Nyáron mindenképpen érdemes ezekről az elváltozásokról beszélni, mivel melegben és strandoláskor gyakoriságuk sokszorosára nő. Legtöbbször két gombafajta, a Candida albicans és a Toluropsis glabrata fordul elő kórokozóként. Égő, viszkető érzést okoznak, a hüvelyben sűrű, nagyrészt szagtalan váladék képződik. Az elváltozás többnyire a menzesz előtti napokban kezdődik, majd a menstruáció alatt átmeneti javulás észlelhető. A menzesz utáni napokban súlyosbodhat a gond.
A gombás fertőzések terjedését - főleg a nyári hőségben - elősegítheti a műszálas fehérneműk, a bioaktív mosószerek használata, valamint a higiénés hiányosságok is. A strandok medencéinek vizében a délutáni órákra nagyon elszaporodnak a baktériumok és a gombák, így ezek sokszor melegágyai a nemiszervi és a bőrfertőzéseknek.
Hogyan tudunk mégis védekezni?
Tökéletes védelem nincs, de néhány tanácsot érdemes megfogadni.
Strandon, fürdés után mindig zuhanyozzunk le, és a vizes fürdőruha helyett szárazat vegyünk fel! Strandolás után szappannal mosakodjunk meg! Nőknek az intim zuhany használata javasolt, mert ez segít a hüvely vegyhatását helyreállítani, így a baktériumok és gombák kevésbé tudnak megtelepedni. A lábujjak közét alaposan töröljük szárazra, és szórjuk be hintőporral!
A gyermekekről külön szeretnék szót ejteni, mivel kislányoknál a petefészek női hormontermelése még minimális, így az ösztrogén jótékony védő hatása náluk nem érvényesül. Nem menstruáló leányok hüvelyhámja csak egyrétegű, ezért sokkal sérülékenyebb a felnőttekénél. A nagyajkak zsírtartalma alacsony, nem védik a hüvelybemenetet, kisajkak még nincsenek, mert azok csak a pubertás korban fejlődnek ki. A nemi szőrzet hiánya miatt is védtelenebbek. Immunvédekezésük sincs, mely védi a nőket a hormonálisan aktív korban. Náluk a normál hüvelyflóra is hiányzik, ezért sokkal nagyobb fertőzésveszélynek vannak kitéve. Bár gyermekkorban inkább a baktériumok megtelepedésének kedvez a hormonhiányos állapot, előfordul náluk is gombás fertőzés.
A pubertás kort megelőző hormonális változásokkal, melyek l0-ll éves kortól már jellemzőek, megteremtődik a gombás elváltozások feltétele is. A leírtak miatt gyermekeinket fokozottabban kell óvni a fertőzésektől.
Mire figyeljünk oda?
Amennyiben mégis észrevennénk gyermekeinknél váladékozást, ne szégyelljük elvinni őket gyermeknőgyógyászhoz, ugyanis kezeletlen esetben náluk is krónikussá válhat a fertőzés. Ez vizelési panaszokat, a hüvelyfal összetapadását válthatja ki, sőt a felnőttkori meddőség oka is lehet.
Forrás: www.hazipatika.com
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen