vissza

Fermentálj a hosszú életért!

júl
15
2024

Kiváló helyezés/ Géringer Ágnes

Ági életmód-tanácsadó szintén babot fermentált, no meg paradicsomot is. Az ebből készült chilis babbal töltötte meg a tortillát, így készült a quesadilla. Ági sokat ötletel, kreatív módon viszonyul az étkezéshez. 4-5 éve fermentál. Aztán az egyik barátnőjétől megkapta ajándékba Csicsor János könyvét a fermentált ételekről, azóta bővítette repertoárját, és a tudományos szempontokra is odafigyel.



https://youtu.be/m6E9d92p_Ic

 

Chilis- fermentált babos quesadilla

A  fermentálás egy ideje az életem szerves részévé vált, készítettem már többféle fermentált ételt és folyamatosan próbálok ki újabb ötleteket is. 

A fermentálás lényege és előnyei:  A fermentált zöldségek egészségesek, mert hőkezelés nélkül, nyersen, teljes tápértékükben fogyaszthatjuk őket. A fermentálás során lebomlanak azok az anyagok, amik a szervezetünk számára károsak lehetnek; glutén, lektinek, fitátok. Fermentálással jelentősen növelhetjük a zöldségek enzim-, vitamin-, és hasznos tápanyagtartalmát. A fermentált zöldségek támogatják az emésztésünket és a bélflóránkat is, mert pre- és probiotikumokat is tartalmaznak, ami a bélflóra egyensúlyához elengedhetetlenül szükséges, mivel az egészséges bélflóra az immunrendszerünk épségének fontos alkotóeleme.

Chilis bab fermentált babból

Első lépés a bab fermentálása. 50 dkg a babot a szokásos módon beáztatok 10-12 órára, majd leöblítem és befőttesüvegbe rakom. Ráöntöm a  szobahőmérsékletűre hűlt, 1 liter felforralt vizet, amibe előtte feloldottam 1 evőkanál parajdi vagy himalája sót. Ezután 4-5 nap a fermentálás következik. A bab fermentálása nálam nagyobb figyelmet igényelt, mivel az erjedés során erőteljes a habképződés, amit folyamatosan le kell szedni. ezért aztán a tetejét is lazábbra hagytam, mint a többi zöldségnél, de még így is bőven kifolyt az alatta lévő tálcára a hab. 

A chilis bab hozzávalói:

  • 50 dkg fermentált bab
  • 20 dkg fagyasztott kukorica
  • 3 nagyobb fej vöröshagyma
  • kb. fél liter saját készítésű paradicsomlé
  • 8-10 gerezd fokhagyma (nagyon szeretjük) 
  • köménymag, bors
  • mexikói fűszerkeverék
  • szigorúan kóstolás után: só 

A hagymát olívaolajon, vagy kókuszzsíron megpirítom, a paradicsomlével felöntöm, beleteszem a fűszereket és a babot és puhára főzöm. A fokhagymát én mindig a végén rakom az ételbe, pár perccel azelőtt mielőtt késznek nyilvánítom. Első készítéskor a fermentált bab főzése némileg elriasztott, mert finoman szólva is nagyon kellemetlen volt az "illata", viszont a kész étel íze mindenért kárpótolt. A fermentált chilis babból készítettem quesadillat is, ami nagyon nagy sikert aratott a vendégeimnél is. A tortilla teljes felületére először a reszelt sajtot teszem, mert a sajt jól összetartja a tölteléket. Ezután jön a babos-kukoricás töltelék, majd félbe hajtom és mindkét oldalán megsütöm. Az elkészült tortillát méretétől függően félbe, vagy három részre vágom. Mellé fokhagymás tejfölt és paradicsom szószt kínálok.