vissza

Jól szerepelt a Vese Program!

okt
9
2012

Mivel a vesebetegek száma évente 6-7 százalékkal növekszik, a Nemzeti Vese Program legfontosabb célja a prevenció. amit tevékenységének legújabb állomásán, a SPAR futómaraton versenyen sikerrel teljesített. Azért esett a szervezők választása erre a rendezvényre, mert sok résztvevőt vonzott, illetve feltételezhető volt, hogy a résztvevők és kísérőik egészségtudatosabbak az átlagnál, és az itt hallott információkat, életmódbeli tanácsokat családjuknak, ismerőseiknek is tovább adják.
A Nemzeti Veseprogram fontos eleme a tájékoztatás a vesepótló kezelésekről, illetve a vesepótlás utáni életvitelről. Ennek bemutatásában játszottak oroszlán szerepet a vesetranszplantált futók, akik sikerrel végigfutották a 42 kilométeres távot a budapesti Városligetben. A transzplantáltak futottak, a vese sátor orvos, dietetikus, celeb vendégei pedig informálták a látogatókat.
A 27. Spar Budapest Nemzetközi Maraton és Futófesztivál maratoni távú Ekiden váltójában az Olaf Palme sétányról elsőként Vecsernyán László kétszeres vesetranszplantált rajtolt, aki 11,4 kilométert futott. Másodikként Mezei Gergő debreceni egyetemista 11,8 kilométert,  harmadikként Gelencsér Róbert vendéglátós vesetranszplantált 5,1 kilométert tett meg. A váltó negyedik futója 4,5 kilométeren Jung Ágnes kétszeres vesetranszplantált volt, aki egyben a csapat kapitánya és edzője is, az ötödik futó pedig 9,4 kilométeren Zilaj Csaba autóbuszvezető csontvelő átültetett.
A szervátültetettek eredményes futásukkal azt akarták bizonyítani, hogy a transzplantáltak is teljes életet élhetnek, illetve, szerették volna elérni, hogy minél többen beszéljenek a vese működéséről, és tegyenek a vesebetegségek elkerüléséért. 

A vese sátor programjai

A vese sátor előtt sokszor állt kígyózó sor, vagy életmódtanácsra vártak az érdeklődők, vagy a Fresenius BCM testösszetétel mérő gépére, ami képes egyénre szabottan mérni a folyadék felhalmozódást a szervezetben. A testben felhalmozódott túlzott mennyiségű folyadék közös probléma minden vesebeteg esetében, gyakran párosul szív- és érrendszeri panaszokkal. Legalább ilyen népszerűségnek örvendett a Pharma Nord testösszetétel mérő készüléke, és a vese sátor orvos vendégei. Ők általában hangsúlyozták a diéta és a mozgás fontosságát, ami nem feltétlenül egy 42 kilométeres maraton kell legyen, elég a rendszeres napi félóra séta is.
A sátor vendége volt Both András az RTL hangja, a Thália Színház művésze is. András kedves, dinamikus egyéniség, aki a program indulása óta szereplője, támogatója, „nagykövete” a Nemzeti Vese Programnak. Az ő példája is igazolja, hogy bár a vesebetegek számára a végcél a transzplantáció, a dialízis sem ördögtől való, hiszen a transzplantációra várók számára – az átültetés pillanatáig - ez az életben maradás feltétele. A megfelelő életminőség, a veseelégtelenséggel járó szív- érrendszeri szövődmények elkerülése, a megfelelő életkilátások biztosítása csak a magas színvonalú, a hazai és nemzetközi irányelveknek megfelelő dialízissel biztosítható, ami ma Magyarországon elérhető. A sátor népszerűsége igazolta, hogy a Nemzeti Vese Programnak érdemes olyan társadalmi összefogást hirdetnie, ami mindenkinek szól, korra és nemre való tekintet nélkül.

Mennyit tudunk a veséről és a vese betegségeiről?

A vese program kérdőívét 250-en töltötték ki. A tesztben részben a vese működésére vonatkozó ismeretekre, részben a vesebetegségekkel kapcsolatos statisztikai adatokra kérdeztünk rá.
Elképesztő, hogy akadnak olyanok is, - a válaszolók 10 százaléka - akik szerint egyetlen vesénk van. Ez azt is jelenti, hogy nem vagyunk tisztában testünk felépítésével, szerveink működésével, ami azért baj, mert így nem ismerhetjük fel időben a tüneteket, testünk jelzéseit sem.
Sajnos keveset tudunk arról is, hogy hány embert érint ma Magyarországon a vesebetegség. Sokan tippeltek mindössze 5-6 ezer emberre, a legtöbben viszont -70 százalék- félmillióra. Tehát viszonylag kevesen tudták, hogy minden tízedik ember érintett.
A tesztet kitöltők nagy része – 60 százaléka - nem tudta, hogy a vesebetegség legfontosabb oka, nem az életkor előrehaladása - amire a legtöbben voksoltak - hanem a magas vérnyomás, a túlsúly, és a diabétesz.
Ez azért is figyelemre méltó, mert a Nemzeti Veseprogram mellett a Magyar Hypertónia Társaság és a Magyar Diabetesz Társaság is rendszeresen tart felvilágosító kampányokat a témáról. A megkérdezettek egy része azért tudta, hogy az említett népbetegségek vesebetegséghez vezethetnek. A kérdőív második oldala szubjektív információkra épített. Azt tudakolta például, hogy a válaszoló melyik három betegségről hallott a legtöbbet. A rák, a stroke, és az infarktus a legismertebb, a vese megbetegedései nem szerepelnek a válaszolók listáin. A vesebetegségekről szóló informálást egy 5-ös fokozatú skálán 2-és 3 közé teszik a legtöbben.
Abban, hogy a kommunikáció nem ér el jobb osztályzatot jelentős szerep hárul a médiára, és arra a ma divatos helytelen megközelítésre, hogy csak a rémhír, a tragédia, a negatív szenzáció, és a politikai hír szerepel elsősorban a hírkategóriában. Ebből az is következik, hogy a Nemzeti Vese Programnak növelnie kell aktivitását. Csak így érheti el célját, hogy Magyarországon társadalmi összefogással minél többen ismerjék meg a prevenció lehetőségeit, a vese alap- és kísérőbetegségeit, kezelési módjaikat, a szövődmények elkerülésének lehetőségét, illetve, ha ez már nem megy: a vesepótló eljárásokat, beleértve a dialízist és a transzplantációt is.

VESE.program.025.jpgVESE.program.040.jpgVESE.program.195.jpgVESE.program.197.jpgVESE.program.199.jpgVESE.program.206.jpgVESE.program.207.jpgVESE.program.214.jpgVESE.program.244.jpgVESE.program.247.jpgVESE.program.305.jpgVESE.program.192.jpg

 

Partnereink