vissza

Járj szűrésre, egyél okosan, és tanuld meg az önmasszázst!

márc
14
2014

Az egészséghét második napjának helyszíne március 4- én kedden a Kecskemét Platán Otthon volt, ahol a lakókon kívül a nővérek, szociális munkások is kíváncsiak voltak az előadásokra, sőt akadt, aki a Gong rádióban hallott rendezvényünkről, így felkereste az otthont. A sort a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának uro- onkológusa Dr. Szűcs Miklós  nyitotta.

Élvezetes kérdezz –felelek játéka a hallgatók érdeklődésére épült. Előtte persze elmondta, hogy a daganatos megbetegedések még mindig tabu témának számítanak, pedig a modern gyógyszerekkel és korszerű csúcstechnológiákkal elérhető, hogy a l betegek fele meggyógyuljon! Tehát a rák nem azonos a halálos ítélettel. Más kérdés, hogy sokan nem tesznek a megelőzésért, nem figyelnek testük jelzéseire, későn mennek orvoshoz. Az urológia megbetegedésekről szólva, kiderült, hogy a prosztata betegségei minden huszadik férfit érintenek. A legsúlyosabb a prosztatarák Fele se tréfa, amikor azt mondjuk, hogy urak egy bizonyos kor betöltése után tessék szűrővizsgálatra menni. A prosztatarákok többsége ugyanis egészen sokáig nem okoz tünete, rejtve marad. Hangsúlyozta, hogy a prosztatarák megállapításának első lépése a PSA szűrés, ami még nem annyira természetes Magyarországon, miközben Amerikában, vagy éppen Ausztriában minden 50 feletti férfi a zsebében ott a PSA lelet.

Egy egyszerű vérvétellel megállapítható, az emelkedett PSA szint. Azt is elmondta, hogy a fizikális vizsgálat nem fájdalmas, de kellemetlen,, viszont elengedhetetlen 50 felett, a PSA szűréssel együtt.

Hogyan hosszabbíthatod meg az életed evéssel?

Bulla Bianka életmódtréner rögtön hozzá is tette,meg ivással. Egy iráni kutató, Dr. F. Batamnghelidj szerint a test legtöbb, működési zavarának alapvető oka a vízhiány, vagyis, szerinte számos betegségnek egyazon gyökere van: a túlságosan kevés és nem megfelelő minőségű víz fogyasztása.

Az emberi szervezet működését egy mosógéphez hasonlítja: képzeljük el, ahogy ezt a mosógépet megtöltjük piszkos ruhákkal, majd hozzáadunk egy remek mosóport, ám a mosógépet csak félig töltjük vízzel. Mit tapasztalunk majd a mosóprogram lejárta után? Vajon tiszták leesznek a ruhák? Biztos, hogy nem! A sokféle piszok esetleg egy nagy, homogén „masszává” egyesül, de nem tűnik el a ruhákból! A szervezet hasonlóan működik – hogy mennyire tiszta, az nagymértékben függ attól, mennyi tiszta vizet fogyasztunk. A salakanyagok, méreganyagok csak akkor tudnak kiürülni, ha eleget.

Az előadásban helyet kapott a természetes összetevőkben gazdag étkek és a műanyag-ételek közti különbségtétel fontossága is. Utóbbiakat korántsem nevezhetünk tápláléknak, hisz az ízfokozók, aromák, tartósítószerek nem segítik testünk egészséges működését, pontosabban éppen nem azt segítik!

Ha valamilyen tápanyagból hiányt szenvedünk, és ezt a hiányt nem pótoljuk, szó szerint csorbul az egészség. Ezért arra kell törekednünk, hogy ne az úgynevezett üres, vagyis, mikro tápanyagot „csak nyomokban” tartalmazó kalóriákkal lakjunk jól („agyonfinomított” lisztes, cukros ételek, melyek ráadásul egyes tápanyagokat nem befelé hoznak, hanem kifelé visznek a szervezetből!!), hanem a természetes állapothoz közeli tápanyagforrásokat részesítsük előnyben. Nem lisztté őrölt gabonák, hanem egész gabonaszemek; nem finomított cukor, hanem gyümölcsök, nem finomított olaj, hanem hidegen sajtolt olajok. Nem kell éhezni, nem kell „se íze-se bűze” ételeket fogyasztani, csak meg kell tanulnunk minőségbeli különbséget tenni az élelmiszerek között. Minél több a természetes összetevő, testünk annál könnyebben tudja „eldönteni”, miből, mennyire van szüksége ahhoz, hogy egészséges állapotban és jó formában legyünk.

