vissza

Egy aranydiplomás recept!

febr
2
2016

Február 15-ig még Te is süthetsz, főzhetsz egészséges ételeket! Pláne ha a négycsillagos Vécsecity kastélyban szeretnél tölteni egy hétvégét a MOMOT és a Kor Kontroll Társaság receptversenyének győzteseként! Következzék egy a III. Budapesti Halfesztiválon Aranydiplomát nyert recept!

Kárpáti savanyú hal (vagy hús) gombócleves

4 személyre:
½ kg ponty halfilé - ( vagy darált marha illetve szárnyas hús - az szerint ki mit szeret jobban ),
( a halfilé esetén szükséges némi hal alaplé vagy egész hal esetén a filézés után megmaradó fej és egyéb részekből kiváló, sűrű alaplé készíthető , szitán való passzírozás után )
1 liter víz
3 egész Tojás
4 marék átválogatott étkezési pörkölt Hajdina – nem a zöld (nem kell megmosni, vagy beáztatni és ahány személy annyi marékkal szokás főzni) - szükség szerint néhány kanál hajdinából finomra darált hajdinaliszt,
2 db Sárgarépa
1 kis fej Zeller
2 db Petrezselyem gyökér - ( fehérrépa )
2 csomag Petrezselyem zöld
1 fej nagyobb Vöröshagyma ( vagy kettő közepes)
1 evőkanál Paradicsom püré, vagy 2 dl házi passzírozott paradicsom sűrítmény
3 gerezd Fokhagyma
4 db közepes méretű Gomba ( champion )
1 közepes fej Cékla
4 csipet só ( 2 a gombóc töltelékébe , 2 az alaplébe )
1 teáskanál morzsolt Borsikafű ( feketebors helyettesítendő )
2 csipet őrölt Kömény
1 db Babérlevél
1 teáskanál szitált Majoranna
2 evőkanál őrölt Pirospaprika ( különleges vagy édes )
½ kanál gyümölcsecet
½ doboz tejföl ( csak a tálaláshoz )

