vissza

A „Főzz másképpen!" receptverseny nyertesei / 4. helyezett

dec
1
2019

Honfi Bernadett dietetikus és közgazdász Budapestről Facebook csoportot működtet, mint kiderült Vágvölgyi Tamás is az ő segítségével dobálja le a kilókat. Nemcsak Bernadett, 12 éves Barbi lánya és 16 éves Patrik fia is remek recepteket küldtek be, de most a mama került a nyertesek közé.

Reform töltött káposzta sütőben

Minimális főzőtudományt igényel, de nagy sikert arat a család körében és hatékony a fogyókúrában  Alapanyagai hozzájárulnak a bélflóra egyensúlyának visszaállításához, így hatékony ellenszere az elhízásnak, hosszútávon segít az optimális testsúly megtartásában, mivel a bél mikrobiomját újjáépíti.
Hozzávalók:
500 g darált pulykahús (7 % zsírtartalom alatti)
50 g zabpehely
150 g vöröshagyma
30 g fűszerpaprika
30 ml hidegen sajtolt repceolaj
pici só
10 közepes vagy nagy savanyított káposztalevél
300 g aprított savanyú káposzta
300 g natúr joghurt
töltelék ízesítéséhez lehet fűszereket még használni egyéni ízlés szerint, pl. őrölt  köménymag, bors…

Elkészítése: Először elkészítjük a tölteléket, amit lehet akár előző nap is. A hidegen sajtolt repceolajon fehéredésig pirítjuk a darált zsírszegény pulykahúst, majd tűzről levéve megszórjuk a pirospaprikával és alaposan elkeverjük. A nagyon apróra reszelt vagy darált hagymát picit megsózom, hogy ne keseredjen meg, majd rádobom és összepirítom a paprikás hússal. Kb. 2 dl vizet hozzáteszek és fedő alatt 15 percet párolom (többre nincs szükség, mert a sütőben is párolódik majd). A félkész masszába keverem alaposan a zabpelyhet, majd megvárom, amíg kihűl. Eközben, ha a káposzta nem házi savanyítású (mert akkor kevés sóval készítjük) kétszer leöblítem, hogy a só kiázzon a káposztából. Érdemes a bélflóra (mikrobiom) helyreállításához a fermentálást, a tejsavas erjesztés technikáját megtanulni annak, aki túlsúllyal küzd, hiszen egyszerű, finom, egészséges és a fogyókúrát változatossá tévő házi savanyúságok készülhetnek így. Jénaink méretétől függően, de kb. 10 káposztalevélbe tölthető a fél kilós darált húsból készült massza. Miután behelyeztük szorosan egymás mellé a töltött káposzta leveleket, rátesszük az aprított savanyú káposztát és ráöntünk kb 5 dl vizet, kb. hogy ellepje a káposztákat, de ne legyen magasabban a folyadék. Lekenjük a káposzták tetejét vastagon joghurttal és rátesszük a jénai tetejét. Ha nincs tetőnk, akkor alufóliával fedjük le szorosan az edényünket. Előmelegített ütőben 180 fokon egy órát pároljuk, majd a tetőt levéve még kb. háromnegyed órát sütjük, hogy ne csak megpuhuljon, hanem meg is piruljon a káposztánk.
Tálaláshoz szintén sok élőflórás joghurtot használjunk, hogy bélflóránk egyensúlya helyreálljon!
A pulykahús gazdag káliumban, cinkben, vasban, B6-, B12-vitaminban és tartalmaz minden esszenciális aminosavat. Fogyással kapcsolatban kiemelném a triptofán aminosavat, ami hozzájárul a mentális egészség, a pozitív kedélyállapot, a jó kognitív funkciók fenntartásához. Közreműködik a normál reakciókban, a mentális és fizikai jó közérzet fenntartásában, a normális alvásban. A triptofán mellett a fenilalanin és a tirozin is egyaránt étvágycsökkentő és hangulatjavító hatású aminosavak. Ezen aminosavak jelenléte szerotonint és dopamint szabadít fel a szervezetben. Ezek a hormonok étvágycsökkentés mellett javítják a stressztűrő képességet és alkalmasak a depresszió ellen is. Ezáltal javítják az általános kedélyállapotot, enyhítik a szorongás és a depresszió tüneteit, csökkentik a fogyókúra alatt jellemző feszültséget. A joghurt is teljes értékű fehérjeforrás. Kalciumtartalma mellett a gyártása során használt baktériumok segítenek helyreállítani a bél mikrobiomjának egyensúlyát, így az elhízás leküzdésének és megelőzésének egyik fontos alapanyaga.
 A savanyított káposzta fermentációs eljárással készül, így a tejsavas erjesztéssel szervezetünkbe került baktériumok szintén ezt a hatást érik el. A zabpehely magas rosttartalmával tartósan csökkenti az éhségérzetet, hamarabb jóllakunk és a vastagbélben a rostjaiból ún. prebiotikus anyagok képződnek, amelyek serkentik az itt élő baktériumok növekedését, ezáltal egyensúlyban tartják a bélflórát, daganatellenes hatásúak és javítják az immunrendszer ellenálló képességét. A hagyma kvercetin tartalma csökkenti a szívbetegségek és a gyomorrák kockázatát, gyulladásgátló hatású. és rostjai szintén prebiotikus hatásúak.
Jó étvágyat!