Egészségnap Kecskeméten
A Kecskeméti Egészségnap első két előadását Bulla Bianka újságíró, életmódtréner tartotta. Kiderült, hogy a zöldségek és gyümölcsök színe elárulja melyik szervünkre, milyen betegségre hatnak. Logikus tehát a cím: edd magad egészségesre!
Először általában a színek hatásáról hallhattunk. Megtudtuk, hogy a kék étvágycsökkentő- ezen túl csak kék tányérral terítünk, - hogy a citromsárga étvágynövelő és élénkítő, sőt a koncentrációt is fokozza! Teljesítményfokozó és vitalizáló hatású a piros, ami a mellett, hogy a szenvedély színe, pörgővé, dinamikussá tesz bennünket.
Aztán jöttek a színes zöldségek, gyümölcsök. Bianka interaktív módon mozgatta közönségét, hiszen közös rajzzal öltöztettek színes ruhába egy emberkét, méghozzá olyan leleményesen, hogy a különböző testrészekre az éppen azokra ható színben pompázó ruhadarabok kerültek.
Nem véletlenül, hiszen a zöldségek és gyümölcsök színeiért a növényi színanyagok felelnek. A legelterjedtebb és talán a legismertebb közülük a zöld színű klorofill, mivel ez minden növényben megtalálható. Ám ezen felül számos, élénk színű növényi festőanyagot ismerünk, vizsgálatukért pedig már két Nobel-díjat is odaítéltek.
1915-ben egy müncheni tudós, Willstätter, 1947-ben pedig egy angol kutató, Robinson részesült a legmagasabb tudományos elismerésben. Már korábban is sejtették, hogy a színeknek meghatározó szerepük van a növények életében. Gondoljunk csak a színes virágok rovarokat vonzó hatására, vagy éppen arra, hogy a friss hajtások pirosas színt öltenek, mielőtt zölddé válnának. Bianka magyarázata: a gyönge hajtás így védekezik a rágcsálókkal szemben, akik színvakok a piros szín tartományában.
www.youtube.com/watch?v=cSIsrPu_lvU
Zölddel az egészséges májért...
A zöld szín talán a legerősebb egészségvédő színanyag. Főleg a klorofill adja az élénkzöld színt, de a mélyebb árnyalatok kialakulásában az úgynevezett izotiocianátok is szerepet játszanak. A klorofill lúgosítja a szervezetet, tisztítja a májat, és méregtelenít.
Ezek a természetes katalizátorok a máj működését serkentik, amely így olyan enzimeket és egyéb bioaktív anyagokat termel, amelyek hatékonyan veszik fel a harcot a tumoros sejtek ellen. A leghatékonyabb zöld egészségvédők között a fejes salátát, a káposztát, a petrezselyem zöldjét és a brokkolit találjuk.
!Narancssárga a szép bőrért...
A mindenki által ismert karotin és béta-karotin adja többek között a sárgarépa vagy a sárgadinnye élénk narancsos színét. Antioxidánsként ismerik, továbbá óvja a szem ideghártyájában található látóbíbort, amely a látás folyamatában az egyik legfontosabb szerepet játssza. Mivel a béta-karotin szükség szerint A-vitaminná tud alakulni a szervezetben, a bőr épségének fenntartásában ez a legfontosabb növényi színanyag. Tehát ha nem is tudunk jól fütyülni a sok sárgarépától, sokat teszünk a haj, a bőr, a köröm épségének és szépségének megőrzéséért, ha eszünk belőle. Ráadásul az aranyér panaszokat is csökkenti.
Az előadó elmesélte, hogy az egyik tréningen megkérdezték tőle, érdemes-e narancssárga alsónadrágot viselni az aranyeres betegnek, hiszen nem tudja nézegetni óránként.
A válasz igen, hiszen a szín nem attól hat, hogy látjuk. De választhatjuk még a sárgadinnyét, a mangót, vagy a sütőtököt is.
Regeneráló citromsárga
A citrom, az ananász vagy éppen a kukorica sárgás színét az úgynevezett kriptoxantin adja. Antioxidáns hatása mellett a sejtek megsérült szerkezeti elemeinek helyreállításában is szerepet játszhat.
Zöldessárga a makula degeneráció ellen
A spenót, zöldbab vagy éppen a zöldpaprika színét két vegyület is biztosítja, melyekből színük intenzitásától függően különböző arányban találunk ezekben a zöldségekben. Az avokadó vagy éppen a tök is a luteinnek és a zeaxantinnak köszönheti sárgás-zöldes színét, amelyek szervezetünkben a szem működésében fejtenek ki fontos szerepet. A lutein elsősorban a látómezőt óvja, a zeaxantin a hályogok megelőzésében bizonyult hatékonynak, mindkettő pedig képes lehet lassítani, vagy akár meg is állítani az egyébként gyógyíthatatlan látótér beszűkülést, vagyis makula degenerációt.
Pirossal a tüdőért...
A piros színt okozó likopin a narancssárga színű karotin módosulata, ám ez nem tud A-vitaminná alakulni a szervezetben. Ez is jótékony antioxidáns hatású, és a prosztatát, a tüdőt és a szívet is óvja és az erek tisztaságához is hozzájárul. Rendkívül egészséges a paradicsom, a gránátalma, a ribizli vagy a rózsaszín grape-fruit.
Szívvédő vörös
A vörös vagy lila színanyagokat tartalmazó gyümölcsök és zöldségek színüket az antociánoknak köszönhetik. Az E163 is antocián: természetes színezékként használják az élelmiszeriparban Rendkívül hatékony antioxidánsok, csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, meggátolják például a vérrögök (thrombusok) képződését. Szerencsére nagyon széles a vörös és lila zöldségek, gyümölcsök választéka: ilyen a cseresznye, az áfonya, a málna, a szeder, a cékla, a szilva, a padlizsán vagy a lila káposzta. De ne feledkezzünk meg a szőlőről, sőt, a belőle készült vörösborról sem!
Fehér
Ha fehér, akkor az az immunrendszerünket erősíti. Ide tartozik a köztudottan antibakteriális és vírusölő tulajdonságokkal rendelkező fokhagyma, de itt találhatjuk a karfiolt is, aminek szintén pozitív hatásai vannak a szervezetünkre, azon belül is a védekező képességünkre.
Összegzésképpen elhangzott, hogy a színanyagok erősítik immunrendszerünket, antioxidáns szerepet töltenek be, tehát védenek a környezetből származó vagy a szervezetben keletkező agresszív bomlástermékek, az úgynevezett szabadgyökök ellen, és nem utolsó sorban képesek leoldani az ereinkben lerakódott koleszterint is.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen