vissza

Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás

máj
9
2006

Az 50 év feletti férfiak igen gyakori betegsége, és egyben az urológusokat a legrégebb óta foglalkoztató panasz, mely nem rosszindulatú betegség, hanem a prosztata mirigyállományának szövetszaporulata. A betegség szorosan összefügg a szervezet időskori hormonális változásaival.

Az 50 év feletti férfiak kb. 50 százalékánál alakul ki, és az életkor előrehaladtával gyakorisága rohamosan nő (pl. 90 éves korban 80 százalékos gyakoriságú az előfordulása). Annak ellenére, hogy ilyen sok férfit érint, mégis csupán a megnagyobbodások 30-40 százaléka jár panasszal.

Hogy a panaszokat megértsük, tudnunk kell, hogy a prosztata a húgyhólyag alapján helyezkedik el és a húgycső azt átfúrva halad a külvilág felé. Tehát, ha a prosztata növekszik, úgy a rajta áthaladó húgycsövet szűkíti, illetve össze is nyomhatja.

A vizelési zavarokat tekintve a megbetegedés három fázisra osztható.

Első fázis:
Jellemzője a nehezebben induló vizelés, a vékonyodó vizeletsugár, a gyengült vizelési energia, a meghosszabbodott vizelési idő. A húgyhólyag még többé-kevésbé kiürül, de marad vissza vizelet.

Második fázis:
A beteg nehezen, erőlködve tudja kipréselni vizeletét. Olyan érzése van - s ez igaz is -, hogy vizelet marad a húgyhólyagban. Mivel valóban akár 100-200 ccm is maradhat a hólyagban, nem sok kell, hogy ismét telítődjön. Ezek a betegek rendkívül sokat járnak vizelni, éjjel-nappal akár félóránként is. Ahogy az állóvíz megzavarosodik, úgy ez a hólyagban állandóan ott lévő, nagyobb mennyiségű vizeletre is jellemző. Kialakulhat hólyaghurut, prosztatagyulladás, here-, mellékhere-gyulladás, sőt még vesemedence-gyulladás is. Lehet fájdalmas a magömlés és a sperma is lehet véres.

Harmadik fázis:
Teljes vizelési képtelenség jellemzi. Az erőlködésektől a húgyhólyag izomzata elvékonyodik. A vizeletnyomás rátevődik a vesékre is, és veseműködési zavarokat is okozhat.

Diagnosztizálható végbélen át történő vízsugárral, ultrahanggal, vizelési energiaméréssel. A prosztataráktól el kell különíteni, ezt néha csak szövetmintavétellel lehet megoldani.

Kezelése
Kezdeti stádiumban kezelhető gyógyszeresen, amikor is a prosztata mirigyállományának kisebbítése, sorvasztása a cél. Előrehaladottabb esetben - pl. vizeletelakadáskor -, a katéter felvezetése az azonnali megoldás, ezt később műtét követi.

Ebből többféle létezik. A legrégebbi és nagyméretű prosztatáknál még ma is a feltárásos, hasfalon át történő prosztatamirigy-eltávolítást alkalmazzák. Többnyire azonban a megnagyobbodott prosztata a húgycsövön át égethető, szeletelhető, fagyasztható, meleggel roncsolható, valamint lézerezhető, esetleg elgőzölögtethető nagyfrekvenciás árammal.

Fontos, hogy a betegséget korán felismerjék, ezért javaslom, hogy az 50 év feletti férfiak időnként keressék fel urológusukat, mert a korai felismerés sok szenvedéstől mentesíti a betegeket.

forrás: hazipatika.com