vissza

Hogyan éljünk sokáig egészségben?

szept
4
2011

A feladat valójában félelmetesen egyszerű. A magyar nyugdíjasok anyagi és egészségügyi helyzete ugyan össze sem hasonlítható a franciákéval, de itthon is egyre több 70-80 éves férfi és nő gondolja úgy, hogy a nyugdíj lehetőség, nem pedig az élet vége. Furcsa módon szintén anyagi és egészségi állapottól függetlenül még mindig több az olyan 65 éven felüli, aki miután befejezte munkás éveit, feladja vágyait, céljait.
A két ország idősei közötti különbségek létrejöttéhez valószínűleg köze lehet azoknak a magyar társadalomról készült felméréseknek, amelyek szerint a hazai polgároknak kevés a barátja és nem jellemző, hogy hobbijuk lenne. Márpedig, ha az embernek nincs kivel és nincs mit csinálnia, akkor tényleg hiába a pénz és az egészség.
Nem mintha ez utóbbiból olyan nagyon sok lenne idehaza. Egy tavalyi felmérés szerint a magyarok egyharmada dohányzik, a dohányosok mintegy fele több mint napi fél doboz cigarettát szív el. Ennél is erősebb dohányosnak az érintettek tizede számít. A dohányosok közül az átlagnál többen felelték azt, hogy rendkívül stresszes az életük, naponta kávéznak, isznak szénsavas üdítőket, ellenben ritkán fogyasztanak tejet, tejterméket, zöldséget, gyümölcsöt, nem szednek vitaminokat és nem sportolnak. A válaszadók kétharmada minden nap kávézik, harmada pedig naponta több kávét is megiszik. Pedig Róbert László szerint valójában nagyon-nagyon 5+1 tipp arra, hogyan éljünk sokáig egészségben, és ez 5+1 lépésben összefoglalható.

  1. A legfontosabb a higiénia, bármilyen viccesen is hangzik. A tisztaság és a testápolás nyilván nem a life-style.hu olvasóinak életét fogja meghosszabbítani, de társadalmi szinten nagyon fontos szerepe van. Ha nagyon bután hangzik, gondoljunk, mondjuk a szájápolásra, amiben azért még bőven van hová fejlődnie a magyar népességnek.
  2. Olvasóink körében végzett felmérések szerint az egészséges táplálkozás igen ismert és fontosnak tartott téma. Hogy pontosan mi számít egészségesnek, arról persze eltérő vélemények léteznek, de a sok rost, zöldség-gyümölcs, kevés finomított cukor és liszt vonalon biztos jó irányba indulunk el. Mi abban hiszünk, ha az étkezésünk 80 százaléka megfelelő módon történik, akkor némi kilengés időnként belefér.
  3. Bár egy varázslatos véletlennek köszönhetően a dohánytermékek ára most ugye nem emelkedik és a különböző tiltásokkal szemben is jelentős az ellenállás a magyar társadalomban, azt valószínűleg mindenki elismeri, hogy a cigaretta rosszat tesz. A jó hír, hogy számos kutatás is azt állítja, még ha több évtizedes dohányzás után hagyjuk abba, akkor is jelentősek a pozitív hatások. Persze jobb minél hamarabb.
  4. A hosszú, egészséges élethez szükséges tényezők közül talán a napi legalább félóra testmozgásban állunk a legrosszabbul. Megdöbbentően kevés ember sportol, mozog valamit, aztán persze csodálkoznak, amikor idősen egyre komolyabb gondokkal küszködnek. Pedig a napi 30 percnyi séta, biciklizés, futás a legjobb módszer a csont- és izomrendszer gyengülése ellen.
  5. És nem csak a testnek van szüksége edzésre. A rendszeres agytorna legalább olyan fontos, hiszen hiába a működő test és a sok pénz a bankban, ha szenilis az ember. A szellemi leépülés gyakorisága a tanulással töltött idővel egyenes arányban csökken, szóval tanulni, tanulni, tanulni - még Leninnek is lehet néha igaza. Lehet új nyelvet, új játékokat, kézművességet, sportot, bármit, csak használjuk az agyunkat.

+1 A magyar egészségügyre és az emberekre sajnos nem túlságosan jellemző a betegségek megelőzése iránti elkötelezettség. Pedig ötven felett évente legalább egyszer teljes klinikai kivizsgálásra kellene menni, mert a megelőzés sokszor hatékonyabb, mint a kezelés.
 
(Forrás: Life & Style)