Kórházi esték Kecskeméten
Dr. Borbényi Erika a Semmelweis Egyetem Onkoradiológiai klinikájának főorvosa izgalmas, komoly érdeklődést kiváltó előadást tartott a Kecskeméti Kórházi Esték keretén belül laikusoknak és orvosoknak egyaránt.
Minden meg van írva a génjeinkben, és ha igen, akkor miért nem?- kérdezte. Sokan nyilván eddig is tudták, hogy a környezet 19, az egészségügy 10, a genetika az öröklődés 18, az életmód pedig 53 százalékban befolyásolja betegségeinket, életminőségünket. Nem hiába mondja a kaliforniai Ornish professzor, hogy változtass az életmódodon, változtasd a génjeidet!
www.youtube.com/watch?v=XC7oSmn1QZg
Bár az orvosok általában szkeptikusak az életmód változtatás szerepét illetően,- még akkor is, ha sokszor ők maguk ajánlják- dr. Ornish és a Nobel díjas Elizabeth Blackburn közös tudományos eredményei mindenképpen továbbgondolásra érdemesek.
Dean Ornish professzor, a Preventive Medicine Research Institute megalapítója az University of California klinikai belgyógyász professzora, több mint harminc évvel ezelőtt direkt klinikai vizsgálatokkal igazolta, hogy a súlyos koszorúér betegség progressziója átfogó életmódváltással megállítható, sőt vissza is fordítható gyógyszerek, illetve sebészeti beavatkozás nélkül.
Súlyos koszorúér betegségben szenvedő betegeket vett be a programba. Azt tapasztalta, hogy már két hét után megszűntek a mellkasi fájdalmak, az egy év utáni kontroll vizsgálaton a koronarográfia szignifikáns visszaesést mutatott. A vizsgálatot még 4 éven keresztül végezték . A betegek túlnyomó többsége (91%) javult, míg a kontroll csoport állapota folyamatosan romlott.
Izgalmas a prosztata rákosok körében végzett vizsgálat is. Az Ornish programot 1 esztendeje gyakorló betegek körében a prosztata ráksejtek in vitro- üvegben, a szervezeten kívül- növekedését a kísérleti csoport vére 70%-ban gátolta, míg csak 9%-ban a kontroll csoportban. 1 év után direkt összefüggést találtak az étrend és életmód váltás foka és a PSA – egy a prosztatában termelődő fehérje, amely daganatos betegeknél magas- változása között. A program képes volt megállítani, sőt visszafordítani a daganatos folyamatot.
Az Ornish program négy alapeleme a következő:
A program tudományos háttere:
Egyes életmódtényezők úgy tűnik, reverzibilisen - hatnak a telomerák “karbantartási rendszerére”, és nagy valószínűséggel ez képezi hatásuk molekulárbiológiai alapjait. Ornish munkacsoportja klinikai vizsgálatokkal igazolta, hogy az életmódváltás számottevően növelheti a telomeráz enzim aktivitását. Ez az enzim a kromoszómák végső szakaszának, az úgynevezett teloméreknek a kialakulását segíti. A telomérek stabilizálják a kromoszómák struktúráját, így amikor elkopnak, rövidülnek, a DNS stabilitása csökken, a sejtek hamarabb öregszenek és pusztulnak. A kísérletek tanúsága szerint három hónap intenzív életmódváltást követően akár 30 százalékkal megnőhet a telomeráz-aktivitás.
Az Ornish módszer bizonyítottan képes a koleszterinszint, a testsúly, a vérnyomás csökkentésére, a cukorbetegség II. típusának megelőzésére és visszafordítására, a szív – és érbetegségek megelőzésére és visszafordítására, a prosztata és mellrák megelőzésére és a kiújulás prevenciójára.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen