Sajnos a magyar nyelvben nincs jó összefoglaló megnevezés a vírusos léguti betegségekre, mint mondjuk a németben, ahol grippaler infektnek nevezik ezeket. Az influenza ugyanis csak a hasonló tünetek 5-15%-áért felelős. Más vírusok, mint rhinovírus (30-80%), vagy adeno, parainfluenza, entero-, metapneumovírusok sokszor gyakoribbak, mint az influenza.
Kétségtelenül az influenzát tartjuk a legsúlyosabb tünet-együttesnek, de valójában fogalmunk sincs, hogy mikor melyik vírus az, amely leginkább ledönti az embert, hiszen a legritkábban végzünk pontos vírus meghatározást és talán ilyen nem is létezik, hiszen bár elméletileg létezik vizsgálómódszer, semmilyen rutin vizsgálat nem képes a légútjainkban levő valamennyi kórokozót minőségében és arányaiban kiértékelni.
Használjuk a meghűlés kifejezést is, de ez alatt pedig inkább valami hidegnek kitettség nyomán kialakult tüneteket értünk. Tény az, hogy a hidegebb idő beálltával, mikor az emberek többet tartózkodnak bezárt térben, közelebb kerülnek egymáshoz, amikor odakünn hideg, nedves a levegő (ami kedvez a vírusok életfeltételeinek), bent pedig száraz a levegő (ami kedvez a vírusok terjedésének, egymás megfertőzésének), megszaporodnak ezek a betegségek. A nátha kifejezés még mindig a legjobb talán, még akkor is, ha az influenzát ettől külön értelmezzük többnyire, pedig a tünetek alapján nem kellene szétválasztani, hiszen szinte azonosak.
Tünetek
Száraz köhögés, végtagfájdalmak, láz, gyengeség, levertség, orrfolyás. Néha társul a hányinger, hányás, hasmenés, ami a légutak mellett a vírusok emésztőrendszeri terjedését jelenti. A fertőzés súlypontja lehet az orr, a garat, a gége, a hörgők, a tüdő, a középfül, de az emésztőrendszer is.
Terjedés
A terjedéséhez kell az, hogy az emberek immunrendszere ilyenkor kevésbé fitt legyen, többet tartózkodjanak összezárt térben, kevesebb vitamint fogyasszanak, elkezdjék a köhögéssel a vírust a levegőbe, tárgyakra juttatni.
Két fő úton terjed a vírus
Mi az, ami leggyakrabban csökkenti az ellenálló képességünket a vírusokkal szemben?
Dr. Tamasi József
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen