vissza

Ugye Önnek is van egy története?

dec
29
2015

„Az év praxisa a Kárpát medencében” portálon várjuk történetét kedvenc háziorvosáról és orvosa munkatársáról, a nővérről. Van még idő március 20-ig, de azért gondoljon arra, hogy mekkora örömöt szerezhet háziorvosának az elismeréssel, és azzal is, hogy a portálon olvashatja hálás betegei sorait. Tudják ki küldte a legelső ajánlást az idén induló pályázatra? Segítek a válaszban: Tőkés László Európa Parlamenti képviselő.

Hosszú évekkel ezelőtt ismerkedtem meg Dr. Varga Sándorral, egy közös ismerős gyógyítása kapcsán. Megragadó személyisége és lelkülete, valamint közös világnézetünk őszinte barátsággá formálta kapcsolatunkat.. A későbbiek során ismeretségi körömből számtalan pozitív visszajelzést kaptam kiváló orvosi tevékenységéről és emberi, erkölcsi helytállásáról. Egy-egy nekem küldött bátorító, kitartást sugalló leveléből sokan erőt meríthetnének... 87 éves kora ellenére, a mai napig aktívan szolgálja betegeit, lehetőségéhez képest nemzetét. Testileg és szellemileg kiváló egészségnek örvend. Találkozásaink során sokat mesélt szomorú, megpróbáltatásokkal teli gyermek- és ifjú koráról. Legutóbbi, közösen eltöltött délután alkalmával fogalmazódott meg bennem, hogy egy il yen nehéz, göröngyös, de gazdag, mindig másokat szolgáló életutat megtett orvos, megszolgált a szakmai és erkölcsi elismerésre...
Partiumban, Nagyszalontán született, 1928. augusztus 18-án. Iskolai tanulmányait kezdet ben szülővárosában, majd Nagyváradon folytatta. Szülei válását kicsi gyermekként élte meg, majd 1944-től édesanyja hirtelen halálát követően - Nagyszalontán, árván nőtt fel. Az erős református hitben neveltetett édesanya azért vált el két kicsi gyermeke édesapjától, mert annak illegális kommunista tevékenységben történő aktív részvételével nem tudott azonosulni. Románia leghírhedtebb börtönében, a Doftanában eltöltött hosszú évek sem józanították ki férjét, sőt egyre erőszakosabban kívánta családját is bevonni a mozgalomba, ezért 1942-ben szétváltak útjaik. Az apához fűződő negatív viszonya, az édesanya keresztény, konzervatív értékek mentén történő nevelése a gyermek Sándorban mély nyomot hagyott, egy életre meghatározta erkölcsi és politikai hovatartozását.
Kitűnő képességeire korán felfigyelt Gróf Tisza György, aki révén bekerült a magyar kir. Arany János Gimnáziumba. Ravasz Dezső iskolaigazgató hamar felismerte éles észjárását, kitartó szívósságát és lelkiismeretességét, mely miatt nemcsak tanulmányaiban, hanem a magánéletben is felkarolta. Az édesanya vallásos nevelése mellett, itt szívta magába a haza és a nemzet iránt érzett felelősséget, ragaszkodást, itt kapott hitet arra, hogy feladatunk van a világban, melyet a mai napig igyekszik átadni a hi te vesztett fiatal generációnak.
Kitűnő tanulmányi eredményei lévén, érettségit követően fel vétel t nyert a Marosvásárhclyi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karára.
Pályaválasztását fiatal édesanyja hirtelen halála befolyásolta (16 éves volt, amikor szeretett édesanyja - antibiotikum hiányában - tüdőgyulladásban. a karjai között halt meg). Gyógyítani akart, embereken segíteni; pályáját - egész élete során - küldetésként fogta fel, elhivatottságot érezvén a nehéz sorsú, kiszolgáltatott emberek iránt. Tudta, hogy a magyar kisebbség egészségügyi állapota, csak magyar orvos-kezekben lehet biztos.
Már az egyetemi évek alatt kitűnt kivételes képességeivel: az emberekkel való különleges bánásmódja, kreatív gondolkodása, szívós kitartása és természetesen további kitűnő tanulmányi eredményei segítették Öt az érvényesülésben.
Prof. Miskolczy Dezső neurológus és prof. Dóczy Pál belgyógyász, korán maga mellé vette tudományos munkáik végzésében, kutatásában (hipofízis tanulmányozás, inhaláló készülékek modernizálása). Mindig lelkiismeretesen, precízen dolgozott velük, melyet hosszú évek múltán is emlegettek.
De egyetemi társai is mindig számíthattak rá. A nálánál szegényebbekkel is megosztotta azt a keveset, amije volt. Nyári szünetben visszajárt szülőfalujába, ahol - pihenés helyett - együtt aratta a búzát azokkal az emberekkel, akik árvasága idején felkarolták és segítették.
Az első egyetemi évben kénytelen volt éjszakai, nehéz fizikai m unkával fenntartani magát, majd - ahogy említettem - kitűnő eredményei miatt. ösztöndíjas lett.
Tanulmányi évei alatt szerzett tudomást arról, hogy mély nyomorban Marosvásárhelyen él Gróf Tisza György. Kevéske ösztöndíjából élelmiszereket szerzett be és háláját k i fejezendő felkereste az akkor már idős, megalázott, meghurcolt grófot. Emberségéről tett tanúbizonyságot, sohasem felejtette el azt, hogy az ő segítségével került be a tanyáról a Nagyszalontai iskolába. Sohasem feledkezett meg azokról, akik segítő jobbat nyújtottak részére, de mindig megbocsájtott a neki ártóknak. Békességet szerető, békés embernek ismertem meg őt.
Doktorálását követően, a Nyugati- Kárpátok legnehezebb körzetét, a mócvidéki - teljes mértékben románok lakta - körzetet kapta meg, az orosz felügyelet alatt álló, egészségre nagymértékben káros uránbánya vidékét. Az itt eltöltött néhány hónap alatt is lelkiismeretesen igyekezett segíteni az embertelen körülmények között, sugárzásnak kitett tüdőbeteg román bányászokon. Az egyetemen el kezdett inhalációs készülékfejlesztést kívánta tökéletesíteni, motorizálni, mely segítségével mélyebben, a tüdő szöveteibe juthatott volna be a gyógyszer. Ennek sajnálatos módon egy koncepciós per vetett véget, melyet magyar mivolta  miatt szenvedett el!

Folytatás: www.azevpraxisa.hu/palyazatok/
Ugye az Önök tarsolyában is megbúvik egy szép történet?