Mit húzzak a szívemért?

Az érintés szerepét, és az akupunktúrás pontokat a gyakorlatban is megmutatta, Győri Zsolt természetgyógyász. .A mozgásgyakorlatok alapja
a Do-In japán módszer, amely a testi egészség megőrzésére, a lelki kiegyenlítettség elérésére, illetve a szellemi fejlődés támogatására szolgál..
A Do-In öngyógyító mozgásgyakorlatok rendszere. Légző gyakorlatokból, kitartott mozdulatok, feszítések sorozatából áll, ugyanakkor önmasszázs elemei is vannak, melyek közül a legfontosabbak az ütögetések, simítások és a pontnyomások. A mozdulatok végzésekor nagyon fontos a figyelem. A gyakorlatok lényeges eleme az a szellemi állapot, amivel a folyamatban benne vagyunk, és amelynek segítségével megteremtjük a változás lehetőségét. Úgy is tekinthetjük a Do-Int mint aktív meditációt, amelyben mozgásgyakorlatokon keresztül harmonizáljuk és felszabadítjuk a testünkben áramló életenergiát (japánul kí). .A DoI, egy olyan mozgásterápia, amely a nyugati emberhez, illetve a modern életvitelhez igazodva ad lehetőséget a szervezet karbantartására, a betegségek öndiagnosztizálására, és a szükséges gyógyítás elősegítésére. Emeljünk ki két Zsolt által tanított gyakorlatot. Az egyik: a fülcimpa előrehúzogatása a szívünkre van jó hatással. Egyszerű, mindenki által végezhető gyakorlat. Vagy: ha a hüvelyk és a mutató új közötti bőrnyerget megnyomjuk az emésztésre hatunk. Minél jobban fáj, annál jobb állapotban van a bélrendszerünk. A mozdulatokat- a többit is naponta érdemes gyakorolni.

Edd magad vidámra!

Örömhozókról és örömrablókról szólt a következő előadás, aminek az lehetett volna a mottója, hogy „Válogasd meg mit eszel, remek formában leszel! „

Bulla Bianka hangsúlyozta, hogy a stressz válaszok testünk teljesen természetes reakciói azokra a helyzetekre, amelyek veszélyt jelenthetnek épségünkre. Ilyenkor, a menekülés, vagy támadás, a harc. A reakció. érdekében javul a szív, a vázizmok, az agy vérellátása, hogy ha az előzőt választjuk, gyorsan tudjunk futni, no meg végiggondolni, hová is fussunk. Ennek viszont az az ára, hogy egyes területeken összehúzódnak az erek- ide tartozik a bőr és az emésztőrendszer.

Hosszú távon ez magas vérnyomást, emésztőrendszeri problémákat, az immunrendszer elégtelen működését okozhatja. Mit tehetünk? Egyrészt, tudatosíthatjuk magunkban, hogy nem minden új helyzet jelent veszélyt ránk nézve, vagyis, hogy az „új” nem egyenlő a „félelmetessel”- ha ezt sikerül elérnünk- relaxációs technikák, testmozgás, önismereti tréningek segítségével- akkor eleve másképpen reagálunk majd a váratlan helyzetekben. Másfelől, nem árt tudni, hogy a stressz válaszok sokféle tápanyag fokozott kiürülését, felhasználását vonják magukkal- magnézium, b vitaminok, omega 3, antioxidánsok, hogy néhányat említsünk. Vagyis, ha e tápanyagokban bővelkedő ételeket – italokat fogyasztunk, könnyebben fenntarthatjuk, vagy visszaállíthatjuk egyensúlyi állapotunkat.