vissza

A 2018-ban meghirdetett főzőverseny nyertes receptje: Natúr lazacfilé avokádós – uborkás bulgurral

dec
6
2018

Lippai Zsolt vagyok, 41 éves, aki papírjai alapján informatikus, jogász, de a szíve mélyén leginkább a konyhában képzeli el az életét. Nem mellékesen cukorbeteg. Amatőr szinten foglalkozom a gasztronómia sok ágával, ez nagy segítség volt 2 éve, amikor kiderült a betegségem, és alapjaiban kellett megváltoztatnom az életem. Több, mint 40 kg-ot fogytam azóta, a mozgás, azon belül is a futás szerves része lett a mindennapjaimnak, és célul tűztem ki azt, hogy a saját példámon keresztül bemutassam, igenis, mindenki képes egy kis odafigyeléssel nagyot fordítania az életén és az egészségén.

Igyekszem olyan ételeket megalkotni, amiket a sorstársaim is nyugodtan fogyaszthatnak, de mégis, kicsit több, vagy más, mint a megszokott cukorbeteg étrend. Próbálok nagyobb hangsúlyt helyezni a tálalásra, vallom, hogy az étkezés ne csak az ízlelőbimbóknak szóljon. Mindezeket úgy igyekszem bemutatni, hogy otthon, egyszerű eszközökkel, bárki meg tudja csinálni. Büszke vagyok arra, hogy teljesen amatőrként bekerültem a Konyhafőnök című televíziós vetélkedő második évadába, ahol rövid idő alatt is nagyon sokat tanultam, és az ott megszerzett tudást , lletve kapcsolatokat a mai napig használni tudom. 2018-ban a Tihanyi Félmaraton szervezői a rendezvény, illetve a fő támogatók márka-nagykövetének választottak egy közönségszavazás, illetve a szakmai zsűri véleménye alapján. Igyekszem a lehető legtöbb rendezvényen részt venni, és népszerűsíteni nemcsak a tihanyi eseményt, de magát a futást, a mozgást, és azt, hogy soha nem késő elkezdeni, és nem szégyen lassúnak, de kitartónak lenni. Az életmódváltásról blogot vezetek, illetve igyekszem a szociál médiát is aktívan használni, közel 7000 instagram követőmmel naponta osztom meg a futással, illetve főzéssel kapcsolatos dolgaimat.

Natúr lazacfilé avokádós – uborkás bulgurral

Hozzávalók 1 adaghoz:

  • 1 szelet, kb. 130 gramm lazacfilé, bőre nélkül
  • 10 g olívaolaj
  • 40 gramm bulgur
  • fél kígyóuborka
  • 1 avokádó
  • fél gránátalma
  • egy evőkanál fehérborecet
  • másfél evőkanál eritrit
  • só, bors

Elkészítés:
Ennél az ételnél az egyszerűség és a gyorsaság a fő szempont. Bőr nélküli lazacot kaptam, ebből készült egy nagyon könnyű étel. Egy avokádót ketté vettem, az egyik feléből az avokádó húsát nagyon apró kockákra vágtam, a másikat egészben hagytam. Szintén felkockáztam egy kevés kígyóuborkát is.  A bulgurt sós vízben felforraltam, majd belekevertem az aprított avokádót és az uborkát, letakartam, és saját gőzében pároltam tovább. A gránátalmát kimagoztam. Kevés langyos vízben egy evőkanál fehérborecetet és másfél kanál eritritet feloldottam, majd ebbe tettem a vékony csíkokra vágott kígyóuborkát, rövid ideig marinálva. Egy kevés hidegen sajtolt olívaolajon serpenyőben sütni kezdtem a halat, de csak pár percig mindkét oldalát, így biztosítva, hogy ne száradjon ki, és szép rózsaszín maradjon a belseje. A tálalás végén a gránátalma levéből csorgattam még egy keveset a tányérra.
Az avokádó és az olívaolaj is gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavban, ami csökkenti a koleszterinszintet. Az egyszeresen telítetlen zsírsavak a mediterrán étrend alapvető része, mely segít a szívbetegségek kialakulásának kockázatát csökkenteni és segít megelőzni a szellemi működés életkorral összefüggő romlását. Az avokádóban lutein is található, természetes antioxidáns, segít egészségesnek maradni, jó hatással van a szemre és a bőrre is. A gránátalma szintén hatékony antioxidáns, mely segít a nyaki verőér és a szív ereiben történő lerakódás felszabadításában. Az uborka, mint a többi zöldség, alap a testsúlycsökkentő és cukorbeteg étrendben, magas víztartalma, alacsony kalóriatartalma miatt.
A bulgur durum búzából készül, aminek keményítőtartalmát nehezebben tudja lebontani a szervezetünk, így az lassabban emeli meg a vércukorszintet, mint a hagyományos búza. Emiatt rendkívül hasznos a fogyókúrázóknak, cukorbetegeknek. Az eritrit szintén hasznos alapanyag, hiszen kalóriamentes mesterséges édesítőszer, glikémiás indexe nulla, így nem emeli a vércukorszintet. Végül a kedvenc alapanyagom a lazac, ami magas fehérjetartalommal rendelkezik, kiváló forrása az omega-3 zsírsavaknak, többek között az eikozapentaénsavnak (EPA) és a dokozahexaénsavnak (DHA). Ezen zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően kiemelt szerepet játszanak az egészségvédelmében. A lazac fogyasztása  számos szív-és érrendszeri betegség kockázatának csökkenésével jár, beleértve a szívrohamot, az agyvérzést, a magas vérnyomást és a vér magas triglicerid szintjét.

Partnereink