vissza

A „Főzz másképpen!" receptverseny nyertesei / 1. helyezett

dec
1
2019

Pákozdi Norbert egy közétkeztetésben dolgozó séf nyerte meg a díjat, amit Tengel Judit a Gasztvitál vezető dietetikusa vett át. A  nyertes recept:

Sertésszűz zöld-fűszeres kéregben káposztás burgonyaropogóssal, édesköményes céklasalátával
A sertés szűzfilét sózzuk, olívaolajjal lespricceljük, majd sütőpároló berendezésben 180 fokon készre sütjük. A zöld fűszereket kis olivaolajat hozzáadva egy turmix segítségével felaprítjuk, majd a kész szűzfiléket beleforgatjuk. A káposztás burgonyaropogóshoz a fejes káposztát és burgonyát nyersen apróra reszeljük, majd a többi hozzávalóval összekeverjük és a masszából tenyerünkbe tetszőleges nagyságú golyókat formázunk. A kontakt grill lapjait vékonyan kókuszzsírral megkenjük, majd a golyókat ráhelyezzük és készre sütjük.
Mennyisége 4 adagra
Sertésszűz zöld fűszeres kéregben

sertésszűz g 400 snidling g 0,24 jódozott só g 0,2 petrezselyemzöld g 2,kakukkfű g 0,2,sütő olívaolaj ml 32
Káposztás burgonyaropogós
fejes káposzta g 120,burgonya g 680, tojás db 2,teljes kiőrlésű búzaliszt g 80,Cayenne bors g 0,02 kókuszzsír g 40,jódozott só g 0,8
Édesköményes céklasaláta
édeskömény g 200,bio cékla g 400,jódozott só g 0,08,natúr joghurt ml 60,lenmagolaj ml 12
Édesköményes céklasalátához az édesköményt és céklát lereszeljük, majd az értékes omega-3 zsírsavakat tartalmazó lenmagolajjal és sóval elegyített natúr joghurthoz keverjük, tálalásig hűtőszekrényben tároljuk.
Érdekességek az alapanyagokról
Édeskömény
Napjainkban főként saláták vagy köretek kiegészítője, de teát és likőrt is készítenek belőle: erős, karakteres, egyszerre édes és enyhén szúrós zamatát a benne található anetolnak köszönheti. Gyógyhatásai Száz gramm édeskömény mindössze 30 kalória, nagy mennyiségben tartalmaz ugyanakkor C- és B-vitaminokat, rostokat, káliumot, molibdént és mangánt. Gyakorlatilag zsír-, cukor- és koleszterinmentes. Az édeskömény javítja az emésztést, enyhíti a hasfájást, meggátolja az erjedési folyamatokból eredő túlzott gázképződést, mérsékli a kólika és az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit. Anetol tartalmának köszönhetően segít megszüntetni a gyulladásokat –az édeskömény különösen a vastagbélgyulladás ellen hatékony –, beindítja a programozott sejthalált a daganatos sejtekben, ezáltal hozzájárul a rák megelőzéséhez. Tisztítja a vért, védi a májat, rostjai eltávolítják a vastagbélből a káros lerakódásokat –köztük a rák kialakulásában is szerepet kapó toxinokat részt vesz a szervezet méregtelenítésében.
Jelentős káliumtartalma révén az édeskömény a szív- és érrendszeri megbetegedések (stroke, szívinfarktus) elkerülésében és kezelésében is szerepet kaphat. Antimikrobiális –baktérium- és gomba ellenes hatásokkal is rendelkezik, főzete enyhíti a makacs köhögést, átjárhatóvá teszi a légutakat, csillapítja a rekedtséget, az asztma tüneteit és a torokfájást.
Kakukkfű
A kakukkfű remek antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, valamint az egyik leghatékonyabb természetes tartósítószer. Gyógyhatásai A friss kakukkfű 65 százaléka víz, valamint bővelkedik növényi rostokban, fehérjékben, és ásványi anyagokban: elsősorban káliumban, kalciumban, nátriumban, foszforban, vasban, magnéziumban, cinkben, rézben és mangánban. Fontosabb vitaminjai az A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és a C-vitamin, nagyobb mennyiségben tartalmaz aminosavakat, elsősorban leucint, izoleucin, lizint, treonint, valint és a hangulatért felelős triptofánt. A kakukkfű szervezetre gyakorolt jótékony hatásait főleg a benne található illóolajoknak –timol, karvakrol, acineol, borneol és linalool− köszönheti. Erős antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, csökkenti, illetve megszünteti a fertőzéseket, hatásos ellenszere a Candida albicans gombának. Gyulladásgátló hatása révén kezeli a szájüregi- és a torokgyulladást. Hatékony görcsoldó, ezáltal sikeresen alkalmazható fájdalmas menstruáció, valamint has- és migrénes fejfájás esetén, ahogyan a bél- és epegörcsöt is enyhíti.
A kakukkfű fogyasztása javítja az étvágyat, ideális emésztésserkentő, tisztítja és fertőtleníti az bélrendszert, valamint a húgyutakat. Erősíti az immunrendszert, felveszi a harcot a rákot, gyulladásokat és a bőr gyorsabb öregedését okozó szabad gyökökkel, flavonoidjai hozzájárulnak a sejtek egészségesen tartásához és megújulásukhoz. A daganatok közül elsősorban a mell- és a vastagbélrák megelőzésében és kezelésében kaphat szerepet.