vissza

KARÁCSONYI KÉSZÜLŐDÉS

jan
9
2015

A karácsonyi készülődés jegyében sugárzott adásban beszélgettünk a szent miséről, a böjtről, az ajándékozásról, a legszebb karácsonyokról, és persze a karácsonyfa állítás hagyományáról is. Mára az ünnep egyik legfontosabb jelképe a karácsonyfa lett, melynek szimbolikája ősibb, mint a keresztény ünnep maga. A fa az Ószövetségben is a kozmikus életerőt szimbolizálja, a pogány hitvilágban pedig gyakran az istenek lakhelye, a germánoknál egyenesen a világ szimbóluma.

Női szemmel/ hatoscsatorna
Műsorvezető: B. Király Györgyi
Vendég: Kiss Bernadett műsorvezető, Pálos Zsuzsa színművész Hajdan Vali előadóművész

A karácsonyfa állítás hátterében egy középkori skandináv és germán szokás áll, mely szerint egy fiatal fa kivágása az ifjú élet feláldozását jelképezi. Az első karácsonyfákat Svédországban állították, majd a szokás tovább terjedt.
Az első magyar karácsonyfa Brunszvik Teréz grófnő nevéhez fűződik, ő állította fel 1824-ben Martonvásári birtokán. Az aradi Alföld című újság 1862-ben arról számolt be, hogy egy nőnevelő-intézet növendékei Deák Ferencnek karácsonyfát állítottak, melynek minden ágán egy-egy általuk készített kézimunka függött. Később, amikor 1860 karácsonyakor Erzsébet királynét Madeira szigetén gyógykezelték, Ferenc József ide küldött neki egy feldíszített fenyőfát.
A magyar Karácsony szó jelentése egyébként a szláv eredetű korcsun szóból ered, amely lépőt, átlépőt jelent. A szó jelentése utal az újesztendőbe való átlépésre. A karácsonyi tradíciók mellett felidéztük a gyerekkori titkokat, illatokat, csillagszórókat, a csomagbontás örömét, a mennyből az angyalt a hatalmas plafonig érő fenyőfát, az éveket, amik még tele voltak hittel, meg csodavárással, amiből egyre kevesebb marad, ahogyan megyünk előre az időben.
Egy Popper Péter idézet:„Gyakran kérdezzük: "Mit hozott a Jézuska?" Elfelejtettük, hogy a Jézuska nem hoz semmit. Neki sem volt semmije. Csak egy szál köntöse, arra is kockát vetettek a katonák a halála után. A Jézuska csak békét tud hozni, és csendet a szívben, és szeretetet, ami a világ legnémább, legnyugodtabb, legszótlanabb állapota. Láthatatlan. Nincs benne lihegés, nyugtalanság, idegesség, lárma.”