vissza

Adományokból új műtő

jún
24
2015

Sikeresnek bizonyult a Szent Margit Kórház műtőfejlesztési kampányának első szakasza. Fél év alatt több mint 120 millió forint gyűlt össze az adományozók jóvoltából, így a kórház megvásárolhatta az új laparoszkópos eszközöket és elkezdte az endoszkópos műtő felújítását. Ennek köszönhetően a műtött betegek lábadozása, gyógyulása lerövidülhet, hamarabb térhetnek vissza szeretteik körébe, illetve állhatnak ismét munkába.

A Szent Margit Kórház Fejlesztéséért Alapítvány közösségi akciójának célja az egészségügyi intézmény központi műtőjének teljes felújítása, széles körű társadalmi összefogással. Az intézmény vezetése 2014 tavaszán döntött úgy, hogy új műtő építésébe kezd. Ami különösen izgalmassá tette az elgondolást, az a finanszírozás módja. A kórház 2013-ban rengeteg munkával, alapítványok bevonásával, támogatók gyűjtésével és a szűkös pályázati lehetőségek kihasználásával közel 200 millió forintos forrást teremtett elő infrastruktúrájának és gépparkjának fejlesztésére. A most megcélzott felújítás pedig egyfajta kísérleti projektként indult: a vállalati és a civil szféra összefogására alapozott, azzal a céllal, hogy a társadalmi kooperációnak köszönhetően mielőbb elkezdődhessenek a fejlesztések.

A műtő felújításának első lépése az endoszkópos eszközparkjának megújítása volt. Az időtényező különösen fontos a gyógyítás folyamatában. A hasüregi és mellkasi műtéteknél a laparoszkópiás eljárásnak köszönhetően nem szükséges nagy metszéseket végezni, csupán a beavatkozáshoz szükséges operációs műszert kell bevezetni a hasüregbe, valamint azt a másik, optikai műszert, amely képet közvetít onnan a sebészcsapatnak egy monitorra. Ezzel az eljárással lényegesen lerövidül a lábadozás és később a gyógyulás ideje, ami nem csak a betegnek kellemes és fontos, de az egész társadalomnak is egyértelműen hasznos. A laparoszkópiás műtétet követően sokkal hamarabb térhet vissza otthonába a műtött beteg, szerettei körébe és – ami nem elhanyagolható szempont – a munkájához is. A laparoszkópiás torony 10 éves üzemidejével számolva már egy 2000 forintos adomány is plusz egy otthon töltött napot jelenthet egy operáción átesett betegnek, évente pedig közel 10 000 páciens felépülését gyorsíthatjuk meg az eszközzel.

Ebben a társadalmi összefogásban a legnagyobb összeggel a Szerencsejáték Zrt. a Fővárosi Önkormányzat és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata támogatta a Margit Kórházat, de emellett sok száz kisebb-nagyobb adományt kaptunk magánszemélyektől és vállalkozásoktól egyaránt. A széleskörű összefogásnak köszönhető, hogy a műtőfejlesztési kampány első szakasza sikeresen lezárulhatott, és immár folytathatjuk tovább az adománygyűjtést a teljes központi műtő felújítására.