Ez a nemzetközi COPD világnap szlogenje. Sohasem késő elmenni panaszainkkal a szakorvoshoz, de sohasem késő leszokni a dohányzásról betegként sem! Sohasem késő az egészségeseknek segíteni a betegeknek a gyógykezelésben, a mozgásban, a dohányzás abbahagyásában!
Ezért lett november 19-e a COPD világnapja, november harmadik csütörtökje - az idén 20-a – pedig a „Ne gyújts rá” világnap. A két világnap két összetartozó fogalomra, a dohányzás ellenes küzdelemre és a dohányzás okozta betegségekre, közülük is az egyik legtöbb embert érintő betegségre, a COPD-re hívja fel a figyelmet.
Erről tartott sajtótájékoztatót Dr. Kovács Gábor a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgatója, valamint Demjén Tibor az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója, a Dohányzás Fókuszpont vezetője.
A COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease), fulladással, köhögéssel és fáradékonysággal járó idült légúti megbetegedés valódi népbetegség a fejlett országokban, Magyarországon mintegy hétszázezer embert érint. Sokan nem is tudnak a betegségükről, azt gondolják, hogy az ötvenes éveik tájékán megjelenő tünetek a korral járnak. Pedig, ha idejében fedezik fel a betegséget, eredményesebben lehet kezelni.
A COPD legfőbb kiváltó oka a dohányzás. A betegek 80%-a dohányzik, vagy dohányzott, míg a dohányosok 20%-a lesz COPD-s beteg valamikor élete során. A dohányzás abbahagyása a már kialakult betegség esetében is nagyon fontos, a sikeres gyógykezelés legfontosabb eleme. Ma már országszerte több mint száz tüdőgondozóban várják az erre kiképzett szakemberek a leszokni vágyókat.
A leszokás lehet egyéni, de lehet csoportos is. Lehet gyógyszermentes és erős nikotinfüggőség esetén lehet farmakoterápiás, gyógyszerrel támogatott. Azok a dohányosok, akik nem szeretnének elmenni egy szakorvosi rendelőbe, választhatják a telefonos leszokás támogatást is. A 06-80-44-20-44 ingyenes zöld szám hívását követően lehetőség nyílik arra, hogy képzett szakemberrel beszélje meg a hívó a leszokás lehetőségeit. A COPD leghatékonyabb gyógymódja: a dohányzás mentesség – a korszerű és folyamatos gyógyszeres terápia – az állapothoz igazított rendszeres mozgás.
Nemzetközi és hazai adatokat is figyelembe véve a COPD-s betegek összesen mintegy harmadát, a súlyosabb eseteket fedezik fel, s akiknél kórismézték a betegséget azoknak is csupán a fele-harmada használja előírásszerűen a gyógyszereit, 40 százalékuk pedig a felismert betegsége ellenére tovább dohányzik.
A tüdőgyógyász szakma célkitűzése, hogy ismerje fel a betegek legalább 50%-át, 60%-uk használja rendszeresen a gyógyszereit és 3% alá csökkenjen a dohányzó COPD-s betegek aránya.
A dohányzás tiltása a közforgalmú helyeken egyértelműen sikertörténet Magyarországon. Magyarországon az intézkedés bevezetését követő években a dohányosok arányában és a cigarettafogyasztásban is jelentős csökkenés mutatkozott.
2013-ban a felnőtt lakosságon belül kevesebben dohányoztak- dohányzók aránya a felnőtt lakosság körében egy év alatt több mint 8%-al csökkent- és kevesebb dohányterméket fogyasztottak. A zártkörű helyeken a dohányzás teljes tiltásának gazdasági hatásai is kedvezőek, sem a vendéglátóiparban dolgozók száma, sem a vendéglátóhelyek száma, sem a vendéglátásból származó bevételek nem csökkentek. A WHO támogatásával „Dohányfüstmentes Magyarország” címmel az OEFI Dohányzás Fókuszpont esettanulmányt készített a Nemdohányzók védelméről szóló törvény módosításának hatásvizsgálatáról.
Az esettanulmány célja bemutatni a dohányzás visszaszorítását hatásosan elősegítő intézkedéseket, melyek egyedülállóak a WHO FCTC Részes Felei és az Európai Unió tagállamai között is, hiszen igen rövid idő alatt igen sok hatásos szabályt vezettünk be.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen