vissza

Mennyire vagyunk "rosszmájúak"?

nov
8
2007

Gondolnak–e néha arra, hogy évente világszerte 14 millió ember hal meg alkoholos máj miatt? Nyilván nem és különösen akkor nem, amikor éppen jóízűen megisznak egy pohár bort, vagy konyakot. Ha valóban csak ennyit
és nem többet nem is kell nagyon ezen elelmélkedniük. Hazánkban a mértéktelen italfogyasztás viszont egyes körökben és egyes területeken valóságos társasági virtus. Ennek következtében  növekszik a májcirózisban és májkarcinómában, vagyis májzsugorban és májrákban megbetegedettek száma. Az alkoholfogyasztás nálunk 12 liter évente lakosonként. Érdekes, hogy Ausztriában és Németországban sem kevesebb, ennek ellenére náluk kevesebben betegszenek meg és kevesebben halnak meg. Vajon miért? A válasz egyszerű, az mi alkoholfogyasztásunk zömében  tömény ital,  ők viszont ebből jóval kevesebbet guritanak le a torkukon.

Mitől lesz zsírmájunk?
„Az alkohol öl, butít és nyomorba dönt" - tartja egy régi magyar mondás. Tény, hogy  mérgező hatása  számos zavart okoz a szervezetben. Az alkohol lebontásának 9o-98 százaléka a májban zajlik, elenyésző százalék jut a vérbe, illetve távozik a bőrön keresztül. A túlzott alkohol fogyasztás következménye: zsírmáj - jó kemény tapintású -  a májzsugor, és a már említett májrák. A borzalmak tárháza. És még nincs vége. Pusztítja az agysejteket, felelős sok  a gyomor-és a bélrendszer  megbetegedéséért is.

November 8-án a Pallas Páholyban került terítékre az izgalmas téma. A Kor Kontroll Társaság tagjai B.Király Györgyi vezetésével ez alkalommal is találkozhattak szakértő vendégekkel, akiktől igen sok hasznos és főként közérthető magyarázatot kaptak kimondott és kimondatlan kérdéseikre. Ellátogatott az estre dr. Fehér János egyetemi tanár, az Orvosi Hetilap főszerkesztője, a Magyar Májkutatási Társaság elnöke, dr. Lengyel Gabriella hepato-gasztroenterológus professzor és dr.Sahin Péter gasztroenterológus. Az érdekesség kedvéért megemlítendő, hogy valamennyiünk  örömére megjelent Sebestyén József borász, aki Bonyhád környékéről származó vörösborával vendégelte meg a díszes kompániát. És azt is elmondta, hogy a vörös nedű bizony elnyerte az „Év bora” kitüntető címet.

Naponta két deci vörösbor nem árt!
Igen kérem itt is elhangzott az orvosok véleménye, miszerint naponta egy pohár vörösbor nem árt, sőt jó hatással van a szervezetünkre. Ugyanis a benne található polifenol védi ereinket a meszesedéstől. Fehér professzor úr humora már az első percekben derűt keltett a Páholyban. Arról szólt, hogy Egyiptomban a csapból folyó víztől lehet sárgaságunk, amiről tudnivaló, hogy a májbetegség egyik jele, a bortól viszont jókedvünk kerekedik és legfeljebb kipirul az arcunk. A bor gyakorlatilag egyidős az emberiséggel. Hölgyek naponta következmény nélkül megihatnak 1-2 decit belőle, a férfiak számára ez a mennyiség 2-4 deci lehet. A mai welness világban elterjedőben van a borterápia. Nyugaton már méregdrága helyeken borban fürösztik és kezelik az arra vállalkozókat.Szép bársonyos lesz a bőrük tőle, és javulnak az izületeik is.
 Lengyel tanárnő az alkoholos círrózisról beszélt a hallgatóságnak. Arra figyelmeztetett, hogy ennek szörnyű  betegségnek eleinte nincsen klinikai tünete. Émelygés, feszülő érzés figyelmezteti a beteget, valamint, hogy megnő a has térfogata és azt tapasztalja, hogy ödémás, dagad a lába.. Jelentkezik a Bőrelváltozás is jelentkezhet,  kis értágulat keletkezik rajta. Hogy mindezt elkerülhessük, mértéktartóan kell alkoholt inni.
 
Veszélyben a  hasnyálmirigy!
Az alkohol nagy mennyiségű fogyasztása következtében kárt szenved  a hasnyálmirigy is, erről Sahin doktor beszélt részletesebben. A hasnyálmirigy gyulladás súlyos betegség, fiatal korban végzetes kimenetelű is lehet. Nagy hasi fájdalommal jár, ezért azonnal orvoshoz kell fordulni, mert az időfaktor, mint  az infarktus esetében nagyon sokat számít. Minél előbb kezelik szakszerűen a beteget, annál nagyobb a gyógyulás esélye. Az alkoholizmus gyakran párosul dohányzással, nyomukban pedig ott jár a  cukorbetegség.

Ha a májról beszélgetünk, nem maradhatnak ki a Hepatitisz vírusok sem.  Fehér professzor arról szólt, hogy a tetoválás divatja is terjesztheti a hepatitis C vírust, ha a tű nincs rendesen fertőtlenítve. A világsztárok közül Pamela Anderson is így kapta meg e betegséget. Veszélyes a testékszer elhelyezése is, ha nem steril környezetben történik. A szenvedélybetegek közül megemlítendő a drogosok fertőzésveszélye, ha egyetlen tűt többen használnak.
A téma komolysága mellett sajátos hangulatúvá lett ez az este is, hiszen Sahin doktor Máray Sándor Ég és Föld című írását idézve a míves irodalom is jelen volt a Pallas Páholyban. Az idézet derűt, mosolyt csalt a közönség arcára, hiszen arról is szólt, hogy mielőtt orvoshoz mész, vizsgáld meg, alkalmas-e arra. hogy gyógyítson téged. Mintha a gyakorlatban fordítva lenne, nem?

Várhegyi Andrea

Partnereink