vissza

LEGYEN SZÍVÜGYED!

dec
14
2018

Szívünk érdekében fontos, hogy helyesen táplálkozzunk, hogy rendszeresen mozogjunk,  hogy ügyeljünk a testsúlyunkra és hagyjunk fel káros szenvedélyeinkkel, a dohányzással mindenképpen! Legalább ilyen fontos, hogy figyeljünk egymásra, és tanuljuk meg    hogyan segíthetünk bajba jutott embertársainkon! A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet és a Kor Kontroll Társaság közelmúltban megrendezett  egészségnapján-  amelyre több mint száz középiskolás fiatal látogatott el- az is kiderült, hogyan tehetjük ezt meg.

Dr. Andréka Péter professzor, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet  főigazgatója köszöntőjében kifejezte örömét a fiatal hallgatóság láttán, mivel ez a korcsoport a legnyitottabb az egészség megőrzésével kapcsolatos tudnivalók iránt. Az országos intézet csúcstechnológiáját/ ahogyan ezt a későbbi blokkok alá is támasztották /a Mercedes autógyáréhoz hasonlította. Kérdezz-felelek játékra invitálta a fiatalokat, amelynek során kiderült, hogy fogalmuk sincs a szív felépítéséről. B. Király Györgyi, a Kor Kontroll Társaság elnöke reményének adott hangot, hogy a gimnazisták nemcsak megszívlelik az egészségnapon szerzett ismereteket, hanem tovább is adják családtagjaiknak, barátaiknak.

