vissza

Nátha, influenza és más vírusbetegségek

febr
5
2015

Sajnos a magyar nyelvben nincs jó összefoglaló megnevezés a vírusos léguti betegségekre, mint mondjuk a németben, ahol grippaler infektnek nevezik ezeket. Az influenza ugyanis csak a hasonló tünetek 5-15%-áért felelős. Más vírusok, mint rhinovírus (30-80%), vagy adeno, parainfluenza, entero-, metapneumovírusok sokszor gyakoribbak, mint az influenza.
Kétségtelenül az influenzát tartjuk a legsúlyosabb tünet-együttesnek, de valójában fogalmunk sincs, hogy mikor melyik vírus az, amely leginkább ledönti az embert, hiszen a legritkábban végzünk pontos vírus meghatározást és talán ilyen nem is létezik, hiszen bár elméletileg létezik vizsgálómódszer, semmilyen rutin vizsgálat nem képes a légútjainkban levő valamennyi kórokozót minőségében és arányaiban kiértékelni.
Használjuk a meghűlés kifejezést is, de ez alatt pedig inkább valami hidegnek kitettség nyomán kialakult tüneteket értünk.  Tény az, hogy a hidegebb idő beálltával, mikor az emberek többet tartózkodnak bezárt térben, közelebb kerülnek egymáshoz, amikor odakünn hideg, nedves a levegő (ami kedvez a vírusok életfeltételeinek), bent pedig száraz a levegő (ami kedvez a vírusok terjedésének, egymás megfertőzésének), megszaporodnak ezek a betegségek. A nátha kifejezés még mindig a legjobb talán, még akkor is, ha az influenzát ettől külön értelmezzük többnyire, pedig a tünetek alapján nem kellene szétválasztani, hiszen szinte azonosak.

Tünetek
Száraz köhögés, végtagfájdalmak, láz, gyengeség, levertség, orrfolyás. Néha társul a hányinger, hányás, hasmenés, ami a légutak mellett a vírusok emésztőrendszeri terjedését jelenti. A fertőzés súlypontja lehet az orr, a garat, a gége, a hörgők, a tüdő, a középfül, de az emésztőrendszer is.

Terjedés
A terjedéséhez kell az, hogy az emberek immunrendszere ilyenkor kevésbé fitt legyen, többet tartózkodjanak összezárt térben, kevesebb vitamint fogyasszanak, elkezdjék a köhögéssel a vírust a levegőbe, tárgyakra juttatni.

Két fő úton terjed a vírus

  • Vírust tartalmazó cseppek levegőben való továbbadásával, szájba és légutakba kerülésével
  • Érintés, vagy tárgyakon történő továbbadásával.
    A vírusok terjedésének fő gócpontjai: iskola, munkahely, tömegközlekedés, klímaberendezésekkel működő helységek, repülő, gépjármű, idegenekkel való gyakori érintkezés és végül a család.

Mi az, ami leggyakrabban csökkenti az ellenálló képességünket a vírusokkal szemben?

  • a szervezet elsalakosodása, vagyis javít a rendszeres salaktalanító kúra, a helyes életmód és táplálkozás
  • folytonos élelmiszerintolerancia, (nagyon gyakori) vagyis javít, ha nem mindig eszünk mindent, hanem vagy ismerjük a nem tolerált élelmiszereket, vagy időnként a Tamasi diétaelvei szerint élünk néhány hétig, hónapig, pld. járványveszély esetén.
  • kialvatlanság, vagyis ha rendszertelenül, vagy a szükséglet alatti mennyiséget pihenünk és nem relaxálunk.
  • mozgás-, szabadlevegőn való rendszeres tartózkodás hiánya.
  • disz-stressz, vagyis a túlzott stressz, amit már nem tudunk kompenzálni, megoldani , ami károsítja a szervezetünket.
  • vitaminok, antioxidánsok, nyomelemek (cink) hiánya, nem megfelelő táplálkozás, nem kielégítő vitaminpótlás miatt.

Dr. Tamasi József