Előkészítés:
A hajdinát érdemes mindig átválogatni (minőségtől függetlenül), majd kevés olajon nem túl nagy lángon felmelegíteni, vigyázva, hogy ne pörkölődjön vagy piruljon tovább ( mint a rizsnél ) és kb 3 szoros mennyiségű vízzel felengedni. A forrásban levő vizet megsózzuk egy fej préselt vagy finomra vágott fokhagymával ízesítjük és folyamatos kevergetés után őrölt piros paprika felével megszórjuk. Kiforraljuk a hajdinát a paprikás szafttal és elzárjuk a forrást, majd lefedjük az edényt, hogy saját gőzében párolódjon. ( a hajdinának a jellegzetes illatán kívül, a rizshez hasonlóan, nincs sok íze, ezért szükséges egy kicsit ”feldobni” színnel és zamattal ),
a zöldségeket megtisztítás után egyforma kis darabokra vágjuk vagy ízlés szerint csíkokra reszelhetjük (mivel viszonylag hamar megfő a gombóc, így egyszerre készülhet el minden ),
a vöröshagyma felét megdinszteljük a foghagyma felével - félretesszük hűlni ( ez kerül a gombóc töltelékébe), a gombákat megtisztítás után kis cikkekre vagy szeletekre vágjuk,
a petrezselyem zöldjét felaprítani kell,a céklát meghámozni és közepes reszelővel lereszelni kell ( érdemes gumikesztyűben végezni, vagy citromos lével utána időben megmosni ).
Ha a halat választjuk érdemes a bőrét először is leválasztani a filének. A beirdalt filét – amit így is lehet már kapni - érdemes arra merőlegesen is sűrűn átvágni és késsel nagyon finomra vágni. Esetleg többször ledarálni finomlukú darálón az Y- szálkák miatt. Így aztán gyerekek vagy olyanok is ehetik bátran, akik a szálkák miatt ódzkodnának ( ha nagyon zsíros a halfilé, akkor azokat a részeket érdemes az alapba belefőzni és lepasszírozni).
A gombóchoz való darált húst vagy a finomra vágott halat keverőtálban, a felütött 3 tojással, a dinsztelt hagymákkal a párolt hajdinával és a fűszerek felével, valamit az aprított petrezselyemmel, kézzel jól összekeverjük. Majd hűtőben néhány órát pihentetni kell, hogy az ízek összeérhessenek. Ha, nincs annyi időnk, akkor érdemes egy kanál finomra őrölt hajdinaliszttel a tölteléket dúsítani, hogy a gombóc ne essen szét!
(De ezzel óvatosan, mert nagyon erős illata lehet, különösen a frissen főtt gombócoknak, ami ugyan később, ha összeérnek az ízek és illatok teljesen megszűnhet. – ha bizonytalanok lennénk az állagban és ízben érdemes egy-egy próbát kifőzni és kóstolni, mert még mindig tudunk a keveréken változtatni).
Az alaplé elkészítéséhez a finomra vágott vöröshagymát, a sárgarépával, és gomba szeletekkel együtt kevés olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a finomra vágott fokhagymát, a paradicsom pürét (vagy házi paradicsom sűrítményt) a többi zöldségeket, a fűszerek megmaradt másik felét és a babérlevelet. Felengedjük vízzel vagy a hal alaplével. Rövid nem zubogó forrás közben meghintjük a megmaradt őrölt pirospaprikával, és a nem túl nagy gombóckákat az alaplébe tesszük. Menetközben hozzáadjuk az ecetet. Együtt készre forraljuk. Akkor van kész, ha a zöldségek kissé megpuhultak és a gombócok feljönnek a leves tetejére. Figyelni kell, mert ez viszonylag hamar eljön. De a vége előtt nem sokkal beletesszük a lereszelt céklát. Nem főzzük tovább, és levesszük a tűzről is. Ennek azért van jelentősége, mert a cékla nagyon hamar megfő és nem csak a roppanóságát, de a leves a jellegzetes erős lilás színét is elveszti hamar, ha továbbra is folyamatosan forraljuk.
A tálaláshoz megszórhatjuk finomra vágott petrezselyemzölddel és adhatunk hozzá tejfölt is, de ha lehet, akkor ne a levesbe inkább mellé kínálva a tejallergiások miatt.
A magyar lakta vidékeken Kárpátalján, Erdélyben és dél Zalában volt hagyománya a hajdinás (pohánkás, tatárkás, haricskás, kruppás, grecskás) ételeknek, amit általában a legszegényebbek eledelének tartottak. Sajnos ma sincs a megfelelő helyén, sem értékelve, sem az előnyeit taglalva és kellőképpen reklámozva ez a hihetetlenül jó és nagyon korszerű növény. A szomszéd szláv országokban régóta termesztett és kedvelt népélelmezési cikk. Csak adalékként tudom megemlíteni, hogy a volt szovjet és a jelenlegi orosz hadseregben is a repülőszemélyzet mindennapi fejadagjához tartozik a hajdinának valamilyen formában való fogyasztása! A hajdina zsírmentes, glutént nem tartalmaz, ellenben sok benne a B1-, B2-, C-, és E-vitamin, gazdag fehérjeforrás, emellett cinket, rezet, mangán, magnéziumot és kalciumot is tartalmaz. Jótékonyan hat a koleszterin-szintre és a vérnyomásra, magas rosttartalmának köszönhetően az emésztést is támogatja.
A belföldi halak hasznáról manapság szerencsére egyre több szó esik, mégis az elkészítésük és a fogyaszthatóságuk sokakat azért tart vissza, mert tartanak a szálkáktól. A hal nemcsak fehérjékben és vitaminokban (D, B2, B12) gazdag, de jelentős ásványi anyag - és nyomelem forrás (jód, szelén, fluor) is egyben.

A benne rejlő omega-3 zsírsavnak köszönhetően a gyakori halfogyasztás jótékony hatással van az egész testre. Csökkenti az időskori szem-megbetegedéseket, a mellrák-, az infarktus-, az érelmeszesedés- és az agyvérzés kockázatát és hatékony segítséget nyújt a depresszió ellen is.
Kevés olyan egytálétel van, még manapság is, amely ezt a két nagyszerű alapanyagot, mint a halat és a hajdinát tudná valahogy ötvözni, és biztonságos fogyasztását jó szívvel ajánlani kicsiknek és nagyoknak!
Ezt az ételt nem csak gyakran megfőzzük, de 2015 februárjában „megméretettük” - III. Budapesti Halfesztiválon megrendezett Halételek Csatáján, ahol - Arany Diplomát kapott - a zsűri értékelése szerint: a népi hagyományok ápolásáért, valamint a gasztrokultúránk megőrzésében elért kimagasló eredményéért.
Haszon Gábor/ Budapest

További részletek: www.korkontrolltarsasag.hu/hu/cim:Fozz-maskeppen-Receptverseny
Az ajánlásokat az alábbi e-mail címen várjuk: receptverseny@korkontrolltarsasag.hu
Beküldési határidő: 2016.február 15.
A nyertes 3 napos/ 2 éjszaka/ wellness hétvégén vehet részt partnerével együtt a négycsillagos Hotel Vécsecity szállodában, félpanziós ellátással. A további díjazottak 50-20-30 ezer forintos vásárlási utalványt kapnak, illetve könyvjutalomban részesülnek a MOMOT és a Springmed Kiadó jóvoltából.