vissza

Művészek és pszichopatológia /3.

dec
7
2015

A könyvbemutatón a kötetet Janka Zoltán professzor méltatta Szegedről.
„A kiemelkedő kreativitás gyakorta együtt jár lelki kiegyensúlyozatlansággal, vagy akár pszichiátriai betegség kategóriájába sorolható tünetekkel. Többen a kivételes alkotóerő és az elmezavar közös gyökereit vetik fel, miként a költő John Dryden –„ Lángész és őrület biz' közeli/S szál ösvény, mi kapcsukat szétszeli"- vagy a legújabb genetikai kutatások is.

Németh Attila legújabb könyve erről a kapcsolódásról szól. A könyv maga a kreatív megközelítés, hiszen a szerteágazó, bonyolult, szövevényes és deviáns viselkedésmintázatok között próbál igényesen, nagy kulturális kitekintéssel és érzékenységgel, széles szakmai ismerettel, de ugyanakkor fegyelemmel rendet teremteni.
Tetszik a munka- mondja a videó interjúban. - Maga a téma nagyon érdekes, ősidők óta foglalkoztatja az embereket , hogy kapcsolódás lehet a kiegyensúlyozatlanság és a tehetség között. A könyv megközelítése azért kreatív, mert kibányássza,hogy milyen lehetett a lelki élete az alkotóművésznek, behelyezi a korba, vizsgálja, hogyha elakadt a művész egy bizonyos stádiumban- vagy éppen nagyot alkotott- az köthető e valamilyen lelki zavarhoz. Edvard Munch például az alkohol rabja lett, amikor ebből kikeveredett a művészete is alábbhagyott. A könyv mindenkinek szól, jó magyarázatok segítik a megértést, sok- sok dokumentummal. 310 körüli a képek száma, ami szellőssé teszi az olvasást