ELŐZD MEG AZ ÉRBETEGSÉGEKET!
Dr. Farsang Csaba professzor, a Magyar Hypertonia Társaság örökös tiszteletbeli elnöke is fontosnak tartotta az interaktivitást, így gyorsan kiderült, hogy a hallgatóság soraiban ülők nem tudják, hogy a normális vérnyomásérték 140/90 Hgmm, és azzal sem volt tisztában a többség, hogy a magas vérnyomás infarktushoz, szélütéshez vezethet, és más szerveinket is – például a vesét és a szemet – is károsíthatja. Beszélt a fehér köpeny effektusról, azt tanácsolta, hogy a csukló vérnyomásmérőt nyugodtan adjuk oda a gyereknek játszani, és használjunk mandzsettásat. Arra is kitért, hogy a magas vérnyomás megfelelő gyógyszerekkel csökkenthető, de a rendszeres fizikai aktivitás is nagymértékben elősegíti a vérnyomás normalizálódását. Nagyon fontos a dohányzásról való leszokás, a mértéktelen alkoholfogyasztás mellőzése és annak, aki túlsúlyos,le kell fogynia.
Dr. Fényes Márta tüdőgyógyász (Országos Korányi Pulmonológiai Intézet) kérdésére a középiskolások kétharmada jelezte, hogy a családjában dohányzik valaki. Arra figyelmeztetett, hogy nem csak az aktív, hanem a passzív dohányzás is veszélyes, különösen a gyermekekre. A dohányzás során szövetkárosító anyagok kerülnek a keringésbe, és alattomos módon okoznak betegségeket. Kevesen tudják, hogy a dohányzás meddőséghez vezethet, és a nemzőképességet is rontja. Ezért azok a fiataloknak, akik egyszer majd családot szeretnének alapítani, feltétlenül kerülniük kell a dohányzást. Felejtsük el a e-cigit is : 99 százalékban tartalmaz nikotint, illetve egyéb, bizonytalan eredetű, ismeretlen káros anyagokat, és ugyanúgy függést okoz, mint a hagyományos cigaretta!
Dr. Halmy Eszter, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke rámutatott, hogy hazánk lakosságának 80 százaléka inaktív, azaz nem mozog, ami a helytelen táplálkozással együtt elhízáshoz vezet. Az elhízás nem csak esztétikai probléma, hanem jelentősen befolyásolja az egészségünket, olyannyira, hogy az Egészségügyi Világszervezet már az 1950-es években betegséggé nyilvánította. Az elhízás járványszerűen terjed, napjainkra a magyar lakosság 70 százaléka túlsúlyossá vált, és sajnos már a gyermekek közül is minden negyedik kövér. Ez miért baj? Miért baj ez? Mert az elhízás az előszobája a szív- és érrendszeri, a mozgásszervi és a tüdőbetegségeknek. Ha meg akarjuk előzni a túlsúly kialakulását, vissza kell szorítanunk az elfogyasztott étel mennyiségét, és sokat kell mozognunk. Ezért hirdetett „Főzz másképpen!” – címmel receptversenyt a Kor Kontroll Társaság a Magyar Elhízástudományi Társasággal karöltve, felhívásukra több mint száz recept érkezett. A nyertes 40 kilogrammnyi túlsúlytól szabadult meg saját receptjeivel.
Dr. Oprea Valéria gyermekkardiológus főorvos elmondta, hogy a kövér kisgyermek  nem egyszer elhízott szülők kíséretében érkezik az intézetbe. Az ilyen családokat segíteni kell az egészséges életmódra való váltásban, megértetni velük a saját felelősségüket. Arra figyelmeztette a fiatalokat, hogy saját életüket csak ők maguk terelhetik a helyes mederbe. Ha ezt megteszik, nem kell felnőttkorukban azzal szembesülniük, hogy súlyos érbetegség miatt amputálni kelljen a lábukat, amire Magyarországon – mondta Dr. Dénes Tamás- évente 7.800 esetben kerül sor. Dr. Kancz Sándor kardiológus főorvos hozzátette, hogy a megelőzésben olyan gyógyszereket alkalmaznak, amelyek klinikai vizsgálatok által bizonyított módon csökkentik a szív- és érrendszeri események kialakulásának kockázatát, és megnyújtják a várható élettartamot. A főorvos egy amerikai kisváros, Framingham lakossága körében indított évtizedeken át tartó vizsgálatot idézett fel, aminek alapján a tudósoknak sikerült tisztázni, mely okokra vezethető vissza a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása. Ezt a tudásanyagot építették be megelőző programjukba a finnek, akik komoly eredményeket értek el a szívbetegségek visszaszorításában. A sikerben közrejátszott, hogy megváltoztatták az élelmiszergyártást, és csökkentették a bevitt só mennyiségét, aminek következtében jelentősen csökkent az emberek vérnyomása. Farsang Csaba professzor megjegyezte: a magyarok átlagosan 18 gramm sót fogyasztanak el naponta, a cél a napi 11 gramm elérése lenne.
KOPOGTAT A XXI. SZÁZAD
Mit kell tenni, ha földön fekvő embert látunk az utcán? – tette fel a kérdést dr. Andréka Péter, majd válaszolt is:sokak életét és agyát megmenthetjük a viszonylag egyszerű újraélesztéssel. Dr. Béres András szakorvosjelölt és Fülöp Eszter aneszteziológus asszisztens közreműködésével a fiatalok maguk is kipróbálhatták a mellkas kompressziót, és a félautomata defibrillátor használatát az újraéleszthető babán. „ Nem csak az újraélesztés, hanem a beépített pacemaker is életmentő!”- hangsúlyozta dr. Kardos Attila főorvos, aki ismertette a szívritmuszavarok különböző típusait. Ezek a kórképek jól kezelhetőek elektrofiziológiai módszerekkel, például az altatás nélkül, helyi érzéstelenítésben végzett katéteres beavatkozásokkal. „A hirtelen szívhalál egyéni kockázata fiatalkorban nagyon alacsony, jobbára csak a sportpályákon találkozunk ilyen esetekkel, éppen ezért a sportorvosi kivizsgálás kötelező eleme az EKG vizsgálat”- emelte ki  Dr. Vértesaljai Márton. Rávilágított, hogy a nagy teljesítményű sport hatására kialakuló sportszív nem azonos a génhiba okozta ún. hipertrófiás kardiomiopátiával, elkülönítésük képalkotó vizsgálati módszerekkel lehetséges. Szó esett még a szívbillentyűk elmeszesedéséről, az aortabillentyű szűkületéről, és nem utolsósorban a szívelégtelenségről, ami nagyon magas halálozással járó szívbetegség. Hazánkban körülbelül 250-300 ezerre tehető az érintettek száma, akiken a betegség korai fázisában még gyógyszeres kezeléssel lehet segíteni. Későbbi szakaszban, amikor már 5-6 méter megtétele is fulladást okoz, már csak a műszív jelenthet megoldást. A rendezvényen megjelent, két műszívvel élő felnőtt, és egy tündéri kislány, akiknek mellkasában 30 milliót érő ketyere dobog. Saját történetükkel támasztották alá, hogy műszívvel majdnem teljes életet lehet élni. A szívelégtelenség egyetlen gyógyító eljárása a szervátültetés – szögezte le dr. Andréka Péter –, tehát még a súlyos betegek számára is van fény az alagút végén. Az is kiderült, hogy a különböző blokkokban szereplő orvosok szinte mindegyike hosszú éveket töltött külföldön/ Amerikában, Angliában és Németországban/ és valamennyien itthon kamatoztatják a külhonban tanultakat.