Mit szólna Ön, ha olyan körzetben betegedne meg, ahol nincs háziorvos? Mit kezd azzal az információval, hogy az orvosok elvándorolnak, hogy Svédországban olyan egészségügyi intézmény is van, amelynek egyes osztályain már csak magyar orvosok és ápolónők dolgoznak? Hogyan próbál segíteni mindezen a Praxis program? Vajon mit jelent az a szlogen, hogy „Az egészség házhoz jön”?
A Korkontroll Társaság folyamatosan kérdez. Ahogyan látják, a kérdéseknek se szeri, se száma. Mint ahogy ezt a Pallas Páholy legutóbbi összejövetelén is kiderült. Az est témája: az eldugott , aprófalvas települések betegeinek ellátása volt. A válaszadók: Dr. Vojnik Mária egészségügyi államtitkár, Dr. Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója, valamint egy „érintett” Dr. Tasy Péter háziorvos, aki Mezőfalván folytat praxist.
- Az a helyzet - mondja Vojnik doktornő -, hogy a háziorvosok speciális helyzetüknél fogva, nem tartoznak a kivándorlók közé. Egyébként a kivándorlás Spanyolországra, Olaszországra, Portugáliára ugyanannyira jellemző, mint Magyarországra. A vándorlás le fog állni, mert a különböző EU-szabályozók ennek bizonyos mértékben gátat szabnak majd. A háziorvosokkal inkább területi ellátási problémák vannak. A 6500 háziorvosból tartósan 100-150 doktor hiányzik, és ha egy-egy kistelepülésen nem tudjuk egy éven belül megoldani az utánpótlást, egyre nehezebben megy. Nem is a külföldre vándorlás itt is, hanem inkább az elöregedés a jellemző.
- Ma 90 olyan körzet létezik - veszi át a szót Balogh doktor - ahol olyan kicsi a lélekszám, hogy a megoldást más úton kell keressük. A legnagyobb hiány Borsod Abaúj-Zemplén megyében, valamint Észak-Magyarországon jelentkezik. Itt van az összes betöltetlen körzet egyharmada. Az ország nyugati részén nincs hiány.
Mezőfalva háziorvosa is kérdést kapott a moderátor B. Király Györgyitől:
- Milyen a jó háziorvos?
- A legfontosabb, hogy az orvosnak meg kell találnia a hangot mindenkivel! Mezőfalva 80 kilométerre van Pesttől, és mielőtt odakerültem, tartósan betöltetlen volt a háziorvosi állás./ Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy az önkormányzat 6 hónapja nem talált orvost./ Az Országos Alapellátási Intézet delegált, a szakvizsgámat már az általuk működtetett Praxis program keretében tettem le. Azóta is ott rendelek, tehát nem ugródeszkának használtam fel, hanem letelepedtem és nem áll szándékomban továbbállni.
- Hány évesek a háziorvosok? - gördíti tovább a beszélgetést Györgyi
- 48-54 év az átlag életkor - adja meg a választ Balogh doktor. - A praxis program az utánpótlást biztosítja. Segít az önkormányzatoknak betölteni az üres helyeket, és a szakvizsga megszerzésében is segít. A háziorvos, amíg él, háziorvos marad. Közben persze részt vesz a kötelező továbbképzéseken.
Hogy mennyibe kerül egy működő praxis? Erre a kérdésre rémesen lehangoló, a gazdasági válságnak megfelelő válaszokat kaptunk. „Amennyiért megveszik!” „Irányadónak tűnik, de mégsem az, hogy fél év- egy évnyi bevételt szokás beszámolni! Van ahol egy-két millió, máshol 5, a tíz millió azonban legenda! „Ma az a helyzet, hogy ingyen sem kell!”
Nem elég az orvos, jól jön a mozgó laboratórium is ott ahol a madár se jár.
- Tavaly Mezőfalvára is eljutott az OALI szűrőkamionja, ami az aprófalvas kistelepülések lakóinak viszi házhoz a szűrővizsgálatokat. - folytatja Tasy Péter. - Névre szóló meghívókat írtam ki olyan 20. életévüket betöltötteknek, akiknek esetében fontosnak tartottam a szűrést. Szívesen jöttek az emberek, így került sor a és szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi vizsgálatokra, továbbá: cukor- és vérnyomásmérésre. A kamionokon gyorstesztek segítségével végeznek el olyan vizsgálatokat, melyek eredménye nagyon fontos a paciens jövőjét illetően. Ilyen például a mikroalbumin teszt, ami a fehérjét mutatja ki a vizeletben, ez pedig a vesekárosodást jelezheti. Ha bárkinél pozitív eredményt észlelek, további vizsgálatokra irányítom.
Györgyi és Tasy doktor valóságos négykezest adnak elő, amikor megmutatják a székletvér -teszt használatát. Van ugyanis olyan része, amit a betegnek, és olyan is amit az orvosnak kell elvégezni. A kamionban a tesztvizsgálatra is megtanítják a pácienseket. Ez a teszt a vastagbélrák kiszűrése szempontjából lehet fontos, akkor amikor még nem jelentkeznek a komoly tünetek.
Ezek a gyorstesztek fantasztikusan „okosak” - fűzi hozzá az államtitkárasszony. - Kimutatják a legminimálisabb fehérjét is a vizeletben. Ami kezdetben ugyan nem jelent problémát, de a későbbiekben, akár érkárosodást is okozhat. Vagy más esetben a cukorbetegség, a magas vérnyomás előfutára. A székletvér-teszt legalább ilyen fontos, hiszen ebből is sok mindenre lehet következtetni. Egyrészt a mindenki által rettegett daganatos elváltozásra, de ennél enyhébb betegségekre is.
Lehet, hogy „csak” egy polip van a háttérben, de a rejtett vér kimutatása a megelőzés szempontjából nagyon fontos.
Szóval lehet, hogy a kistelepüléseken a madár se jár, de a Praxis program gondoskodik háziorvosról, szűrőkamionról és gyorstesztekről is. Oldva a hátrányt , segítve az esélyegyenlőséget az alapellátásban.
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen