vissza

A Nöi szemmel a nyertesek között!

márc
16
2016

Médiapályázat

„A Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) 2015 márciusában „Férfibajok: célkeresztben a prosztatarák – A korai felismerés esély a gyógyulásra” címmel médiapályázatot hirdetett a Sanofi gyógyszergyár támogatásával. Az eltelt tizenkét hónap médiatermésének értékelésére 2016. március 8-án a MÚOSZ budapesti székházában, díjátadó ünnepség keretében került sor.

A Magyar Rákellenes Liga gazdasági elnökhelyettese a Nőnap alkalmából verssel köszöntötte a megjelent hölgyeket. Rozványi Balázs kifejtette, a Liga minden fórumon arra kéri a nőket, hogy fogják kézen az urakat és kísérjék el őket a szűrővizsgálatokra, hiszen a férfiak ezt ritka esetben teszik meg maguktól. Örömét fejezte ki amiatt, hogy felhívásukra megmozdult az újságíró szakma, és a rádióban, televízióban, írott és elektronikus sajtóban dolgozó újságírók igen nívós pályaműveket nyújtottak be.

PROSZTATARÁK – ÚJSÁGÍRÓI SZEMÜVEGGEL
Nógrádi Tóth Erzsébet, a MÚOSZ Egészségügyi és Szociálpolitikai Szakosztályának vezetője arról tájékoztatta a díjátadó ünnepségen megjelenteket, hogy a pályázatra benevező kollégák szépen kidolgozott, tudományos igényű, ugyanakkor közérthető anyagokat készítettek, és munkájuk minden bizonnyal előmozdítja a prosztataszűrés elterjedését. A zsűri döntése alapján elismerésben részesültek a Kossuth Rádió munkatársai – P. Kiss Zsuzsa, Pilisy Csenge és Gergácz Anikó – Napközben műsorukért, melyben betegek osztották meg a betegséggel kapcsolatos tapasztalataikat és érzéseiket a hallgatókkal. Dr. Böde Imre urológus-onkológus főorvos tájékoztatott a betegség szűréséről és kezeléséről, továbbá megszólalt a Gyógyulj velünk Egyesület egyik tagja, aki maga is érintett a prosztatarákban. Mint azt Gergácz Anikó elmondta, az élő adás óriási érdeklődést váltott ki, a hallgatók rengeteg sms üzenetet küldtek, amelyekben feltett kérdéseikre a doktor úr igyekezett azonnal válaszolni. Kiemelkedő pályamű érkezett a Hír TV-től, amelynek Gyógyír című adásában Pataky Enikő közérthetően és meggyőzően érvelő orvosokkal – dr. Szűcs Miklóssal, dr. Szabó Jánossal és dr. Nyírády Péter professzorral – készített interjút.
B. Király Györgyi, a hatoscsatorna közösségi televízió Női Szemmel című műsorának szerkesztő-műsorvezetője „Óvd a férjed egészségét!” alcímmel a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának főorvosával, dr. Szűcs Miklóssal, a klinika főnővérével és egy beteg feleségével beszélgetett. A megszólaló hozzátartozó őszintén tárta fel, hogyan vitte el nyolc évvel ezelőtt kézen fogva rákos férjét Szűcs doktorhoz. Szó esett a prevenció jelentőségéről, a prosztata betegségeinek kezelési lehetőségeiről, és még az is kiderült, hogy az időben végzett sebészi beavatkozás nem feltétlenül jelent impotenciát.
Tóth András díjazott a WEBBeteg.hu internetes portálon közölt háromrészes ismeretterjesztő cikksorozatot a prosztata élettani szerepéről, a prosztatadaganatok kezelési lehetőségeiről, és hírt adott az őszi MOVEMBER akcióról, felhívva a férfiak figyelmét a szűrésen való részvétel fontosságára.
Különdíjban részesült a pécsi Rádió1 munkatársa, H. Horváth László átfogó interjújáért dr. Simon Tamás professzorral, a Magyar Rákellenes Liga közelmúltban leköszönt elnökével és Szacsvay László színművésszel folytatott beszélgetéséért. A zsűri különdíjjal ismerte el Hauser Antal Signal TV-ben sugárzott műsorát is, amelyben a Magyar Rákellenes Liga kezdeményezéseiről tájékoztatott, és megszólaltatta Újlaki Dénes színművészt, aki őszintén tárta fel betegsége történetét. Különdíjat kapott továbbá Takács Gabriella, aki a Borsban megjelent interjújában dr. Romics Imre urológus professzorral beszélgetett a betegségről, valamint Hevesi Krisztina szexuálpszichológust kérdezte arról, hogy miért ódzkodnak a férfiak a szűréstől.

A CÉL KÖZÖS
Nógrádi Tóth Erzsébet lapunknak elmondta, évek óta egyre kevesebb sajtóorgánumnál dolgoznak kifejezetten csak az egészségügyre szakosodott újságírók. Úgy fogalmazott, hogy az újságírók intermedier szerepet töltenek be az egészségpolitika, az orvostársadalom és a betegek között. Hangsúlyozta, hogy a MÚOSZ Egészségügyi szakosztálya fontos feladatának tartja a kollégák ismereteinek bővítését, melynek egyik eszköze a pályáztatás. Hiszen egy pályázat kapcsán törvényszerű, hogy a kollégáknak el kell mélyülniük az adott témában, fel kell venniük a kapcsolatot orvosokkal, betegekkel, betegszervezetekkel. Ezáltal gazdagítják tudásukat és képesek közérthető módon továbbadni az ismereteket. A Magyar Rákellenes Liga és a MÚOSZ közötti partnerségi viszony immár tíz évre tekint vissza. A két szervezet közötti együttműködés fontos eleme a különféle daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos közös pályázatok rendszeres kiírása. A tavaly kiírt médiapályázat hírére országszerte megmozdultak az újságírók, Soprontól Pécsen át Debrecenig a legkülönfélébb médiumoktól, sokféle műfajban születtek pályázatok. A szakosztályvezető köszönetét fejezte ki a Sanofi gyógyszergyár támogatásáért, melynek jóvoltából az erkölcsi elismerésen túl pénzjutalomban is részesülhettek a díjazott kollégák. Hozzátette: az egészségügy egységes egész, melynek a gyógyszer- és egészségipar, a szakpolitika és az orvostársadalom egyaránt nélkülözhetetlen résztvevője. Minden szereplő egy közös célt kell, hogy szem előtt tartson: a betegek érdekeit……”

Boromissza Piroska
Forrás: Egészségkalauz-Páciens

Partnereink