vissza

Indiai ősi gyógymódok a magyar egészségügyért…

ápr
26
2014

Hogy kerül a csizma az asztalra? – miért foglalkozik egy ex-miniszterelnök az ayurvédával, kezdte Medgyessy Péter az alapítvány bemutatását. Az Indiai Ősi Gyógymódok a Magyarországi Egészségügyért Alapítvány létrehozásában nemcsak az indiai kultúra iránti vonzalma motiválta, hanem az is, hogy nem jó a magyarországi egészségügy állapota. „A gyógyítás egyre drágább, sokak számára elérhetetlen. Ugyanakkor kevesen gondolnak a megelőzésre, nem tesznek, nem teszünk eleget magunkért. Gondolkodásunkat kell átalakítanunk, ebben segíthet az 5000 éves indiai kultúra, és annak részeként a hagyományos indiai gyógyászat.„

Az alapítvány bemutatkozó rendezvényén - amit stílszerűen az Indigó elnevezésű indiai étteremben szerveztek, eredeti currys, kardamomos indiai finomságokkal megspékelve- azt is kiemelte, hogy az indiai gyógymódokkal nem helyettesíteni szeretnék az európai orvoslást, hanem kiegészíteni.
„ Szüleim azt tanították nekem, hogy a félműveltség a tudatlanságnál is veszélyesebb, és károsabb lehet. Ezért célom nemcsak a hagyományos indiai gyógymódok megismertetése, terjesztése, művelésének bátorítása, hanem feltételeinek segítése, de szakavatott indiai professzorok, egyetemek kutatók segítségével, magyar orvosok bevonásával, a legszigorúbb minőségi kontroll biztosítása, a sarlatánok, vagy a jó szándékú, de veszélyes félműveltek kiszűrése, eliminálása.” – írja az alapító üzenetben Medgyessy Péter.
Azt is elmondta, hogy az alapítvány kuratóriumának tagjai között ott van: Bárándy Péter ügyvéd, volt igazságügy miniszter, Balogh András professzor, volt indiai és thaiföldi nagykövet, Kocsis Andrást, a Kossuth Kiadó elnök-vezérigazgatója, Kovács Gábor üzletember, Mészáros János egészségügyi-vállalkozó, Müller Péter író, Rácz Jenő veszprémi kórházigazgató, volt egészségügyi miniszter, Riesz István, az ayurvédikus készítmények hazai meghonosítója, és Toll Károly üzleti-pénzügyi szakember.
A rendezvényen felszólalt Blaskó György belgyógyász farmakológus professzor is, aki az alapítvány támogatásával részt februárban az ayurvéda gyógyászat központjának tekinthető Dél-Indiai Keralában egy nemzetközi ayurvéda konferencián, ahol 3500 résztvevő tanácskozott az ősi gyógymódról. A bemutatkozó rendezvényen elmondta, hogy a nyugati orvostudomány számára 1 gyógyszermolekula kifejlesztésének teljes becsült költsége 1,5 milliárd dollár, aminek nem lehet örökké megteremteni a forrását. Ezért is fontos az ayurvéda. Gond persze, hogy míg az akadémiai orvoslás az evidence based medicine alapján elvárja a gyógyszerek összetételének ismeretét, az ayurvéda használja, meggyógyítja vele a tüdőgyulladást vagy éppen a magas vérnyomást, de nem kutatták az összetételét. Igaz, ma már zajlanak ilyen vizsgálatok is, így szépen lassan közeledhet egymáshoz a két fajta orvoslás.
Szalkai Iván orvos, ayurvéda szakértő az ayurvéda történetéről szólva kiemelte, hogy az ayurvéda az élet tudománya, mely a szankszrit ayusz/élet / és a vid / tudomány!/ szavakból származik. Alapelvét a Védákban, vagyis a négy tudós könyv egyikében rögzítik. Ahogyan a tájékoztató anyagban is olvasható:„Részletes a mai napig alkalmazott leírása i. e 600-ra tehető. A Charakia Samhitában /belgyógyászati kórképek/ mintegy 1500 gyógynövényfaj teljes leírása, használata, hatása, fémek és ásványok gyógyító alkalmazása szerepel. „
Az indiai gyógyászatot jelenleg mintegy 2 milliárd ember használja a prevenció és a gyógyítás eszközeként. 270 egyetemen oktatják, 30 központilag összefogott kutatóintézet foglakozik hatásmechanizmusának, terápiás eszköztárának kutatásával. Arról is beszámolt, hogy két hazai vidéki egyetem – a debreceni és a miskolci- is fogadó kész, olyannyira, hogy a debreceni egyetem már aláírt egy szerződést is az egyetemi oktatás indításáról.
Az alapítvány jövőbeni tervei között szerepel továbbképzések, konferenciák szervezése, illetve ösztöndíj megalapítása, olyan orvosok számára, akik az ayurvédával szeretnének foglalkozni. A budapesti indiai nagykövetség képviselője támogatásáról biztosította az alapítványt a bemutatkozó rendezvényen. Az ősi indiai gyógymódok hazai meghonosítását az is segíti, hogy néhány hónapja a magyar kormányfő gazdasági, kereskedelmi, kulturális és egészségügyi indiai-magyar kormányközi együttműködési megállapodást írt alá.
A bemutatkozást könyvbemutató is színesítette. Ájurvéda. Harmóniában önmagaddal és a természettel. Judith H. Morrison könyvét a Kossuth kiadó adta ki, az Indiai Ősi Gyógymódok a Magyarországi Egészségügyért Alapítvány gondozásában. A szerző egyébként az új-Mexikói Ayurvedic Institute Ajurvedikus Tudományok szakán végzett. Az 1990-es évektől Nagy-Britanniában népszerűsítette az Ájurvédát. Munkája középpontjában az életmódváltás, az öngyógyítás szerepel. A könyvben ételek, italok, fűszerek, gyógynövények, különféle diéták, jógagyakorlatok, masszázstechnikák, és persze az alkatunknak- vata, pitta, kapha - megfelelő kiegyensúlyozott napi rutin is megtalálható.
„ Hiába nem fáj semmije, pontosan ver a szíve, tiszta a vizelete, és jók a leletei- - ha nem boldog, nem egészséges. Nincs összhangban magával. Ez az Ájurvédának, - az élet tudományának az alapvető tanítása. Ilyen értelemben mi nem vagyunk egészségesek, mert elgondolni is képtelenek vagyunk, hogy minden mindennel nemcsak összefügg, de rejtélyes módon egy is.” - írja előszavában Müller Péter. A tájékoztatón Thomas Mannt idézve Müller Péter úgy fogalmazott, hogy az írónak szabadjegye van mindenhová, természetesen a valódi tudás, a Védák világába is.

B. Király Györgyi