vissza

Irány a Szent Balázs hegy!

aug
31
2016

Gyönyörű vidékre invitáljuk az olvasót! A Balaton-felvidék csendes és megnyugtató szőlős kertjeibe, ahol a béke, a nyugalom, és a szépség nyűgözi le a látogatót. Rég letűnt idők örök mementója, az Árpád-házi királyok idejében – a XIII. században – épített erődítmény-templom vigyázza a vidéket a Szent Balázs-hegy oldalán. Intő jelként magasodik a völgy fölé, jelezve: “Ne feledd Ember, csak a múlt ismerete és tisztelete teremthet biztos, boldog jövőt.”

A legenda szerint a Balaton-felvidéki Nivegy-völgy már a magyar honfoglalás idején lakhellyé vált. Buda vitéz telepedett meg az északi oldal lankáin, a települést ma is Óbudavárnak nevezik. Ez egyébként az ország legkisebb községe 71 fővel! A vitéznek három fia volt, István, Jakab és Antal. Amikor felcseperedtek, apjuk felvitte őket a közeli Halom-hegy tetejére, ahonnan mindhármuknak, egy-egy nyílvesszőt kellett kilőniük. Ahol a nyilak földet értek, a három fiú kialakíthatta saját udvarházát. 

Így lett István – Csicsa – Balatoncsicsó, Jakab Szentjakabfa és Antal Szentantalfa alapítója. A völgyben fekvő településeket az okiratok a XII. századtól említik először, de megállapítják azt is, hogy a rómaiaknak kedvelt helyük volt, sőt, már szőlőt is termeltek! A völgy településeinek sajátossága a sok templom, több évszázados építmények dicsérik hajdani korok emlékét. A Balázs szőlőhegyen található Puszta templomrom XIII. századbeli, valaha a település temploma volt, ahol Balázs-napi misét celebrálnak minden évben. A Zánkán ma is álló református templom egyes részei a XII. századból származnak.
Szentantalfa a valamikori Szentantal falu, 1323 előtt Nivegyfalu néven, a völgy névadó településeként szerepel az ősi okiratokban. A királyi oklevelek tanúsága szerint a kora középkorban az uralkodó kegyelméből szabad nemesi rangot kiérdemelt királyi farkas vadászok éltek itt. A Szentantalfát alapító családok egykori védőszentjük emlékére, Páduai Szent Antal tiszteletére emelték első templomukat, és Szent Antalról kapta nevét a szabad nemes emberek által alapított település: Nivegyfalu.
Ezen a szépséges vidéken a Nivegy-völgyet keletről határoló Szent Balázs-hegy legszebb részén, Szentantalfa felett, közvetlenül a gerinc alatt, az Árpád-kori Szent Balázs-templom romjától 150 méterre található a Mersics porta., amit Varga Kata színésznő barátnőm jóvoltából ismerhettem meg. Tulajdonosa egyike a Nivegy borút borászainak. Sokan találják meg a portát, gyakran nyílik az ajtó, sőt, az utóbbi időben- mert közelben a romtemplom- álomszép esküvőket is rendeznek az igazán romantikus ékszerdobozban.

http://www.teddyfoto.hu/monika-es-joco-kulonleges-eskuvoje/

A szőlőkkel ölelt présházhoz hagyományos építésű boltíves, fahordós borospince és hasonló kialakítású beszélgető-felszolgálóhely kapcsolódik, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik a Balatonra. A belső térben és a fedett lugas és terasz alatt a vendégek kellemes körülmények között ismerkedhetnek Mersics János boraival és a mellé kínált harapnivalókkal. És ha a gazdának jó kedve van- esetünkben volt- még a tangóharmonika is előkerül egy-két koccintás után.

B.Király Györgyi

Partnereink