Vagyis ne engedjük, hogy gyerekeink energiaitalokat igyanak. A Debreceni Kardiológiai Napokon a hirtelen szívhalálról szóló előadásával tévhiteket döntögetett Dr. Rostás László a Somogy Megyei Tüdõ és Szívkórház főorvosa . Azt állította, hogy az egyébként egészségesnek kikiáltott szója és grapefruit veszélyes lehet. „. Mondjuk, adott valakinél egy kardiológiai eltérés, amihez hozzáadódik egy másik kockázati tényező- ilyen a grépfruitban lévő QT-t nyújtó anyag, amely egy potenciális aritmogén tényező. Tény, hogy a kamrai repolarizáció megváltozik adott mennyiségű fogyasztását követően. A lényeg, hogy egyes ételekben lévő anyagok hátrányosan befolyásolhatják a szívműködést, ha egyéb kockázati tényező is fennáll. Ezek közé tartozik a szója is, amelyről igencsak megoszlanak a vélemények. Úgy tűnik, hogy a pufi-, illetve a hirtelen növő kisgyerekek között sokan fogyasztanak szójababot. Egyes vizsgálatok szerint a szója kifejezetten kedvezőtlenül hat a szívizomra, és ha valaki nagyobb mennyiségben fogyasztja- ez különösen a sportolókat érinti, hiszen a táplálék-kiegészítők jócskán tartalmaznak szójafehérjét-, akkor egyéb káros hatásokkal kiegészülve veszélyes lehet.
- Megdöbbentő volt , amit az energiaitalokról állított…
- Amerikában az utóbbi 5 évben megötszöröződött a fogyasztásuk! Alapvetően nem a koffeinnel van a baj, hiszen átlagosan 80 mg koffeint tartalmaz egy doboz, ami kb. 1 pohár kávénak felel meg. A szakcikkek arra hívják fel a figyelmet, hogy a taurin nevű aminosav lehet igazán veszélyes. Természetesen, a koffein is árthat, ha nagyobb mennyiségben van jelen. Egyes energiaitalok akár 180-200 mg-ot is tartalmaznak. Ha ebből a koncentrációból 6-8adagot elfogyasztunk, az bizonyosan megviseli a szívünket. Pláne, ha egy balkamra hipertrófiás betegről beszélünk, ez ugye nem ritka a sportolók esetében. Főleg ezek a huncutabb tizenéves gyerekek- akik szép nagy izmokat akarnak- ha az anabolikus szteroidok mellett még néhány doboz energiaitalt is megisznak, hogy jobban bírják a terhelést, akkor elképzelhető, hogy az általuk kiváltott a potenciális aritmia veszély fokozódik. Sajnos, ilyen infarktusban elhunyt 22 éves betegünk nekünk is volt. Nem derült fény semmilyen rendellenességre, egyszerűen túl sok energiaitalt ivott, a szíve nem bírta. A másik fontos rizikótényező a kokain. Magyarországon tizenötezer forintért lehet 1 gramm kokaint kapni
- Milyen jól informált, csak nem…?!
- Meglepődne, igaz? Félretéve a tréfát, természetesen nem élek ilyesmivel, az interneten olvastam, hogy ennyibe kerül. A kokainnak számos káros hatása ismert, többek között thrombocyta-aggregációt provokál, elősegíti a vérlemezkék összetapadását, van direkt aterogén hatása, emeli a koleszterinszintet, ugyanakkor blokkolja a nátrium-csatornát, tehát úgy viselkedik, mintha az illető veszélyes gyógyszereket szedne. A Na-csatorna blokkoló hatás jelentősen felgyorsíthatja a szívritmust, most jelent meg erről egy tanulmány a European Heart Journal- ban. Dél-Spanyolországban a hirtelen szívhalált 3%-ban kokainra vezetik vissza! Én többnyire fiatal felnőttekkel foglalkozom, de a birtokomban van egy remek összehasonlító ábra, ami hirtelen szívhalál következtében elhunyt olasz és amerikai sportolók életkorát veszi górcső alá. Előbbiek átlagéletkora 22 év volt, utóbbiaké viszont mindössze 17! A nemzetközi adatok tükrében a hirtelen szívhalál a 35 év alattiak körében kb. nyolcvanad-század része, mint a 35 év fölöttieknél. Magyarul egy 35 év alatti hirtelen szívhalálra 80-100 35 év fölötti szívhalál jut. A hirtelen szívhalál nagy része a 65 év fölötti korosztályt érinti, százezer fiatalból 3-5 esetben fordul elő.
Hirtelen szívhalálban általában azoknál lép fel, akik betegek; valamilyen szervi eltérésük van, vagy olyan mérgező hatás éri őket, ami felszínre hoz egy addig rejtett problémát.
Bulla Bianka
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen