A mentális zavarral élőket sújtó megbélyegzésről szóló tanulmányokkal Dunát lehetne rekeszteni, hiszen jelen van egyéni és társadalmi szinten is. Tehát stigmatizálunk. Mit tehetünk ellene, és mit tesznek ellene a világban? Skót és Új-zélandi példákról is beszélgetünk Dr. Simon Lajos pszichiáterrel, a tavaly alakult Magyar Antistigma Munkacsoport vezetőjével, Hatala Mónikával- aki bátran és nyíltan vállalja szkizofréniáját- és Kovács Emesével, az Art Brut Galéria alapítójával. Telefonon bekapcsoljuk Sztancsik Veronika szakpszichológust is Debrecenből.
A skótok például először a médiát célozták meg 2001-ben elindult nemzeti programjukkal- „See Me! -Engem láss!” - aztán a fiatal lakosságra fókuszáltak. Már az első években 20 százalékkal csökkent a mentális zavarban szenvedőket veszélyesnek ítélők aránya, nőtt a médiában sugárzott interjúk, cikkek száma, sőt! A program hatására 57%-kal csökkent a mentális zavarban élőkre vonatkozó derogáló kifejezések használata!
Angliában 2006-ban indították az „Ideje változtatni !” globális programot a mentális betegségekkel élők elfogadására fókuszálva. A jótékonysági és civil szervezetek, cégek és az egészségüggyel foglalkozó minisztérium támogatásával a stigmaellenes stratégia az egész országot lefedte, a média több szintjén való megjelenéssel, a tanároknak, orvostanhallgatóknak, ápoló és szociális munkás hallgatóknak szervezett tréningekkel, különböző cégek, munkáltatók stigmaellenes oktatásával, vagyis a lakosság minél szélesebb körű megszólításával.
A cél nálunk is a mentális problémákkal küzdő emberek és az egészségesek közötti láthatatlan falak lebontása, támogató, nem-megbélyegző viselkedésformák bemutatása, melyek az elfogadáson keresztül a reményt is jelentik az érintetteknek.
Bár Magyarország a mentális betegségek fellegvára, központi antistigma program nincs. Lokálisan persze vannak törekvések és jó gyakorlatok a mentális zavarban szenvedők elfogadtatására. A beszélgetésből kiderül, hogyan próbál segíteni az Ébredések és a Moravcsik Alapítvány, milyen a az általuk szervezett Festő Maraton, vagy a Ki mit tud? , és az is, hogy a munkahelyi, az egészségügyi ellátásban is jelenlévő empátia hiány hatására hogyan pakolják magukra az érintettek az önvád, az önstigma bélyegét.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen