- Kissé fájlalom, hogy a falusi orvosokat kisebb rendű orvosoknak tekintik még a kollégák is, ezt érzékeljük – mondja az oromhegyesi Gazdag Veronika, Az év praxisa díj nyertese az egyik vajdasági lapban. –„ Én viszont szeretek ezekkel az emberekkel dolgozni, akiket ismerek. Ismerem a családi körülményeiket, a családjukat, a hozzátartozóikat, az életkörülményeiket; tudom, hogy abban a családban milyen betegségek fordultak elő; ha bármilyen tanácsot adok, tudom, hogy ő azt be tudja-e tartani. Legtöbbször egyedül kell megoldani a problémákat, és nem ideiglenesen, hanem tartósan. Mert ha nem oldottam meg délelőtt a gondot, délután is engem fog fölkeresni. Itt nincs ügyelet, nincs mentőszolgálat, minden rám vár, ha gyógyszer, ha injekció kell, ha kórházba kell utalni a beteget. Itt határozottnak kell lenni.
Persze ez a munka huszonnégy órás készenlétet jelent, délelőtt van a rendelés, de más időpontban is hozzám fordulnak, és ha mentőt kell hívni, akkor én fogom hívni, nem a betegek. Ezzel már megtanultam együtt élni, de biztosan kell hozzá egy nagyon megértő családi háttér is, mert nem könnyű a nap huszonnégy órájában orvosnak lenni.
Itt születtem Oromhegyesen, a férjem is itt született, fél falu rokon, az egész meg ismerős, s ha egy beteg becsönget a kapun, azt nem küldhetem el, vagy ha beteg a gyerek, vagy megsérült, azon segíteni kell. Emellett Tóthfaluban is én tartom a készenlétet, sürgős esetben oda is nekem kell kimenni. Szeretem a falut, megszoktam már a betegeket, ők is megszoktak engem, már az ajtón kívüli köhögésükről is megismerem az embereket, majdnem harminc év óta itt dolgozom, az hosszú idő.
- Kollégák nélkül faluhelyen az orvos magára van utalva. Vannak emlékezetes esetei?
- Jó pár évvel ezelőtt egy nagyon hideg téli éjszakán egy szülni készülő anyukával elindult a férje a zentai kórházba. Eljutottak Oromhegyesig, és itt kiderült, hogy már nem tudnak bejutni a kórházba, fölébresztettek hajnali egy órakor, hogy most szülni fogunk. Itt az egészségházban megszületett a baba, hívtunk mentőt, elkísértem én is őket a kórházba, és minden szerencsésen fejeződött be.
- Ahhoz, hogy valaki kiérdemelje Az év praxisa elismerést, nem elég a pácienseknek szeretni az orvosukat, hanem tenniük is kell az eredményért, vagyis szavazni. Egy kis falu talán nem is elegendő a sikerhez.
- A polgármester úrnak nagy szerepe volt a buzdításban. Ő az, aki mer nagyokat álmodni, és utána mindent megtesz, hogy ezek az álmok meg is valósuljanak. Azt mondta, hogy „meg tudjuk csinálni”, és buzdította az embereket a faluban és interneten is, hogy támogassanak. Bizonyos, hogy sokan szavaztak a testvértelepülésekről is, és az itteniek kérték az ismerőseiket, a külföldön élőket is, hogy támogassanak. Így jöhetett össze ez az eredmény. Hangsúlyoznom kell azonban, hogy a praxist díjazták, tehát ha az emberek értékelik azt, amit tettem, akkor nemcsak az én munkámat értékelik, hanem a három nővérét is, akikkel dolgoztam, ők is részesei a sikernek.
- Mire lenne szükség ahhoz, hogy még elégedettebben lássa el a betegeit?
– Úgy tudom, hogy ezzel a díjjal jár egy hordozható EKG-készülék, amit terepre is lehet vinni, mert mi mindig olyant kaptunk, amit már a városban kiselejteztek; remélem, hogy most megoldódik ez a gond. „
A két első helyezett az elismerő oklevél meg a különféle ajándékok mellé egy több, mint félmillió forintos EKG készüléseket is kapott az Innomed Zrt. nagylelkű felajánlásaként.
Így hát Gazdag doktornő gondja megoldódott.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen