humorista Peterdi Páltól származó jelszó: a láb mindig kéznél van. Tehát a gyaloglás nem kerül pénzbe. Gyakorolni azonban csak jó levegőn, zöldövezetben érdemes. Bisztray György a nordic walkingról mesélt, sőt be is mutatta azt. A résztvevők nem kis derültségére három férfi néző kezébe nyomta a botokat, és tíz perc alatt megtanította őket a laza, ruganyos járásra. Az Észak-Európából indult sportos gyaloglás a sízők nyári edzéséből alakult ki, speciális, strapabíró, egészséges felépítésű cipő és két speciális, csuklón tartott bot szükséges hozzá. A botokkal valósággal "négy lábra ereszkedve" a testsúly áthelyezésével válik könnyebbé a túra. A mellkas kiemelkedik, a gerinc kiegyenesedik és a tüdő kitágul. Az eredmény nem marad el, és mint, hallottuk elkezdeni sosem késő.. A társas mozgás egészségvédő hatású, csakúgy, mint a baráti kapcsolatok, a közösségi programok, a családi események, az önkéntes összejövetelek mások javára.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen