vissza

Kor Kontroll Társaság - HPV vírus

febr
20
2007

Mikor hasznos a szűrés? Védőoltás nemcsak a nők érdekében. A méhnyakrák megelőzhető.

Évente 500 nő hal meg méhnyak rákban , miközben egynek sem kellene. Hiszen a veszélyeztetett korosztályhoz tartozó hölgyek- 25 és 65 között- rendszeresen kapnak behívót a szűrésre az ÁNTSZ-től. Ráadásul ugyan az OEP nem támogatja mégis van mód a prevencióra. Ez pedig a HPV, azaz a humán papilloma vírus okozta méhnyakrák elleni védőoltás.

E témáról beszélgettek legutóbb a Duna Televízió kamerái előtt a Pallas Páholyban - tea mellett -" február 20-án este a Kor Kontroll Társaság tagjai. A moderátor szerepét ez alkalommal is B.Király Györgyi elnök asszony töltötte be., aki így kezdte felvezetőjét: „ Gondolta volna, hogy van összefüggés a szexuális partnerek gyakori cserélgetése és a méhnyak rák kialakulása között? „ Szakértő vendégei dr. Bókay János gyermekgyógyász, a SOTE I. számú gyermekklinikájának docense és dr. Sziller István nőgyógyász, a SOTE I. számú klinikájának docense voltak. A női nem képviseletében a műsorvezető mellett Szalay Kriszta színésznő is helyet foglalt. Ő saját gondolataival, életszemléletével tette színesebbé az estet. Felelősségteljes anyaként időben felvilágosította ma 18 éves lányát, szerencsére nem ismer tabutémát a nevelés terén, lányával saját tinédzserkori élményeit osztotta meg, hogy elnyerje bizalmát.

Rögvest felmerül a kérdés egyesekben, ugyan mi szükség van itt a gyerekgyógyász véleményére? A válasz sajnos nagyon egyszerű: hazánkban ma már 12-13 éves korban elkezdik egyes lányok a rendszeres nemi életet és ezzel ki is teszik magukat a fertőzés veszélyének. Mivel a partnerek későbbi váltogatása növeli a betegség esélyét, az ismeretterjesztés korai életszakaszban elengedhetetlen. Bókay doktor sokak megdöbbenésére elmesélte, hogy legfiatalabb paciense, aki anyaként, azaz terhesen kereste fel: 13 éves volt!

Ezért is javasolhatja az Amerikai Rák Társaság, hogy a védőoltást 11-12 év között adják be az orvosok. . Iskolaorvosok és védőnők végeztek felmérést a közelmúltban a fővárosban és vidéki városokban. Kiderült, hogy a 14-15 éves lányok fele már aktív szexuális életet és, más kérdés, hogy ez mennyire biztonságos. A felvilágosításban nem kevés a szülők felelőssége sem. Ráadásul az a drámai szám is elhangzott, hogy a méhnyak rákos megbetegedések 99,7 %-ban a HPV vírus a ludas !

A megjelentek nagy érdeklődéssel hallgattak a védőoltásról, de arról is, hogy rendszeres szűrővizsgálat nagyon fontos lenne a megelőzésben. Sziller István véleménye szerint kevés a szűrésre jelentkezők száma. Évente mindössze egy millió hazai hölgy véli úgy, hogy szűrővizsgálat alapján tudnia akarja, hogy egészséges-e a méhe, a petefészke, vagy valami elkezdődött.

Ha időben felfedezik , gyorsan segítenek rajta a szakemberek, ugyanis a méhnyak rák megelőző állapotban a baj, egy ambuláns műtéttel korrigálható. Nyilván sokak számára a meglepetés erejével hatott, hogy legtöbb baj a 20 és 30 év közötti fiatal, szülőképes korosztályban tapasztalható. Természetesen ilyenkor a leggyakoribb a szexuális együttlét, csakhogy korunkban a partnerváltás is gyakoribb, mint korábban .

A hallgatóság nagy érdeklődéssel és nem kevés meglepetéssel hallott ez alkalommal arról, hogy a férfiak is veszélynek vannak kitéve a vírus miatt. Ők ugyanis a péniszen lévő hámréteg sérülése következtében péniszrákkal számolhatnak, sőt! A HPV végbélrákot is okozhat! Szerencsére a számarányt nézve ritkább az ő sérülékenységük! Ennek ellenére a vírus elleni védőoltást a fiúknak is be kellene adni 11-12 éves korukban, mielőtt elkezdik a szexuális életet. Ők ugyanis olyanok, mint a maláriás szúnyog, hordozzák és továbbadják a vírust lánypartnereiknek. A vírus jelenléte egyébként egyszerű vizsgálattal megállapítható. A beszélgetés tanulsága: hogy a középkorú és az érett é hölgyek mindenképpen járjanak szűrővizsgálatra, a kamasz gyerekek szülei pedig fontolják meg: érdemes- e egyetlen szúrással megkímélni lányaikat és fiaikat egy rosszindulatú betegség kialakulásától!

Várhegyi Andrea