A Magyar Táplálkozástudományi Társaság konferenciát rendezett május 14-én a bevitel csökkentéséről. Hogy ez miért fontos?
A túlzásba vitt sóbevitel növeli a vérnyomást- mindkét nemben és minden életkorban!- a jelentős mennyiségű tartós sófogyasztás pedig magasvérnyomást okoz. Sőt, a fokozott sóbevitel a magas vérnyomástól függetlenül is növeli az agyvérzés, a vesebetegség, valamint a bal kamrai izomtömeg-vastagodását, illetve ezek kockázatát. A statisztikák szerint a magyar lakosság halálozási okai között több mint 50 százalékban szív- és érrendszeri betegség szerepel. A sóbevitel csökkentése napi 5 grammal mintegy negyedével csökkentené az agyvérzés és ötödével a szív-és érrendszeri betegségek kialakulását.
A konferencia előadói között az egészségügy képviselői mellett megjelentek az élelmiszeripar szakemberei is. Nem véletlenül.
Az igazi áttörést az ő reakciójuk jelenthetné, hiszen a kardiológusok, nephrológusok hiába apellálnak a tudatosságunkra, ha az éttermekben, a közétkeztetésben a sózás a divatos, és ha az élelmiszerekkel – hús, pék , sajtfélék- visszük be az elfogyasztott só mennyiségének háromnegyedét. Azaz élelmiszereink egész egyszerűen túlsózottak. Ezt felismerve javasolták például az idei Kardiológiai Világkongresszus résztvevői a sóadó bevezetését, tekintettel a szívinfarktusok és a stroke egyre növekvő számára.
Visszatérve Magyarországra: természetesen vannak végek, amelyek csatlakoztak az OÉTI által koordinált sóstop kampányhoz. A kaposvári KOMÉTA képviseletében Bódi Krisztina elmondta, hogy a cég olasz tulajdonosai,- akik annyira komolyan veszik Magyarországot, hogy idetelepülve gyerekeiket magyar iskolába járatják- szívesen kapcsolódnak a kampányhoz, hiszen Olaszországban kevésbé sóznak, mint nálunk. A KOMÉTA vállalta,
hogy szép lassan, fokozatosan, hogy a fogyasztó számára az élvezeti érték ne változzon- 16 százalékos sócsökkentést hajt végre.
Egyed Linda / FINO-FOOD/ hangsúlyozta, hogy az ő cégük is csökkenti a sajtok sótartalmát, persze az érési folyamatok figyelembevételével, nem ekkora arányban.
Werli József a Magyar Pékszövetség és Sütőipari Egyesülés nevében beszámolt arról, hogy a pékek számára kötelezővé teszik a sócsökkentést, és, hogy Pékakadémiát szerveznek, ahol a sócsökkentés technológiáját is tanítják. Termékeik sótartalma általában 1-2 százalékos, persze, a 4 százalékos sós perec sem ritka. Ha megeszik valaki mondjuk 30 dkg kenyeret, már el is érte a napi ajánlott 5 gr sóm ennyiséget.
Fura összefüggésre hívta fel a figyelmet Incze Kálmán az Országos Húsipari Kutatóintézetből, mondván a só alapvetően tartósítószer, és ha például a húskészítményekből kivonják, a védőgázas csomagolás megbontása után mondjuk a párizsi nem három napig csak egy napig áll majd el. Ráadásul megnövekedik a mikrobák, baktériumok szaporodásának esélye, így növelniük kell a só helyett az E számú adalékanyagokat. Bár a szakembernek igaza lehet, megoldás létezik, hiszen például Portugáliában , 2010. májusától rendelet szabályozza a pékárúk sótartalmát.
Az iparral való együttműködés mellett a program másik fő eleme a lakossági felvilágosítás. lehet. Tudjuk, hogy a magyar konyha híresen sok sót használ, 3-4 hét is kell ahhoz, mire valaki megszokja ugyanazokat az ételeket kevesebb sóval. Szerencsére vannak fűszerek, amivel kiválthatjuk a sót. Néhány étteremben már most se aknak az asztalokra a sót, de ahhoz, hogy ez a szokás széles körben elterjedjen, kell az is, hogy mi vendégek ne reklamáljunk, és ne jegyezzük meg, hogy milyen hely az, ahol még sópatika sincs az asztalon.
B. Király Györgyi
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen