A férfiklimax az öregkort megelőző, viszonylag hosszabb időszak. Ilyenkor csökken a fizikai és a szellemi teljesítmény, alvászavarok jelentkeznek. A klimaxos férfi szorong, ideges, izzad, csökken a nemi vágya, potenciazavara alakulhat ki.
Valószínűleg még az orvostudományban járatlan olvasók is hallottak már a női klimaxról s annak negatív tüneteiről. Ez az állapot a nőknél rengeteg panaszt okozhat. A klimaxos nő fáradékony, ingerlékeny, kimerült, izzad, romlik a teljesítménye, nem tud koncentrálni. A beteg és környezete, illetve orvosa számára a menzesz elmaradása teszi egyértelművé a panaszok okát.
A férfiak esetében azonban más a helyzet. A férfiklimax az öregkort megelőző, viszonylag hosszabb időszak. Ilyenkor csökken a fizikai és a szellemi teljesítmény, alvászavarok jelentkeznek. A klimaxos férfi szorong, ideges, izzad, csökken a nemi vágya, potenciazavara alakul ki.
E kellemetlen állapot oka az, hogy a kor előrehaladtával csökken a férfi nemi hormon (tesztoszteron) termelődése. A hormonok szintjének csökkenése szerepet játszik a közérzet romlásában, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában, az elégtelen immunválasz létrejöttében. A csökkenő férfi nemihormon-szint az időskori csontritkulás kifejlődésének is egyik oka lehet.
A fent említett tünetek tehát sok problémát okoznak, ám a férfiaknál hiányzik az a konkrét "figyelmeztetés" - ez a nőknél a menzesz elmaradása -, ami a klimaxra irányítaná a figyelmet. Mindenképpen célszerű a sok-sok apró tünetet nem külön kezelni, hanem magát az okot megszüntetni. Ha a páciens a felsoroltakhoz hasonló tünetekkel keresi fel orvosát, úgy feltétlen hormonszint-, leginkább tesztoszteron-meghatározást kell végezni. A kezelésbe urológus szakorvost is be kell vonni.
Manapság már hormonpótló (szubsztitúciós) kezeléssel a panaszok igen rövid idő alatt megszüntethetők, és - az esetek többségében - tartós panaszmentesség alakulhat ki. Azonban igen fontos, hogy a páciens hosszú távú hormonpótló kezelést csak rendszeres urológiai kontroll mellett kapjon. Különösen figyelni kell a prosztatára, mivel egyes nézetek szerint a kontroll nélkül végzett hormonpótlás fokozhatja egy meglevő prosztatadaganat fejlődését.
A rendszeres ellenőrzés a gyógyszer szedését biztonságossá teszi és férfi páciensünket rengeteg, a mindennapjait megkeserítő klimaxos tünettől szabadítja meg.
forrás: hazipatika.com
Segítsen, hogy az ön igényeihez igazodva alakítsuk az oldalt!
Google adatvédelmi iránylevek
nem
igen