Aki erre tette fel az életét, a dinamikus, határozott, pergőszavú Embey-Isztin Dezső , a Magyar Fájdalom Társaság alapító elnöke. Az Országos Onkológiai Intézet főorvosa.
Bizonyos szempontból természetes amit csinál, hiszen a betegnek alapvető joga, hogy az orvos enyhítse szenvedéseit, ugyanakkor nem vagyok biztos abban, hogy Magyarországon nagy kultusza lenne a fájdalomcsillapításnak.
Ami a legszomorúbb: az onkológiai betegek fájdalomcsillapításának hiányossága. A beteg nem mondja, hogy fáj, nem panaszkodik, mert tévesen azt hiszi, hogy kötelezően együtt jár a rákos betegséggel a fájdalom, az orvos nem kérdezi, ő meg fölöslegesen kerül méltatlan és megalázó helyzetbe, mintha nem lenne e nélkül is elég baja.
Ráadásul a naponta csillapíthatatlan fájdalommal küszködő beteg hamarabb adja fel a küzdelmet a kórral szemben, hamarabb veszíti el hitét a gyógyulásban. Éppen a nem csillapított fájdalom miatt fordulhat elő az is, hogy a rákos beteg az eutanázia után vágyakozik. Emlékezzünk csak vissza arra az édesanyára, aki – mert nem bírta tovább nézni 11 éves kislánya szenvedéseit – fürdővizébe dobta a hajszárítót. Ő végül is kegyelmet kapott az akkori köztársasági elnöktől, Göncz Árpádtól.
Popper Péter nagyon keményen fogalmaz: „ A beteg szemében a fájdalom annak bizonyítéka, hogy a segítő orvos csődöt mondott, hamis megváltónak bizonyult. Csaló, Gazember, megvetésre méltó mindenfélét hiába igérgető paprikajancsi. És ez nem tartozik a bocsánatos bűnök közé. A legszélsőségesebb megfogalmazásban a rossz orvos, aki képtelen a beteg fájdalmát csillapítani az ördög szövetségese. „ Embey doktor biztosan nem az.
Ő arra tetted fel az életét, hogy a beteg ne ordítson a fájdalomtól. 1988-ban találkozott először Strassburgban azzal a megoldással, amit alkalmaz. A gerincoszlop mellett fut egy ideg, mely az elzáródott érszakaszhoz vezet, nos ezt az idegpályát iktatja ki.
Beleszúr egy hosszú tűvel a páciens gerincébe, és a beteg elhalt lila, érszűkületes lába egyszer csak elkezd világosodni, rózsaszínné válik, és még a laikus számára is látszik, ahogyan megindul a vérkeringés. Úgy véli sok fölösleges amputációt és egyéb műtétet hajtanak ma végre a sebészek.
Egyik specialitása, hogy nem kell a beteg érszűkületes lábát amputálni, hiszen egyéb módszerek is léteznek. Mivel több ezer ezer ilyen beavatkozást végzett, el is neveztek végtagmentő orvosnak.
Hogy még mit tud? Kiderül, ha megnézi a Női szemmel-t!
Szerkesztő-műsorvezető: B. Király Györgyi
Hatoscsatorna / Női szemmel
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen